• Otwarcie placu zabaw!
        • Otwarcie placu zabaw!

        • 29 kwietnia 22r. oficjalnie został otwarty długo wyczekiwany nowy plac zabaw. W pierwszej kolejności  z atrakcji skorzystali najmłodsi: dzieci z przedszkola i zerówki. Nie kryły one wielkiej radości. Przed wejściem panie wychowawczynie wraz z dyrektorem zapoznali wszystkich z regulaminem. Jego znajomość i przestrzeganie zapisów w nim zawartych to podstawa bezpieczeństwa. Na placu zabaw wymienione zostały wszystkie urządzenia, przeprowadzono także remont nawierzchni. Można zatem bezpiecznie korzystać z atrakcji i aktywnie spędzać czas. Obecnie placówka posiada dwa place zabaw, dzięki czemu z pewnością dla nikogo nie zabraknie miejsca :) Serdecznie dziękujemy Zarządowi Stowarzyszenia, a szczególne podziękowania kierujemy do p. Michała Błaszczyka, p. Romana Wajcherta, p. Zbigniewa Prusa, p. Andrzeja Marciniaka i p. Sebastiana Kwirynga, którzy bardzo zaangażowali się w stworzenie tego wyjątkowego miejsca. 

      • Turniej Wiedzy Pożarniczej
        • Turniej Wiedzy Pożarniczej

        • 13 kwietnia 22r. w naszej szkole  odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Wzięli w nich udział uczniowie, a ich zadaniem było rozwiązanie testu. W razie jednakowej liczby punktów, na uczestników czekały dodatkowe pytania przygotowane przez członków komisji. Zmagania uczniów oceniało jury w składzie: Hieronim Rudowicz-komendant gminny OSP, Monika Filipowicz - druhna OSP w Jastrzębnikach, Beata Sadowska – instruktor GOK Blizanów oraz Michał Błaszczyk - druh OSP w Rychnowie. Jakub Pokojowczyk- dyrektor SP w Rychnowie podziękował uczniom za udział w konkursie, a nagrody uczestnikom wręczali Sławomir Musioł - wójt gminy Blizanów i Krzysztof Bączkiewicz - prezes Gminnego Związku OSP RP w Blizanowie.

          Powiatowy etap konkursu odbędzie się 23 kwietnia w SP w Iwanowicach.

          Wyniki:Kl. 1-4: 1. Aleksander Błaszczyk, 2. Szymon Przepiórka, 3. Lena Karpisiewicz.Kl. 5-8: 1. Nadia Karpisiewicz/ Michał Cichorek, 2. Michalina Gołza, 3. Adam Prus

          Kat. szk. ponadpodstawowych: 1. Dariusz Klawczyński. 

          Gratulujemy najlepszym i dziękujemy wszystkim za udział! 

          O turnieju można przeczytać także tutaj: 

          http://www.blizanow.ug.gov.pl/index.php/1212-turniej-wiedzy-pozarniczej-w-rychnowie

          Autor zdjęć: Beata Sadowska 

           

      • Pokój i pomoc dla Ukrainy
        • Pokój i pomoc dla Ukrainy

        • Nasza szkoła od razu, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, aktywnie włączyła się w niesienie pomocy poszkodowanym. Koło wolontariatu urządziło zbiórkę past do zębów, tworzenie kolorowanek dla ukraińskich dzieci, a także doraźne niewielkie zbiórki pieniędzy wśród uczniów, które były wykorzystywane do zakupu potrzebnych w danej chwili produktów dla uchodźców ukraińskich, którzy znaleźli schronienie w Kaliszu w Centrum Księdza Orione. Ponadto Rada Rodziców naszej szkoły od razu ruszyła ze zbiórką odzieży oraz żywności i chemii. Odzew był ogromny. Uczniowie byli zaangażowani w sortowanie tego, co udało się zebrać. Aż w końcu przyjęliśmy do grona naszych uczniów, ukraińskich gości. Od przeszło miesiąca uczą się z nami szczególnie języka polskiego, ale także polskiej kultury. Ostatnio  uczniowie naszej szkoły zaangażowani zostali do konkursu na plakat i logo „Pokój dla Ukrainy” zorganizowanego przez kaliski Młodzieżowy Dom Kultury. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki. 

