• Sukcesami należy się chwalić
    • Sukcesami należy się chwalić

    • Czy sukcesami należy się chwalić? Oczywiście, że tak. Wiemy, wiemy, że z dużym opóźnieniem zamieszczamy notatkę, ale nie jest ważne kiedy zamieszczamy, ważne jest, że reprezentujemy szkołę na zewnątrz, nie jesteśmy anonimowi, możemy odbierać nagrody w konkursach o zasięgu wielkopolskim. Jako szkoła dajemy dzieciom szansę na sukces i to jest wspaniałe, kiedy młody człowiek stoi na podium i w świetle reflektorów odbiera nagrodę i jest  z siebie dumny, dumni są jego rodzice, nauczyciele i dziadkowie. Nie uznajemy powiedzenia "Stój w kącie a znajdą Cię" i dzięki takiej postawie nauczycieli wychodzimy na zewnątrz, chcemy być zauważeni.Mimo, ze jesteśmy niedużą szkołą udaje się. Doceniajmy takie inicjatywy, doceniajmy wszystkich zaangażowanych w takie przedsięwzięcia. Brawo dla Was nasi  drodzy uczniowie. Pielęgnujcie wspomnienia. Rozwijajcie swoje pasje. Na podium  Lena Kubasik, która zajęła II miejsce i  Zosia Szafrańska, która zdobyła wyróżnienie w Wielkopolskim Konkursie na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową. Dziękujemy pani Renacie Kościelak za inspirowanie i opiekę nad naszymi szkolnymi artystami. To już dwadzieścia lat pracy pani Renaty w naszej szkole z wieloma sukcesami i osiągnięciami na koncie. Czy ktoś policzył ilu nagrodzonych dzieci wyszło spod ręki naszej nauczycielki? Chyba nie. Sama pani pani Renata mówi,że kiedyś liczyła, ale już dawno straciła rachubę, bo najpierw było kilka sukcesów, potem kilkanascie, kilkadziesiąt, a teraz to już  ponad setka. Były sukcesy lokalne, powiatowe, wojewódzkie, ogólnopolskie i międzynarodowe. Chwilo trwaj. 

   • Klasa III wie, że jabłka to samo zdrowie.
    • Klasa III wie, że jabłka to samo zdrowie.

    • Uczniowie klasy III  pogłębiali wiedzę o jabłku i jego odmianach, barwie, kształcie, wielkości, zapachu oraz smaku. Odpowiedzieli także na pytanie: ,,Dlaczego warto je jeść i to pod każdą postacią?"  Wykonali plakat, ponadto wykonali opis jabłka w zeszycie. Wszystkie zajęcia i zabawy w tym dniu dotyczyły oczywiście  jabłek. Na koniec przygotowali pyszne pieczone jabłka. Mamy nadzieję, że  taki „tematyczny dzień” zachęci dzieci do sięgania po owoce i posłuży promocji zdrowego stylu życia. Dziękujemy wychowawczyni pani Renacie Kościelak za zorganizowanie ciekawych zajęć. 

   • Intensywnie na zajęciach koła plastycznego
    • Intensywnie na zajęciach koła plastycznego

    • Ostatni czas na zajęciach plastycznych był bardzo intensywny dla naszej opiekunki koła plastycznego  pani Renaty Kościelak i jej podopiecznych. Prace konkursowe  : "Gdzie ukryła się głoska ? " są już gotowe do wysłania na konkurs  logopedyczno- plastyczny. Z niecierpliwością będziemy czekać na wyniki. Nie ukrywamy,że dzieciom i opiekunce  marzy się sukces plastyczny...jak to mówi przysłowie " bez pracynie nie ma kołaczy", a grupa plastyczna  jest utalentowana  pracowita, zgrana i ambitna, tak więc życzymy powodzenia. Tradycyjnie czasu brak. Żeby wykonać dobrą pracę trzeba na nią poświęcić kilka godzin, a terminy gonią, ale dajemy radę, dzieci chętnie zostają dodatkowo żeby tylko dokończyć prace. Dziękujemy dzieciom i pani Renacie za zaangażowanie. 

