• Doradzamy, wyjaśniamy - ciekawe zawody
    • Doradzamy, wyjaśniamy - ciekawe zawody

    •      20 października 2021 roku do naszej szkoły zawitał niezwykły gość Pan Tobiasz Uniejewski. Jest on właścicielem jednej z najprężniej działających szkół tańca w Kaliszu. Przyjechał do klasy ósmej, by przedstawić uczniom proces zakładania firmy i jej prowadzenia. Jednocześnie pochwalił się swoimi osiągnięciami z dziedziny tańca. Przekazał wiedzę bardzo praktyczną dotyczącą procedur powstawania firmy, a także jak przeprowadzał rozmowy kwalifikacyjne z przyszłymi pracownikami. Opowiedział o swojej wielkiej pasji, jaką jest taniec. Poinformował uczniów, że bardzo ważne w jego pracy są umiejętności współpracy z ludźmi i inne cechy, które pozwalają nam funkcjonować w społeczeństwie. Na koniec uczniowie klasy ósmej podziękowali za ciekawe spotkanie i wręczyli gościowi mały upominek.

                 Z kolei w styczniu 2022 roku klasy siódma i ósma uczestniczyły w spotkaniu z Panią Katarzyną Bartoszczyk, która jest mamą jednego z naszych uczniów, a opowiedziała nam o swojej pracy zawodowej. Pani Kasia pracuje jako laborant jakości towaru. Opowiedziała, jakie szkoły należy skończyć, aby móc pracować w laboratorium i zajmować się badaniem oraz kontrolą jakości produktów spożywczych. Gość przedstawił całą drogę do zdobycia wykształcenia, podkreślając jednocześnie, iż ważna jest przy tym nauka języków obcych. Ponadto Pani Kasia omówiła szczegółowo, jak czyta się etykiety na produktach spożywczych i co oznaczają różne skomplikowane nazwy chemiczne w składzie produktu. Na koniec Samorząd Uczniowski podziękował Pani za ciekawe spotkanie.

                 Dziękujemy Panu Tomaszowi Zdanowiczowi za organizację spotkań w ramach zajęć z wychowawcą i doradztwa zawodowego. Pan Zdanowicz miał okazję porozmawiać z gościem panem Tobiaszem po latach, bowiem był on kiedyś jego uczniem w szkole sióstr nazaretanek w Kaliszu, a także z Panią Kasią, która kilka lat temu uczyła w naszej szkole.

   • Konkurs "MISTRZ ORTOGRAFII"
    • Konkurs "MISTRZ ORTOGRAFII"

    • 17 grudnia 21r. rozstrzygnięto Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz ortografii”, którego koordynatorem byli poloniści: p. Pokojowczyk, p. Zdanowicz. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. Świąteczny czas był idealną okazją do tego, by wręczyć zwycięzcom nagrody:

     Kategoria klas IV-VI:

     I miejsce Ewa Kowalska kl. V,

     II miejsce Gabriela Kmieć kl. IV,

     III miejsce Ola Kozłowska kl. IV oraz Kasia Mielcarek kl. IV

     dwa wyróżnienia: Olga Wajchert, Paweł Stojecki.

      

     Kategoria klas VII – VIII:

     wyróżnienie Michał Duras,

     III miejsce Maja Filipowicz,

     II miejsce Lena Wajchert,

     I miejsce Amelia Przepiórka

      

     Poza konkursem wyróżniono także Hannę Andrzejewską z klasy III, która chciał spróbować swoich sił w konkursie.

      

     Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!  

      

   • Rozstrzygnięcie konkursu READ BOOKS IN ENGLISH
    • Rozstrzygnięcie konkursu READ BOOKS IN ENGLISH

    • W dniu 25 października 2021 odbył się Konkurs  pt.: READ BOOKS IN ENGLISH. Do konkursu zgłosiło się 13 uczniów lecz finalnie w dniu 25 pażdziernika przystapiło 7.Celem konkursu było między innymi- rozbudzanie w uczniach zainteresowania literaturą anglojęzyczną i kulturą krajów angielskiego obszaru językowego;- rozwijanie umiejętności językowych;- mobilizowanie uczniów do czytania i zdobywania wiedzy jak również nauki językaangielskiego;- rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury;- pobudzanie fantazji, wyobraźni uczniów oraz ciekawości świata. Uczniowie otrzymali materiały między innymi z następujących pozycji Alladdin and the Magic Lamp, The Frog Prince, Tom the Thumb, Jack and the Beanstalk, Puss in Boots, Alice in Wonderland. Łącznie wszystkich pozycji było 13. Konkurs przeprowadzono formie testu zawierającego pytania zamknięte i otwarte. Na pytania konkursowe uczniowie odpowiadali pisemnie na przygotowanych arkuszach konkursowych. Pytania nawiązywały do treści lektury. Uczniowie mieli na przygotowanie się do konkursu od momentu otrzymania kompletu materiałów, skryptów bajek oraz streszczeń wymienionych pozycji miesiąc.