          Podziękowania należą się Pani Magdalenie Kubasik – Przewodniczącej Rady Rodziców, Panu Tomaszowi Zdanowiczowi – opiekunowi Samorządu Uczniowskiego i koła wolontariatu, a także Pani Renacie Kościelak – nauczycielce plastyki i opiekunce koła plastycznego. Serdecznie dziękujemy również Pani Małgorzacie Karpisiewicz, która przygotowała dla każdego ukraińskiego ucznia powitalną paczkę. Uśmiech dzieci był najlepszym podziękowaniem. Razem możemy przywrócić pokój.

      • Głośne czytanie
        • Głośne czytanie

        • 6 kwietnia 2022 roku klasa VIII kolejny raz w tym roku szkolnym podjęła się głośnego czytania dla młodszych kolegów z zerówki i edukacji wczesnoszkolnej. Akcja odbyła się w ramach obchodów Dnia Książki dla Dzieci i Roku Marii Konopnickiej. Uczniowie czytali młodszym wiersze poetki,a następnie zaprosili ich do rozmowy, wspólnej zabawy i zadań dotyczących utworów. Dzieci rysowały i uczestniczyły w językowych zawodach. Starsi wykorzystali do tego, m.in. tablice interaktywne, które na stałe zapisały się w naszej szkolnej rzeczywistości. Ósmoklasiści jednocześnie wykonywali wolontariat, ponieważ podzielili się sobą i swoim czasie bezinteresownie. Mamy nadzieję, że głośne czytanie starsi dla młodszych na stałe wpisze sięw akcje koła wolontariatu. Koordynatorowi spotkania panu Tomaszowi Zdanowiczowi serdecznie dziękujemy za jego organizację.

      • Pracujemy metodą projektu
        • Pracujemy metodą projektu

        • W marcu 2022 roku po raz pierwszy w klasie V na lekcjach języka polskiego omawialiśmy lekturę Adama Bahdaja „Kapelusz za sto tysięcy” w formie edukacyjnego projektu. Uczniowie podzieleni na grupy mieli trzy zadania do wykonania. Po pierwsze plakat dotyczący świata przedstawionegow lekturze, po drugie uczniowie wykonywali lapbooka o książce i jej autorze, a na koniec pisali opowiadanie i układali krzyżówkę. W ten atrakcyjny sposób angażujący całą klasę, uczniowie omówili lekturę. Oprócz podstawy programowej zrealizowano także istotne kwestie dotyczące kompetencji kluczowych, które uczniowie nabywają w ciągu procesu edukacji szkolnej. Edukacyjny projekt narzuca, bowiem rozwijanie umiejętności pracy w grupach, radzenie sobiew sytuacjach trudnych, korzystanie z technologii informacyjnej, czy kreatywność. To są istotne umiejętności, które we współczesnym świecie stawia się na równi ze zdobytą wiedzą. Także edukacyjny projekt jawi się uczniom, jako przyjemna zabawa, a w rzeczywistości odbył się niezwykły proces rozwoju, który przygotowuje dzieci do życia w świecie. Koordynatorem tego projektu był nauczyciel języka polskiego Tomasz Zdanowicz.

      • Recytatorski sukces w III klasie
        • Recytatorski sukces w III klasie

        • Uczennica klasy III Lena Pawlak z niecierpliwością czeka na kwietniowy finał Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z poezją". Jeszcze zimową porą dziewczynki Hania Andrzejewska i Lena Pawlak wzięły udział w eliminacjach wyżej wymienionego konkursu. Dla naszych uczestniczek było to nie lada wyzwanie  ponieważ musiały odnaleźć się w zupełnie nowych, nieznanych warunkach, ale dziewczyny są dzielne i poradziły sobie doskonale. W eliminacjach zaprezentowało się 38 uczniów kaliskich i okoliczny szkół podstawowych. Jury w składzie: Beata Paszak dyrektor MDK, Anna Katarzyna Raczko przedstawiciel biblioteki, Małgorzata Jackowska i Magdalena Żarnecka do kwietniowego finału  zakwalifikowało 11 recytatorów, a wśród nich znalazła się nasza Lena Pawlak. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy upominki. Gratulujemy naszym uczennicom Hani i Lence, dziękujemy za piękny występ, a wychowawczyni pani Renacie Kościelak za przygotowanie naszych artystek do tak pięknej recytacji. Brawo dziewczynki. Dzięki takim uczennicom jak Wy znowu mieliśmy okazję zaistnieć jako szkoła. Jesteśmy dumni, że tak godnie nas reprezentujecie. 

