• RAMOWY ROZKŁAD DNIA

Czas trwania czynności

Czynności dzieci i nauczyciela

Schodzenie się dzieci.

Zabawy wynikające z własnej aktywności dziecka:

- zabawy tematyczne, konstrukcyjne, manipulacyjne, badawcze,

Zabawy i zajęcia o charakterze ogólnorozwojowym:

- ćwiczenia artykulacyjne, zabawy i ćwiczenia wspierające rozwój dziecka, ćwiczenia graficzne , gry i zabawy stolikowe prowadzenie obserwacji pedagogicznej,

- ćwiczenia poranne, zabawy ruchowe, zabawy integracyjne,

- czynności higieniczno -  porządkowe.

Działalność wychowawczo-edukacyjna:

- zajęcia wychowawczo-dydaktyczne realizowane w oparciu o nową podstawę programową i przyjęty program wychowania przedszkolnego, rozwijające aktywność dziecka w różnych sferach rozwojowych. Sytuacje edukacyjno- wychowawcze organizowane przez nauczyciela wyzwalające twórczą postawę i ekspresję dzieci, zabawy logiczno- matematyczne, konstrukcyjne, zajęcia plastyczne.

945 -  1030

Śniadanie:

- czynności opiekuńcze, porządkowe, higieniczne(mycie zębów) i samoobsługowe

1030  - 1100

Zabawy dowolne przy niewielkim udziale nauczyciela:

- zabawy swobodne, spontaniczne inspirowane przez dzieci.

Pobyt na powietrzu:

- czynności samoobsługowe: ubieranie się i rozbieranie,

- gry sportowe, zabawy ruchowe proponowane przez nauczycielkę,

- zabawy podejmowane z inicjatywy dzieci,

- obserwacje przyrodnicze, wycieczki, spacery.

(w przypadku niesprzyjającej aury - gry i zabawy ruchowe w sali).

1230- 1300

1300- 1400 *

Zabawy i zajęcia o charakterze relaksacyjnym i ogólnorozwojowym:

- słuchanie literatury dziecięcej, muzyki relaksacyjnej,

- ćwiczenia utrwalające wiadomości z zajęć wychowawczo-edukacyjnych,

- zabawa ruchowa proponowana przez nauczycielkę.

Przygotowanie do posiłku: czynności porządkowe, higieniczne czynności samoobsługowe – kształtowanie i utrwalanie nawyków.

Obiad- czynności higieniczne.

Odpoczynek poobiedni – w grupach młodszej odpoczynek na leżakach (relaks przy muzyce, słuchaniu opowiadań z literatury dziecięcej; w starszych grupach spotkanie z książką, słuchanie muzyki, zabawy relaksacyjne: bajkoterapia, muzykoterapia itd.

1400- 1430

Zabawy dowolne podejmowane z inicjatywy dzieci lub  nauczyciela (w wybranych kącikach aktywności dziecięcej, z wykorzystaniem różnorodnych pomocy dydaktycznych). Pobyt na świeżym powietrzu w ogrodzie przedszkolnym – gry i zabawy ruchowe, zabawy terenowe.

1430- 1500

Organizowanie sytuacji sprzyjających dziecięcej aktywności: zabawy ruchowe, zabawy i gry dydaktyczne, stolikowe, ćwiczenia logopedyczne, praca wyrównawcza, praca w małych zespołach i indywidualna, zabawy dowolne według zainteresowań dzieci. W małych zespołach, rozwijanie indywidualnych zdolności i zainteresowań dzieci.

Odbiór dzieci przez rodziców.

*Od godziny 13.00 do grupy dołączają dzieci z oddziału przedszkolnego „0”, które zostają dłużej w placówce.

Od godziny 15.00 do godziny 16.00 dzieci mogą pozostać pod opieką wychowawcy świetlicy, jednakże tylko za jego zgodą i na pisemny wniosek rodzica. (dotyczy dni, gdy świetlica pracuje do godz. 16.00).

Jakub Pokojowczyk - Dyrektor placówki