     17 grudnia 21r. ogłaszono wyniki konkursu i wręczono nagrody uczniom: 

     I miejsce - Amelia Przepiórka oraz Nadia Karpisiewicz z wynikiem 100 %

     II miejsce - Michał Duras z wynikiem 98 %

     III miejsce - Jonasz Gołza oraz Lena Wajchert z wynikiem 93 %

     IV miejsce - Błażej Chojnacki

     V miejsce - Zosia Wąsiewicz

     Gratulujemy! 

     Konkurs przygotowała i przeprowadziła Pani Katarzyna Szenfeld. 

   • Jasełka w szkole
    • Jasełka w szkole

    •     17 grudnia 2021 roku w naszej szkole był świąteczny czas klasowych spotkań wigilijnych. Wcześniej przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia poprzez tworzenie świątecznych dekoracji czy próby do bożonarodzeniowego przedstawienia.

          Uczniowie w ten dzień mogli obejrzeć jasełka w wykonaniu klasy IV, a także uczniów z Klasy V i I. Mali aktorzy dali z siebie wszystko, by przenieść nas w tamte odległe czasy, gdy w maleńkim Betlejem narodził się Zbawiciel świata. Było bardzo świątecznie. Serdeczne podziękowania należą się Pani Marlenie Stojeckiej, wychowawczyni klasy IV, która była reżyserem jasełek, a także Pani Annie Olczyk, nauczycielowi informatyki, która stworzyła scenografię do przedstawienia.

         Następnie udaliśmy się do swoich klas, by podzielić się opłatkiem i wspólnie spędzić kilka chwil w bożonarodzeniowej atmosferze. Uśmiechom nie było końca.

   • Jasełka w przedszkolu i zerówce
    • Jasełka w przedszkolu i zerówce

    • 17 grudnia 21r. w przedszkolu oraz zerówce odbyły się Jasełka. Bardzo dziękujemy Paniom: Sylwii Wawrzyniak, Klaudii Melce, Alicji Kwiryng, a także Przewodniczącej Rady Rodziców, Pani Magdalenie Kubasik za nagranie całej uroczystości i stworzenie filmu dla rodziców z tego wydarzenia. Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie wyjątkowych strojów! Zapraszamy do galerii zdjęć! 

   • "Profil szkoły’’ w ramach programu CRS2 CEO
    • "Profil szkoły’’ w ramach programu CRS2 CEO

    • Na przełomie listopada i grudnia 2021r. nasza  szkoła  poddała się samoocenie. Przeprowadzona ona została metodą o nazwie ,,Profil szkoły’’. Głównym celem było zachęcenie całej społeczności szkolnej, czyli uczniów, nauczycieli i rodziców do rozmów na temat jakości pracy placówki. Dyskusje dotyczyły wybranych w sposób celowy, obszarów pracy szkoły. Koordynatorkami badania były panie: Justyna Filipowicz oraz Marlena Stojecka, które zorganizowały cztery spotkania osób reprezentujących poszczególne grupy. Jako pierwsi dyskutowali nauczyciele, następnie uczniowie, po nich rodzice. Na ostatnim spotkaniu obecne były wszystkie grupy razem.  Rozmowy pozwoliły na pogłębione spojrzenie na szkołę z różnych punktów widzenia. Efektem pracy każdej z grup były plakaty, na które  naniesiono ustaloną wcześniej ocenę funkcjonowania danego obszaru. Cykl spotkań zakończył się ustaleniem wniosków, pozwalających sformułować mocne strony funkcjonowania naszej szkoły,  jak również te słabe, wymagające wytężonej pracy. Ustalenie profilu szkoły, było bez wątpienia nieznanym wcześniej oraz wartościowym przeżyciem dla wszystkich zaangażowanych osób. Wyniki posłużą teraz do refleksji oraz do planowania dalszego działania nas wszystkich. Profil szkoły został przeprowadzony w ramach realizowanego przez placówkę wieloetapowego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy CRS2 - "Całościowy rozwój szkoły poziom zaawansowany".  Bardzo dziękujemy Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom za wszelkie cenne wskazówki. 