   • Klasa III lubi celebrować święta
    • Klasa III lubi celebrować święta

    • Klasa III ma w zwyczaju celebrować święta. Uczniowie klasy 3 to wzór do naśladowania: świętowali  Dzień Chłopca, walentynki i nie zapomnieli o Dniu Kobiet. W tym dniu nie zabrakło drobnych upominków i kwiatów.  Było również kino i Mc Donalds. Uczniowie obejrzeli film pt. "Wiki i jej tajemnica" . Dziękujemy wychowawcy pani Renacie Koscielak   i rodzicom za wspólne zorganizowanie tak wielu niespodzianek. 

   • Wiosna, wiosna ach to ty...
    • Wiosna, wiosna ach to ty...

    • Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty! Nie ma jeszcze wiosny? My ją sobie narysowaliśmy! Maluchy w akcji. dziękujemy pani Ani Olczyk za inspirujące zajęcia. 

   • Zabawy plastyczne z Minionkami
    • Zabawy plastyczne z Minionkami

    • Wszystkie dzieci kochają minionki, przedszkolaki też. Najmłodsza grupa potrafi  nawet zrobić sobie własnego minionka! Jak wam się podobają? Dziękujemy pani Ani Olczyk za fantastyczny pomysł na zajecia u maluszków. 

   • Wycieczka rowerowa do piekarni
    • Wycieczka rowerowa do piekarni

    • 29 marca 2022 roku uczniowie VIII klasy wybrali się na wycieczkę rowerową z wychowawcą. Celem wyprawy była wizyta w niewielkiej piekarni w pobliskim Zagorzynie. Właściciele zakładu byli  tak uprzejmi, że oprowadzili nas po sali, w której powstaje chleb już od lat 80 -tych ubiegłego stulecia. Piekarnia ma więc już unormowane miejsce na rynku i swoją tradycję. Dowiedzieliśmy się z jakiej mąki powstaje najlepszy chleb i jak robi się żur. Ponadto uczniowie mogli także poznać ścieżkę zawodową piekarza. Okazuje się, że czasem wystarczą chęci do pracy, bo pracownicy piekarni przyuczą do tego zawodu. Na koniec serdecznie podziękowaliśmy za gościnę, obdarowując wnuczkę właścicielki kawą i specjalnym kubkiem. Wycieczka odbyła się w ramach doradztwa zawodowego, bowiem nic tak nie uczy, jak empiryczne doświadczenie. Serdeczne dzięki należą się Pani Justynie Filipowicz nauczycielce klas młodszych za opiekę w trakcie wyjazdu i Panu Tomaszowi Zdanowiczowi wychowawcy klasy za zorganizowanie zajęć.

   • Mobilna pracownia w akcji
    • Mobilna pracownia w akcji

    • W marcu 20022 roku w klasie VIII odbyły się zajęcia z wychowawcą, na których wykorzystane zostały laptopy pochodzące z naszej mobilnej pracowni komputerowej. Nasza szkoła w ostatnich tygodniach została wyposażona w kilkanaście laptopów, które umieszczone w specjalnej skrzyni, stają się przenośną pracownią komputerową. Dzięki takiemu rozwiązaniu, uczniowie mają możliwość korzystania z komputerów w dowolnej sali lekcyjnej. Dlatego też VIII klasa wykorzystała laptopy, by na zajęciach z wychowawcą odszukać i przeanalizować strony internetowe szkół ponadpodstawowych. Uczniowie sprawdzali, jakie profile oferują placówki i ile punktów należy zdobyć z poszczególnych kryteriów. Odbyło się, zatem doradztwo zawodowe i jednocześnie rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów.

   • Poznajemy pracę fryzjera
    • Poznajemy pracę fryzjera

    • W ostatnim czasie gościliśmy w szkole kolejnego wspaniałego gościa w ramach zawodoznastwa. Klasę III odwiedziła pani fyzjer Sylwia Czjczyńska. Pani Sylwia opowiedziała trzecioklasistom o swojej pracy, Pokazała swoje narzędzia i urządziła dzieciom mały pokaz pracy fryzjera, co wywołało mnóstwo emocji. Było to bardzo miłe spotkanie. Dziękujemy pani Sylwii za profesjonalne podejscie do wizyty w szkole, za poświęcony czas i wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania, a pani Renacie Kościelak za zorganizowanie wyżej wymienionego spotkania. 

   • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
    • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

    • 21 marca 2022r, obchodziliśmy Pierwszy Dzień  Wiosny. Zgodnie z tradycją klasa III przygotowała Marzannę. Było wesoło i kolorowo.Kukła ubrana w piękną sukienkę wraz z dziećmi wyruszyła na boisko szkolne. Zebrani wokół Marzanny uczniowie donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” pożegnali zimę. Wiele radości sprawił dzieciom wiosenny pokaz mody oraz konkurs plastyczny "Wiosenne kwiaty". 

   • Dzień Języka Ojczystego
    • Dzień Języka Ojczystego

    • 21 lutego 2022r.obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie klasy IV zapisali na karteczkach trzy najładniejsze według nich słowa w języku polskim. Następnie wzięli udział w ciekawych zabawach. Wreszcie przeczytali legendę łęczycką o diable Borucie i zprojektowali okładkę do tego tekst. Dwie godziny z językiem polskim minęły w okamgnieniu. Dziękujemy panu Tomaszowi Zdanowiczowi, nauczycielowi języka polskiego, za promowanie języka ojczystego. 

   • Poznajemy pracę sędziego
    • Poznajemy pracę sędziego

    • 1 marca 2022r. w ramach realizacji treści z doradztwa zawodowego gościliśmy w naszej szkole SSR Panią Kamilę Szczotkowską - Wawrzonek z III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim. Spotkanie zorganizowała i koordynowała Pani Marlena Stojecka. Uczniowie starsi i młodsi poznali ścieżkę zawodową sędziego, a także pracę na tak ważnym stanowisku już po zakończonej nauce. Ponadto podczas spotkań przeprowadzone zostały pogadanki na temat odpowiedzilaności karnej nieletnich. Uczniowie mieli mnóstwo pytań, co świadczy o tym, że praca sędziego, czy w ogóle prawnika, bardzo ich zaiteresowała. Warto zapraszać do szkoły przedstawicieli różnych zawodów. To chyba najlepszy sposób na realizację godzin doradztwa zawodowego. 

   • Pasowanie na Czytelnika
    • Pasowanie na Czytelnika

    • Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa chwila, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dzieci.

     Ta chwila zaczęła się w klasie I od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się, co to jest biblioteka, na czym polega praca bibliotekarza, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować.

     Głównym celem zajęć było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

     Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.  Zanim to nastąpiło, uczniowie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.

     Przy tej okazji przystąpiliśmy do III etapu kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Kampania została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Uczniowie otrzymali pierwszą książkę, poprzez którą zaproszeni zostali do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

     Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Dziękujemy Paniom: Justynie Filipowicz i Jolancie Gilickiej - styczeń 2022r. 

   • W karnawale, w karnawale wybieramy się na bale
    • W karnawale, w karnawale wybieramy się na bale

    •  

     11 lutego 2022r. przedszkolaki, zerówkowicze oraz uczniowie z klas I-III  uczestniczyli w karnawałowym balu przebierańców. Pomysłowe przebrania sprawiły, iż niektórych dzieci nie dało się rozpoznać! W rytm najgorętszych przebojów  bawiły się księżniczki Elzy, biedronki, kotki, myszki Miki, czarownice, Spider-many, Batmany, żółwie Ninja, żołnierze oraz wiele innych ciekawych postaci bajkowych i filmowych. Ujawniły się skrywane do tej pory talenty taneczne. Uczestnicy wzięli udział w wielu konkursach, które wywołały spore emocje. Odbył się m. in.  taniec z balonami na gazetach, zabawa z krążkami będąca alternatywą do tradycyjnej zabawy z krzesłami, taniec Chocolate oraz Hey Baby, challenge królewny i królewicze. Dzięki uprzejmości Rady Rodziców imprezowicze mogli posilić się pysznymi kanapkami i napojami. Nie zabrakło również deseru! Oprawą muzyczną oraz wystrojem sali zajęła się pani Klaudia Melka. Do organizacji włączyły się również nasze nauczycielki: Jolanta Bednarek, Sylwia Wawrzyniak, Małgorzata Agaciak oraz Justyna Filipowicz.

     Wspólna zabawa dostarczyła wszystkim wiele radości. Zapraszamy do galerii zdjęć.