      • Żywa lekcja historii
        • Żywa lekcja historii

        • 4 kwietnia 2022 roku do naszej szkoły zawitała grupa historyczna Rekonstrukto z Lublina, która pokazała nam życie średniowiecznego rycerza. Uczniowie naszej szkoły, a także przedszkolaki i zerówkowicze mieli okazję zobaczyć, jak wygląda rycerska zbroja i szereg różnych elementów uzbrojenia. Ponadto opowiedziano nam o zadaniach rycerza, jak można było nim zostać i jakimi zasadami kierowali się w życiu średniowieczni wojowie. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że nie jest to łatwe życie, raczej ciężka praca dla kraju i nad własnym charakterem. Rekonstruktorzy historii opowiedzieli także o dawnych rodzajach kar za różne przewinienia. Niejednego naszego ucznia umieścili w dybach ku przestrodze pozostałych. Zagrożono nam także krzesłem
          z drewnianymi kolcami. Na szczęście tylko na groźbach się skończyło. Zabawa była bardzo udana, a przez nią także uczniowie zdobyli ciekawą wiedzę z zakresu historii średniowiecza. Na koniec każdy miał możliwość bezpośredniego kontaktu z rekwizytami i na moment poczuć się, jak prawdziwi rycerze.

          Dziękujemy panu Jakubowi Pokojowczykowi i panu Tomaszowi Zdanowiczowi za organizację żywej lekcji historii.

      • Sukcesami należy się chwalić
        • Sukcesami należy się chwalić

        • Czy sukcesami należy się chwalić? Oczywiście, że tak. Wiemy, wiemy, że z dużym opóźnieniem zamieszczamy notatkę, ale nie jest ważne kiedy zamieszczamy, ważne jest, że reprezentujemy szkołę na zewnątrz, nie jesteśmy anonimowi, możemy odbierać nagrody w konkursach o zasięgu wielkopolskim. Jako szkoła dajemy dzieciom szansę na sukces i to jest wspaniałe, kiedy młody człowiek stoi na podium i w świetle reflektorów odbiera nagrodę i jest  z siebie dumny, dumni są jego rodzice, nauczyciele i dziadkowie. Nie uznajemy powiedzenia "Stój w kącie a znajdą Cię" i dzięki takiej postawie nauczycieli wychodzimy na zewnątrz, chcemy być zauważeni.Mimo, ze jesteśmy niedużą szkołą udaje się. Doceniajmy takie inicjatywy, doceniajmy wszystkich zaangażowanych w takie przedsięwzięcia. Brawo dla Was nasi  drodzy uczniowie. Pielęgnujcie wspomnienia. Rozwijajcie swoje pasje. Na podium  Lena Kubasik, która zajęła II miejsce i  Zosia Szafrańska, która zdobyła wyróżnienie w Wielkopolskim Konkursie na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową. Dziękujemy pani Renacie Kościelak za inspirowanie i opiekę nad naszymi szkolnymi artystami. To już dwadzieścia lat pracy pani Renaty w naszej szkole z wieloma sukcesami i osiągnięciami na koncie. Czy ktoś policzył ilu nagrodzonych dzieci wyszło spod ręki naszej nauczycielki? Chyba nie. Sama pani pani Renata mówi,że kiedyś liczyła, ale już dawno straciła rachubę, bo najpierw było kilka sukcesów, potem kilkanascie, kilkadziesiąt, a teraz to już  ponad setka. Były sukcesy lokalne, powiatowe, wojewódzkie, ogólnopolskie i międzynarodowe. Chwilo trwaj. 

      • Klasa III wie, że jabłka to samo zdrowie.
        • Klasa III wie, że jabłka to samo zdrowie.