   • Jak wygląda praca strażaka?
    • Jak wygląda praca strażaka?

    • W dniu 24 listopada 2021r. gościliśmy Strażaków z Komedy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu. Wizyta wzbudziła ogromne zainteresowanie. Najpierw Panowie strażacy udali się do najmłodszych, czyli dzieci z przedszkola i zerówki, a także klasy I. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, utrwaliły numer alarmowy, dowiedziały się jak dbać o swoje bezpieczeństwo w czasie pożaru. Wielkie zainteresowanie wzbudził specjalny sprzęt wykorzystywany, np. podczas wypadków. Dzieci mogły przymierzyć kurtkę strażaka oraz kask. W podziękowaniu za wizytę zerówka, przedszkolaki oraz pierwsza klasa obdarowali gości laurkami, plakatem oraz medalami. Dzięki temu spotkaniu dzieci mogły poznać ciężką i odpowiedzialną pracę strażaka.

                 Następnie strażacy udali się do klas starszych, czyli II, III, IV, V, VI i VII. W trakcie tego spotkania najważniejsze były informacje dotyczące drogi zawodowej strażaka. Wspierając się prezentacją, Panowie przedstawili etapy kształcenia i podkreślili, jakie cechy charakteru i umiejętności są potrzebne, by zostać strażakiem zawodowym. Oczywiście zaprezentowano także sprzęt strażacki i pozwolono uczniom przymierzyć strój codziennej pracy. Na koniec strażacy zostali obdarowani oklaskami i zestawem herbat.

                 Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Magdaleny Kubasik, Przewodniczącej Rady Rodziców, która wraz z Panem Tomasze Zdanowiczem, wychowawcą klasy VII, zorganizowali to spotkanie.

     Strażak to nie jest zwykły człowiek to bohater ! Dziękujemy.

   • Mikołajki
    • Mikołajki

    • 6 grudnia 21r. w naszym przedszkolu i szkole zawitał najprawdziwszy Mikołaj. Towarzyszyła mu Śnieżynka. Wszystkie dzieci w przedszkolu, zerówce, a także uczniowie szkoły zostali obdarowani prezentami i słodyczami. Był to bardzo miły dzień pełen niespodzianek!  Święta są już blisko... :) 

   • Spotkanie z policjantami
    • Spotkanie z policjantami

    • 28 października 2021 roku przedszkolaków, młodszych uczniów naszej szkoły i klasę IV odwiedzili panowie Policjanci z komisariatu w Blizanowie. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi podstawowych zachowań bezpieczeństwa na drodze. Nasi goście przypomnieli jak należy poprawnie zachowywać się na pasach, podczas jazdy rowerem. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów i stosowanie świateł odblaskowych. Utrwaliły numery alarmowe. Policjanci zaprezentowali wyposażenie policyjne: kajdanki, lizak, odznakę. Najmłodsze dzieci w podziękowaniu za przybycie przygotowały laurki. Klasa IV po spotkaniu z policjantami w ramach lekcji techniki przygotowała makiety skrzyżowań. Zdobyte wiadomości doskonale sprawdziły się podczas omawiania zagadnień z wychowania komunikacyjnego i prezentacji przepięknych makiet. Dziękujemy serdecznie Panu Policjantowi za przekazanie wiedzy i odwiedzimy, a pani Renacie Kościelak za zorganizowanie spotkania.  

   • Powitanie jesieni w przedszkolu
    • Powitanie jesieni w przedszkolu

    • w dniu 23 września 2021r  przywitaliśmy nową porę roku. Dzień zaczęliśmy od zagadek związanych z Jesienią. Dzieci bez trudu poradziły sobie z odpowiedziami. Brały udział we wszystkich zorganizowanych zajęciach. Wykonały prace plastyczną ,, Jesienne Drzewa” Pokonały tor przeszkód z ogromną radością. Uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych. Każde dziecko wykonało zdjęcie na foto ściance z jeżem. Na zakończenie tego wspaniałego dnia wszystkie dzieci udały się na spacer w poszukiwaniu oznak jesieni.

      

   • Plastyczne zabawy w przedszkolu.
    • Plastyczne zabawy w przedszkolu.

    • Tym razem na kółku plastycznym przedszkolaki robiły jeże. Bazą do naszej pracy były jednorazowe talerzyki z papieru. Brązowa kredka, trochę umiejętności składania i gięcia, ruchome oczka, puchaty nosek i nasz jeż gotowy!