   • Doradzamy, wyjaśniamy - ciekawe zawody
    • Doradzamy, wyjaśniamy - ciekawe zawody

    •      20 października 2021 roku do naszej szkoły zawitał niezwykły gość Pan Tobiasz Uniejewski. Jest on właścicielem jednej z najprężniej działających szkół tańca w Kaliszu. Przyjechał do klasy ósmej, by przedstawić uczniom proces zakładania firmy i jej prowadzenia. Jednocześnie pochwalił się swoimi osiągnięciami z dziedziny tańca. Przekazał wiedzę bardzo praktyczną dotyczącą procedur powstawania firmy, a także jak przeprowadzał rozmowy kwalifikacyjne z przyszłymi pracownikami. Opowiedział o swojej wielkiej pasji, jaką jest taniec. Poinformował uczniów, że bardzo ważne w jego pracy są umiejętności współpracy z ludźmi i inne cechy, które pozwalają nam funkcjonować w społeczeństwie. Na koniec uczniowie klasy ósmej podziękowali za ciekawe spotkanie i wręczyli gościowi mały upominek.

                 Z kolei w styczniu 2022 roku klasy siódma i ósma uczestniczyły w spotkaniu z Panią Katarzyną Bartoszczyk, która jest mamą jednego z naszych uczniów, a opowiedziała nam o swojej pracy zawodowej. Pani Kasia pracuje jako laborant jakości towaru. Opowiedziała, jakie szkoły należy skończyć, aby móc pracować w laboratorium i zajmować się badaniem oraz kontrolą jakości produktów spożywczych. Gość przedstawił całą drogę do zdobycia wykształcenia, podkreślając jednocześnie, iż ważna jest przy tym nauka języków obcych. Ponadto Pani Kasia omówiła szczegółowo, jak czyta się etykiety na produktach spożywczych i co oznaczają różne skomplikowane nazwy chemiczne w składzie produktu. Na koniec Samorząd Uczniowski podziękował Pani za ciekawe spotkanie.

                 Dziękujemy Panu Tomaszowi Zdanowiczowi za organizację spotkań w ramach zajęć z wychowawcą i doradztwa zawodowego. Pan Zdanowicz miał okazję porozmawiać z gościem panem Tobiaszem po latach, bowiem był on kiedyś jego uczniem w szkole sióstr nazaretanek w Kaliszu, a także z Panią Kasią, która kilka lat temu uczyła w naszej szkole.

   • Konkurs "MISTRZ ORTOGRAFII"
    • Konkurs "MISTRZ ORTOGRAFII"

    • 17 grudnia 21r. rozstrzygnięto Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz ortografii”, którego koordynatorem byli poloniści: p. Pokojowczyk, p. Zdanowicz. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. Świąteczny czas był idealną okazją do tego, by wręczyć zwycięzcom nagrody:

     Kategoria klas IV-VI:

     I miejsce Ewa Kowalska kl. V,

     II miejsce Gabriela Kmieć kl. IV,

     III miejsce Ola Kozłowska kl. IV oraz Kasia Mielcarek kl. IV

     dwa wyróżnienia: Olga Wajchert, Paweł Stojecki.

      

     Kategoria klas VII – VIII:

     wyróżnienie Michał Duras,

     III miejsce Maja Filipowicz,

     II miejsce Lena Wajchert,

     I miejsce Amelia Przepiórka

      

     Poza konkursem wyróżniono także Hannę Andrzejewską z klasy III, która chciał spróbować swoich sił w konkursie.

      

     Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!  

      

   • Rozstrzygnięcie konkursu READ BOOKS IN ENGLISH
    • Rozstrzygnięcie konkursu READ BOOKS IN ENGLISH

    • W dniu 25 października 2021 odbył się Konkurs  pt.: READ BOOKS IN ENGLISH. Do konkursu zgłosiło się 13 uczniów lecz finalnie w dniu 25 pażdziernika przystapiło 7.Celem konkursu było między innymi- rozbudzanie w uczniach zainteresowania literaturą anglojęzyczną i kulturą krajów angielskiego obszaru językowego;- rozwijanie umiejętności językowych;- mobilizowanie uczniów do czytania i zdobywania wiedzy jak również nauki językaangielskiego;- rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury;- pobudzanie fantazji, wyobraźni uczniów oraz ciekawości świata. Uczniowie otrzymali materiały między innymi z następujących pozycji Alladdin and the Magic Lamp, The Frog Prince, Tom the Thumb, Jack and the Beanstalk, Puss in Boots, Alice in Wonderland. Łącznie wszystkich pozycji było 13. Konkurs przeprowadzono formie testu zawierającego pytania zamknięte i otwarte. Na pytania konkursowe uczniowie odpowiadali pisemnie na przygotowanych arkuszach konkursowych. Pytania nawiązywały do treści lektury. Uczniowie mieli na przygotowanie się do konkursu od momentu otrzymania kompletu materiałów, skryptów bajek oraz streszczeń wymienionych pozycji miesiąc.