        • Uczniowie klasy III  pogłębiali wiedzę o jabłku i jego odmianach, barwie, kształcie, wielkości, zapachu oraz smaku. Odpowiedzieli także na pytanie: ,,Dlaczego warto je jeść i to pod każdą postacią?"  Wykonali plakat, ponadto wykonali opis jabłka w zeszycie. Wszystkie zajęcia i zabawy w tym dniu dotyczyły oczywiście  jabłek. Na koniec przygotowali pyszne pieczone jabłka. Mamy nadzieję, że  taki „tematyczny dzień” zachęci dzieci do sięgania po owoce i posłuży promocji zdrowego stylu życia. Dziękujemy wychowawczyni pani Renacie Kościelak za zorganizowanie ciekawych zajęć. 

      • Intensywnie na zajęciach koła plastycznego
        • Intensywnie na zajęciach koła plastycznego

        • Ostatni czas na zajęciach plastycznych był bardzo intensywny dla naszej opiekunki koła plastycznego  pani Renaty Kościelak i jej podopiecznych. Prace konkursowe  : "Gdzie ukryła się głoska ? " są już gotowe do wysłania na konkurs  logopedyczno- plastyczny. Z niecierpliwością będziemy czekać na wyniki. Nie ukrywamy,że dzieciom i opiekunce  marzy się sukces plastyczny...jak to mówi przysłowie " bez pracynie nie ma kołaczy", a grupa plastyczna  jest utalentowana  pracowita, zgrana i ambitna, tak więc życzymy powodzenia. Tradycyjnie czasu brak. Żeby wykonać dobrą pracę trzeba na nią poświęcić kilka godzin, a terminy gonią, ale dajemy radę, dzieci chętnie zostają dodatkowo żeby tylko dokończyć prace. Dziękujemy dzieciom i pani Renacie za zaangażowanie. 

      • Klasa III lubi celebrować święta
        • Klasa III lubi celebrować święta

        • Klasa III ma w zwyczaju celebrować święta. Uczniowie klasy 3 to wzór do naśladowania: świętowali  Dzień Chłopca, walentynki i nie zapomnieli o Dniu Kobiet. W tym dniu nie zabrakło drobnych upominków i kwiatów.  Było również kino i Mc Donalds. Uczniowie obejrzeli film pt. "Wiki i jej tajemnica" . Dziękujemy wychowawcy pani Renacie Koscielak   i rodzicom za wspólne zorganizowanie tak wielu niespodzianek. 

      • Wiosna, wiosna ach to ty...
        • Wiosna, wiosna ach to ty...

        • Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty! Nie ma jeszcze wiosny? My ją sobie narysowaliśmy! Maluchy w akcji. dziękujemy pani Ani Olczyk za inspirujące zajęcia. 

      • Zabawy plastyczne z Minionkami
        • Zabawy plastyczne z Minionkami

        • Wszystkie dzieci kochają minionki, przedszkolaki też. Najmłodsza grupa potrafi  nawet zrobić sobie własnego minionka! Jak wam się podobają? Dziękujemy pani Ani Olczyk za fantastyczny pomysł na zajecia u maluszków. 

      • Wycieczka rowerowa do piekarni
        • Wycieczka rowerowa do piekarni

        • 29 marca 2022 roku uczniowie VIII klasy wybrali się na wycieczkę rowerową z wychowawcą. Celem wyprawy była wizyta w niewielkiej piekarni w pobliskim Zagorzynie. Właściciele zakładu byli  tak uprzejmi, że oprowadzili nas po sali, w której powstaje chleb już od lat 80 -tych ubiegłego stulecia. Piekarnia ma więc już unormowane miejsce na rynku i swoją tradycję. Dowiedzieliśmy się z jakiej mąki powstaje najlepszy chleb i jak robi się żur. Ponadto uczniowie mogli także poznać ścieżkę zawodową piekarza. Okazuje się, że czasem wystarczą chęci do pracy, bo pracownicy piekarni przyuczą do tego zawodu. Na koniec serdecznie podziękowaliśmy za gościnę, obdarowując wnuczkę właścicielki kawą i specjalnym kubkiem. Wycieczka odbyła się w ramach doradztwa zawodowego, bowiem nic tak nie uczy, jak empiryczne doświadczenie. Serdeczne dzięki należą się Pani Justynie Filipowicz nauczycielce klas młodszych za opiekę w trakcie wyjazdu i Panu Tomaszowi Zdanowiczowi wychowawcy klasy za zorganizowanie zajęć.