   • Dzień Postaci z Bajek w naszym przedszkolu.
    • Dzień Postaci z Bajek w naszym przedszkolu.

    • Dzień wyczekiwany przez wielu. W tym dniu można przebrać się za kogo chcesz, na chwile zapomnieć o zwykłym świecie i przenieś się do świata fantazji gdzie istnieje magia… Ten dzień zaczął się od wspólnych tańców do znanych dziecięcych utworów. Następnie odbyła się pierwsza konkurencja. Dzieci miały za zadanie poukładać puzzle aby powstał obrazek i odgadnąć jaka to bajka. Konkurs był bardzo emocjonujący. Wygrali najszybsi. Kolejnym etapem tego dnia były zagadki. Dzieci wiele wiedziały o wróżkach, bohaterach i zamkach…. Zerówka i przedszkolaki pomogły kopciuszkowi przy oddzielaniu grochu, brały udział w konkursie ,,krzesełka”. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie poradziły sobie z zadaniami i konkursami. Ten dzień dał zarówno przedszkolakom jak i zerówkowiczom mnóstwo radości i zabawy. 

   • Papierowe dynie w przedszkolu
    • Papierowe dynie w przedszkolu

    • Piątkowy listopadowy poranek, to dobry czas na ugotowanie zupy dyniowej. Ale potrzebne będą dynie. A któż je przygotuje? Może nasze przedszkolaki? A z czego? Z papierowych talerzyków, kolorowych pomponików, ruchomych oczek i kolorowego papieru. Nie może też zabraknąć pomarańczowej farby. Jak wyszło? Super, choć chyba nie jadalnie. Oceńcie sami. 

   • Święto Szkoły oraz podsumowanie Konkursu "Piękna nasza Niepodległa"
    • Święto Szkoły oraz podsumowanie Konkursu "Piękna nasza Niepodległa"

    • 10 listopada 2021 roku obchodziliśmy w sposób bardzo uroczysty święto szkoły. Nasza placówka otrzymała trzy lata temu imię Polski Niepodległej. Tym samym co roku, w Święto Odzyskania Niepodległości, wspominamy tamten wyjątkowy czas.

     W parafialnym kościele ksiądz proboszcz odprawił mszę świętą w intencji ojczyzny, pracowników naszej szkoły i uczniów, nie pomijając także tych, którzy wyprzedzili nas już w drodze do wieczności. Msza została odprawiona także w intencji chorych na Covid-19. Następnie w asyście pocztu sztandarowego udaliśmy się na salę gimnastyczną.

     Na początek Pan Dyrektor zaprosił nas do odśpiewania hymnu narodowego w ramach kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki  „Szkoła do hymnu”. W tym samym czasie ponad 20 tysięcy placówek w całej Polsce odśpiewało „Mazurek Dąbrowskiego. Uczniowie klasy VIII i VII przygotowali montaż słowno – muzyczny, który oglądali zaproszeni goście, a wśród nich Radny Gminy Blizanów Pan Grzegorz Słodkowski, Pani Wiceprezes Rychnowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Ewa Prus, ksiądz Proboszcz Parafii w Rychnowie Przemysław Krzywański,  przedstawiciele Rady Rodziców, a także pozostali goście i społeczność szkolna. Występ młodzieży uzupełnili najmłodsi z oddziału przedszkolnego, którzy zatańczyli krakowiaka i odśpiewali piosenkę  „Ja jestem Polką i Polakiem”.

     Na koniec uroczystości Pani Renata Kościelak podsumowała plastyczny konkurs patriotyczny, którego temat brzmiał „Piękna nasza Niepodległa”. Prace były eksponowane na sali gimnastycznej. Wybór nie był łatwy. Uczniowie jak zawsze zaprezentowali nietuzinkowe prace. Nagrodzono: w kategorii klas 0-III: Wiktoria Borowska I miejsce, Lena Kubasik II miejsce, Hanna Andrzejewska III miejsce, Hanna Matczak III miejsce, Marcel Marek wyróżnienie, Tobiasz Fułek wyróżnienie, Wiktoria Karsznia wyróżnienie. W kategorii klas IV - VII: Witold Fułek I miejsce, Katarzyna Mielcarek II miejsce, Aleksandra Kozłowska III miejsce, Zofia Szafrańska i Ewa Kowalska - wyróżnienia. GRATULUJEMY! 

     Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania uroczystości, szczególnie Panu Tomaszowi Zdanowiczowi, nauczycielowi historii, a także Paniom Klaudii Melce i Małgorzacie Agaciak za przygotowanie przedszkolaków oraz Pani Annie Olczyk, nauczycielce informatyki, która przygotowała wyjątkową dekorację.

   • Pasowanie na Przedszkolaka
    • Pasowanie na Przedszkolaka

    • 29 października 2021 roku odbyło się ważne wydarzenie dla dzieci z naszego przedszkola, czyli Pasowanie na Przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności- dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Przedszkolaki recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, pokazały zabawy ruchowe oraz tańczyły. Po części artystycznej dzieci obiecały zgodnie bawić się w przedszkolu i być dzielnym przedszkolakiem. Po złożonej obietnicy pan Dyrektor Jakub Pokojowczyk dokonał uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania, medal oraz upominek, a także prezent dla całej grupy ufundowany przez Radę Rodziców. 

     Składamy serdeczne podziękowania Pani Ani Olczyk, która przygotowała dekorację oraz Pani Ani Stojeckiej za przygotowanie pięknych dyplomów i zaproszeń. Dzieci do przedstawienia przygotowały panie: Sylwia Wawrzyniak i Alicja Kwiryng. 

   • My, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Rychnowie ślubujemy…
    • My, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Rychnowie ślubujemy…

    • 29 października 2021roku dziewięcioro pierwszoklasistów zostało przyjętych do grona braci uczniowskiej. ,,Pasowanie’’  to jedno z najważniejszych wydarzeń ze szkolnego kalendarza imprez, dlatego też uroczystość miała podniosły charakter. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, do którego z zapałem przygotowywali się od wielu dni. Recytowali wierszyki, odgadywali zagadki, pochwalili się swoimi umiejętnościami wokalnymi, a nawet gimnastycznymi. Udowodnili, że wiedzą, co powinno znaleźć się w szkolnych plecakach oraz jak zachowuje się uczeń wzorowy. Po przedstawieniu miał miejsce najważniejszy moment programu, czyli złożenie uroczystej przysięgi na Sztandar Szkoły. Pierwszaki ślubowali sumiennie wywiązywać się ze swoich obowiązków oraz szanować dobre imię naszej szkoły. Następnie pan dyrektor Jakub Pokojowczyk dokonał aktu pasowania.  Na zakończenie świeżo upieczeni  uczniowie, otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale. Przewodnicząca Rady rodziców pani Magdalena Kubasik złożyła na ręce wychowawcy prezent dla klasy. Koledzy z klasy drugiej również obdarowali pierwszoklasistów upominkami.

     Gratulujemy talentu plastycznego pani  Annie Olczyk, która była autorką oryginalnych dekoracji. Aniu-dziękujemy, że zawsze możemy liczyć na twoją bezinteresowną pomoc! Serdeczne podziękowania za wykonanie stylowych dyplomów oraz medali kierujemy do pani Anny Stojeckiej.

     Ten dzień z pewnością na długo pozostanie miłym wspomnieniem, szczególnie dla uczniów klasy pierwszej, którzy wkroczyli dziś w nowy etap swojego życia. Życzymy im samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy!

      

   • A tak było w Szklarskiej Porębie
    • A tak było w Szklarskiej Porębie

    • W dniach 4-8 października 2021 roku uczniowie klas VII, VIII i III wyjechali na pięciodniową wycieczkę do Szklarskiej Poręby. PO kilkumiesięcznej izolacji nauczania zdalnego, wyjazd stał się dobrym czasem na odnowienie relacji międzyludzkich, a także przyjrzeniu się swojej kondycji fizycznej. Zwiedzaliśmy najbliższą okolicę, m.in. mieliśmy spacer do Chybotka,a także wędrówkę do Zbójeckich Skał. Ponadto chłopcy prawie codziennie korzystaliz miejscowego Orlika, by zagrać w piłkę nożną. Wyjechaliśmy także na wycieczkę do Świeradowa Zdroju, gdzie weszliśmy na Zajęcznik, a następnie pojechaliśmy do Centrum Ekologicznego Izerska Łąka, gdzie obejrzeliśmy seans filmowy o kosmosie. W międzyczasie skorzystaliśmy ze spaceru po sanatoryjnym deptaku. W innym dniu zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Juna i Leśną Hutę, gdzie poznaliśmy tajniki wyrabiania przedmiotów ze szkła. Uczniowie mogli także dowiedzieć się, jaką drogę edukacyjną należy przejść, aby móc pracować w takim miejscu. W czwartek skorzystaliśmyz Termów Cieplickich w Jeleniej Górze, a w piątek zobaczyliśmy wodospad Szklarkii pożegnaliśmy miejscowość długim spacerem wśród sklepów.