     17 grudnia 21r. ogłaszono wyniki konkursu i wręczono nagrody uczniom: 

     I miejsce - Amelia Przepiórka oraz Nadia Karpisiewicz z wynikiem 100 %

     II miejsce - Michał Duras z wynikiem 98 %

     III miejsce - Jonasz Gołza oraz Lena Wajchert z wynikiem 93 %

     IV miejsce - Błażej Chojnacki

     V miejsce - Zosia Wąsiewicz

     Gratulujemy! 

     Konkurs przygotowała i przeprowadziła Pani Katarzyna Szenfeld. 

   • Jasełka w szkole
    • Jasełka w szkole

    •     17 grudnia 2021 roku w naszej szkole był świąteczny czas klasowych spotkań wigilijnych. Wcześniej przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia poprzez tworzenie świątecznych dekoracji czy próby do bożonarodzeniowego przedstawienia.

          Uczniowie w ten dzień mogli obejrzeć jasełka w wykonaniu klasy IV, a także uczniów z Klasy V i I. Mali aktorzy dali z siebie wszystko, by przenieść nas w tamte odległe czasy, gdy w maleńkim Betlejem narodził się Zbawiciel świata. Było bardzo świątecznie. Serdeczne podziękowania należą się Pani Marlenie Stojeckiej, wychowawczyni klasy IV, która była reżyserem jasełek, a także Pani Annie Olczyk, nauczycielowi informatyki, która stworzyła scenografię do przedstawienia.

         Następnie udaliśmy się do swoich klas, by podzielić się opłatkiem i wspólnie spędzić kilka chwil w bożonarodzeniowej atmosferze. Uśmiechom nie było końca.

   • Jasełka w przedszkolu i zerówce
    • Jasełka w przedszkolu i zerówce

    • 17 grudnia 21r. w przedszkolu oraz zerówce odbyły się Jasełka. Bardzo dziękujemy Paniom: Sylwii Wawrzyniak, Klaudii Melce, Alicji Kwiryng, a także Przewodniczącej Rady Rodziców, Pani Magdalenie Kubasik za nagranie całej uroczystości i stworzenie filmu dla rodziców z tego wydarzenia. Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie wyjątkowych strojów! Zapraszamy do galerii zdjęć! 

   • "Profil szkoły’’ w ramach programu CRS2 CEO
    • "Profil szkoły’’ w ramach programu CRS2 CEO

    • Na przełomie listopada i grudnia 2021r. nasza  szkoła  poddała się samoocenie. Przeprowadzona ona została metodą o nazwie ,,Profil szkoły’’. Głównym celem było zachęcenie całej społeczności szkolnej, czyli uczniów, nauczycieli i rodziców do rozmów na temat jakości pracy placówki. Dyskusje dotyczyły wybranych w sposób celowy, obszarów pracy szkoły. Koordynatorkami badania były panie: Justyna Filipowicz oraz Marlena Stojecka, które zorganizowały cztery spotkania osób reprezentujących poszczególne grupy. Jako pierwsi dyskutowali nauczyciele, następnie uczniowie, po nich rodzice. Na ostatnim spotkaniu obecne były wszystkie grupy razem.  Rozmowy pozwoliły na pogłębione spojrzenie na szkołę z różnych punktów widzenia. Efektem pracy każdej z grup były plakaty, na które  naniesiono ustaloną wcześniej ocenę funkcjonowania danego obszaru. Cykl spotkań zakończył się ustaleniem wniosków, pozwalających sformułować mocne strony funkcjonowania naszej szkoły,  jak również te słabe, wymagające wytężonej pracy. Ustalenie profilu szkoły, było bez wątpienia nieznanym wcześniej oraz wartościowym przeżyciem dla wszystkich zaangażowanych osób. Wyniki posłużą teraz do refleksji oraz do planowania dalszego działania nas wszystkich. Profil szkoły został przeprowadzony w ramach realizowanego przez placówkę wieloetapowego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy CRS2 - "Całościowy rozwój szkoły poziom zaawansowany".  Bardzo dziękujemy Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom za wszelkie cenne wskazówki.