      • Mobilna pracownia w akcji
        • Mobilna pracownia w akcji

        • W marcu 20022 roku w klasie VIII odbyły się zajęcia z wychowawcą, na których wykorzystane zostały laptopy pochodzące z naszej mobilnej pracowni komputerowej. Nasza szkoła w ostatnich tygodniach została wyposażona w kilkanaście laptopów, które umieszczone w specjalnej skrzyni, stają się przenośną pracownią komputerową. Dzięki takiemu rozwiązaniu, uczniowie mają możliwość korzystania z komputerów w dowolnej sali lekcyjnej. Dlatego też VIII klasa wykorzystała laptopy, by na zajęciach z wychowawcą odszukać i przeanalizować strony internetowe szkół ponadpodstawowych. Uczniowie sprawdzali, jakie profile oferują placówki i ile punktów należy zdobyć z poszczególnych kryteriów. Odbyło się, zatem doradztwo zawodowe i jednocześnie rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów.

      • Poznajemy pracę fryzjera
        • Poznajemy pracę fryzjera

        • W ostatnim czasie gościliśmy w szkole kolejnego wspaniałego gościa w ramach zawodoznastwa. Klasę III odwiedziła pani fyzjer Sylwia Czjczyńska. Pani Sylwia opowiedziała trzecioklasistom o swojej pracy, Pokazała swoje narzędzia i urządziła dzieciom mały pokaz pracy fryzjera, co wywołało mnóstwo emocji. Było to bardzo miłe spotkanie. Dziękujemy pani Sylwii za profesjonalne podejscie do wizyty w szkole, za poświęcony czas i wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania, a pani Renacie Kościelak za zorganizowanie wyżej wymienionego spotkania. 

      • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
        • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

        • 21 marca 2022r, obchodziliśmy Pierwszy Dzień  Wiosny. Zgodnie z tradycją klasa III przygotowała Marzannę. Było wesoło i kolorowo.Kukła ubrana w piękną sukienkę wraz z dziećmi wyruszyła na boisko szkolne. Zebrani wokół Marzanny uczniowie donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” pożegnali zimę. Wiele radości sprawił dzieciom wiosenny pokaz mody oraz konkurs plastyczny "Wiosenne kwiaty". 

      • Dzień Języka Ojczystego
        • Dzień Języka Ojczystego

        • 21 lutego 2022r.obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie klasy IV zapisali na karteczkach trzy najładniejsze według nich słowa w języku polskim. Następnie wzięli udział w ciekawych zabawach. Wreszcie przeczytali legendę łęczycką o diable Borucie i zprojektowali okładkę do tego tekst. Dwie godziny z językiem polskim minęły w okamgnieniu. Dziękujemy panu Tomaszowi Zdanowiczowi, nauczycielowi języka polskiego, za promowanie języka ojczystego. 

      • Poznajemy pracę sędziego
        • Poznajemy pracę sędziego

        • 1 marca 2022r. w ramach realizacji treści z doradztwa zawodowego gościliśmy w naszej szkole SSR Panią Kamilę Szczotkowską - Wawrzonek z III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim. Spotkanie zorganizowała i koordynowała Pani Marlena Stojecka. Uczniowie starsi i młodsi poznali ścieżkę zawodową sędziego, a także pracę na tak ważnym stanowisku już po zakończonej nauce. Ponadto podczas spotkań przeprowadzone zostały pogadanki na temat odpowiedzilaności karnej nieletnich. Uczniowie mieli mnóstwo pytań, co świadczy o tym, że praca sędziego, czy w ogóle prawnika, bardzo ich zaiteresowała. Warto zapraszać do szkoły przedstawicieli różnych zawodów. To chyba najlepszy sposób na realizację godzin doradztwa zawodowego. 

      • Pasowanie na Czytelnika
        • Pasowanie na Czytelnika

        • Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa chwila, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dzieci.

          Ta chwila zaczęła się w klasie I od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się, co to jest biblioteka, na czym polega praca bibliotekarza, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować.

          Głównym celem zajęć było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

          Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.  Zanim to nastąpiło, uczniowie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.

          Przy tej okazji przystąpiliśmy do III etapu kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Kampania została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Uczniowie otrzymali pierwszą książkę, poprzez którą zaproszeni zostali do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

          Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Dziękujemy Paniom: Justynie Filipowicz i Jolancie Gilickiej - styczeń 2022r.