     Za wyjazd dziękujemy serdecznie wychowawcy klas VII i VIII Panu Tomaszowi Zdanowiczowi oraz wychowawczyni klasy III Pani Renacie Kościelak. Ten wspólnie spędzony czas na długo zostanie w naszych wspomnieniach.

   • Ale pysznie
    • Ale pysznie

    • W środę 29 września 2021, z okazji Dnia chłopaka, na świetlicy zapachniało słodkimi wypiekami. Dziewczęta i chłopcy wspólnie piekli, dekorowali i oczywiście próbowali pyszne muffiinki. Dziękujemy Pani Małgorzacie Agaciak 

   • Spotkanie literackie z Marią Duszką
    • Spotkanie literackie z Marią Duszką

    • 28 października 21r. w Szkole Podstawowej im. Polski Niepodległej w Rychnowie gościła Maria Duszka – poetka, dziennikarka, animatorka kultury, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Pani Maria należy do Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką czterech pierwszych edycji sieradzkich Nocy Poezji i Muzyki oraz Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Mój list do świata”. Do tej pory wydała dziewięć tomików poezji, a jej wiersze zostały przełożone na kilkanaście języków obcych. Jednym z bardziej znanych jest tomik „Wolność chmur / Debesų laisvė”, w którym są wiersze w przekładzie Birutė Jonuškaitė.

     Poetka podczas spotkania prezentowała uczniom swoje wiersze, których tematyka była punktem wyjścia do rozważań o najważniejszych rzeczach w naszym życiu: o miłości, o polskości, o współczesnym pojmowaniu patriotyzmu. Pani Duszka podkreślała, że ów patriotyzm to przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka, uczciwość i dbanie o środowisko naturalne. Poetka przeczytała kilka anegdot, które powstają inspirowane obserwacją ludzi i tego, co dzieje się dookoła nas. Anegdoty Duszki to humorystyczne historie, które śmieszą, ale i zmuszają do głębszej refleksji. Zebrani wysłuchali także piosenek z płyty Remiego Juśkiewicza „Może pojutrze”. Płyta została nagrana w Londynie w 2020 roku. Na płycie są piosenki do słów Marii Duszki, m.in. „Kamienieję”. Poetka pokazała także uczniom zdjęcia Wilna i okolic, które zrobiła podczas Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego „Maj nad Wilią”.

     Spotkanie było także okazją do tego, by podsumować szkolny konkurs literacki „Mieszkanie dla zwierzaka”, który został zorganizowany w porozumieniu z Wielkopolskim Oddziałem Związku Literatów Polskich z okazji 90. urodzin Lecha Konopińskiego, wybitnego poety i autora utworów dla dzieci, a także autora słów do największych przebojów Anny Jantar.  Nagrodzeni zostali uczniowie klasy 5: Zofia Szafrańska, Paweł Stojecki, Ewa Kowalska i Witold Fułek. Konkurs przygotował i przeprowadził Pan Tomasz Zdanowicz. Na zakończenie Dyrektor Szkoły – Pan Jakub Pokojowczyk, który był organizatorem całego spotkania, podziękował Pani Duszce i wręczył jej prezent – tomiki poetyckie Wydawnictwa Autorskiego Magdaleny Kapuścińskiej. W tych antologiach znajdują się także wiersze Pana Pokojowczyka. Wyjątkową scenografię na ten dzień przygotowała Pani Anna Olczyk. W spotkaniu uczestniczyła także Pani Anna Bartczak – bibliotekarka Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie. Nie zabrakło czasu na wspólne zdjęcia i wpis Poetki do księgi pamiątkowej. Dla uczniów szkoły z pewnością było to bardzo wartościowe spotkanie.

   • Kinowe atrakcje
    • Kinowe atrakcje

    • 11 października 21r.  klasy 3 i 6 wybrały się do kina na film ,, Jak rozmawiać z psem ". Ponieważ nasze wyjście związane było z Dniem Chłopaka, nie omieszkaliśmy wstąpić po seansie na dział gastronomiczny w Galerii Amber. Wszystkie serwowane tego dnia atrakcje podobały się zarówno dzieciom jak i opiekunom. Zadowoleni i podekscytowani wróciliśmy wczesnym popołudniem do murów naszej szkoły. Dziękujemy pani Annie Olczyk i Renacie Kościelak za zorganizowanie wyjazdu.