• MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
    • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

    • Całkiem niedawno I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu zorganizowało międzyszkolny konkurs na bożonarodzeniową kartkę z życzeniami w języku angielskim. Podsumowanie odbyło się 14 grudnia 22r. Celem konkursu było zwiększenie kompetencji językowych uczniów i wzbudzenie zainteresowania nauką języka obcego. Uczennica naszej szkoły Nadia Karpisiewicz zajęła drugie miejsce.

     Gratulujemy serdecznie, bowiem konkurs miał charakter międzyszkolny na poziomie powiatu. Serdeczne podziękowania ślemy też do Pani Katarzyny Szenfeld, nauczycielki języka angielskiego, która dbała o merytoryczną stronę pracy Nadii.

   • Wycieczka do Uniejowa
    • Wycieczka do Uniejowa

    • W dniu 28. października 2022 roku uczniowie klas IV-VIII, wraz z opiekunami: Panią Marleną Stojecką, Panią Anną Olczyk, Panem Maciejem Elegańczykiem i Panią Elżbieta Lesińską, wybrali się na wycieczkę do Uniejowa. Zwiedzano park oraz dziedziniec zamku, a następnie uczniowie relaksowali się po ciężkim tygodniu nauki w uniejowskich termach. Pogoda była piękna!

     Panu Maciejowi dziękujemy za zorganizowanie wyjazdu oraz naukę pływania jaką uczniowie mają możliwość doskonalić podczas zajęć na basenie w Pleszewie - dzięki jej efektom oraz czujnej opiece nauczycieli wszyscy wspaniale się bawili! 

   • Jasełka
    • Jasełka

    • 22 grudnia 22r. w naszej placówce odbyły się tradycyjnie świąteczne spotkania klasowe oraz Jasełka. W tym roku przedstawienie przygotowały najmłodsze dzieci z przedszkola i zerówki, które przygotowały do występu Panie: Klaudia Melka, Sylwia Wawrzyniak i Alicja Kwiryng. Oryginalną scenaografię stworzyła Pani Anna Olczyk. W tym dniu swoje wokalne talenty w koncercie świątecznym zaprezentowali uczniowie starsi, których przygotowała Pani Renata Kościelak. Pan Tomasz Zdanowicz podsumował także świąteczny konkurs i wręczył zwycięzcom nagrody i wyróżnienia. Pan Dyrektor Jakub Pokojowczyk złożył zebranym życzenia świąteczne. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za obecność na Jasełkach oraz za pomoc w przygotowaniu klasowych spotkań wigilijnych. 

     Zarząd Stowarzyszenia i Dyrektor Szkoły składają wszystkim Nauczycielom, Pracownikom, Uczniom, Rodzicom oraz sympatykom szkoły i przedszkola życzenia zdrowych i spokojnych świąt, a na kolejny rok wszelkiej pomyślności! 

      

   • MIKOŁAJKI
    • MIKOŁAJKI

    • Święta się zbliżają, a my z delikatnym opóźnieniem publikujemy fotorelację ze szkolnych mikołajek, które odbyły się 6 grudnia 22r. To u nas każdego roku wielkie wydarzenie, ponieważ odwiedza nas najprawdziwszy Mikołaj, któremu towarzyszy Śnieżynka.  Były prezenty i trochę słodkości.  Sami zobaczcie! Zapraszamy do oglądania zdjęć.

   • Konkurs plastyczny "Przyjaciel do adopcji".
    • Konkurs plastyczny "Przyjaciel do adopcji".

    • Uczeń naszej szkoły Witold Fułek znalazł się wśród nagrodzonych w konkursie plastycznym "Przyjaciel do adopcji". Nagrodę odbierał w kaliskim Ratuszu. Witek wykonał przepiękną pracę przedstawiającą psiaka, który marzy o obroży. Na konkurs wpłynęło 311 prac. Cieszymy się bardzo z sukcesu Witka. Gratulacje. Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy wzięli udział w konkursie.

   • Dzień Postaci z Bajek
    • Dzień Postaci z Bajek

    • Dzień Postaci z Bajek 07.11.2022r. Tego dnia najmłodsi wykazywali się znajomością treści bajek, rozwiązywali zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie. Były tańce, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne i wesołe. Był to dzień pełen w

      

      

   • Konkurs "Barwy jesieni"
    • Konkurs "Barwy jesieni"

    • 8 listopada uczestniczyliśmy w konkursie recytatorskim ,,Barwy Jesieni” organizowanym przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Blizanowie Drugim. Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie nad którymi pilnie pracowali w ostatnim czasie. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom składamy gratulacje.

   • Spotkanie z Mikołajem z Laponii
    • Spotkanie z Mikołajem z Laponii

    • 4 grudnia 22r. dzieci z zerówki oraz uczniowie klas 1-3 udali się do szkoły w Jankowie Pierwszym na spotkanie z najprawdziwszym Mikołajem z Laponii. Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy dzieci z Polski wysyła do Rovaniemi - wioski prawdziwego Mikołaja - listy z prośbami o prezenty. Tym razem mogliśmy osobiście spotkać się z Mikołajem i przekazać mu swoje listy. Czy spełni nasze życzenia? To się niedługo okaże...  Dziękujemy Gminie Blizanów  za zaproszenie.  Dziękujemy nauczycielom za obecność i opiekę nad dziećmi: p. Klaudii Melce, p. Jolancie Bednarek, p. Justynie Filipowicz i p. Tomaszowi Zdanowiczowi.

   • Ślubowanie i Pasowanie Uczniów klasy I
    • Ślubowanie i Pasowanie Uczniów klasy I

    • Tradycją naszej szkoły jest, że najmłodsi uczniowie w listopadzie przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość jaką jest pasowanie na ucznia pierwszej klasy. 25 listopada 22r. na sali gimnastycznej pierwszoklasiści odświętnie ubrani, w obecności swoich najbliższych, rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor Jakub Pokojowczyk dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Wielka kredką, jak czarodziejską różdżką, dotykał ramion swoich podopiecznych. Nie obyło się też bez upominków od zaproszonych gości, starszych kolegów i koleżanek oraz pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie uczniowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek. Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila. Składamy serdeczne podziękowania: Panu Grzegorzowi SłodkowskiegoRadnemu Rady Gminy Blizanów za piękne upominki dla uczniów, Radzie Rodziców z Panią Przewodniczącą Justyną Pietrzak na czele za prezent, Pani Marlenie Stojeckiej i Pani Ani Olczyk za pomoc w obsłudze nagłośnienia, Pani Urszuli Gabrysiak za pomoc w organizacji święta, Klaudii Sucheckiej za pomoc w przygotowaniu rekwizytów, Pani Alicji Kwiryng za wcielenie się w rolę Pani Jesieni, Pani Justynie Filipowicz i uczniom z klasy II za piękne życzenia i obecność, wszystkim Rodzicom za wszelką pomoc, Pani Ani Olczyk za dekorację, Pani Ani Stojeckiej za piękne dyplomy, a także Pani Wychowawczyni Renacie Kościelak za przygotowanie uroczystości.

   • Pasowanie na Przedszkolaka
    • Pasowanie na Przedszkolaka

    • 25 listopada 2022r. odbyło się w naszym przedszkolu ważne święto dla dzieci, a mianowicie Pasowanie Przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc, wierszyki, piosenki, zabawy ruchowe i tańce. Pomocą służyły starsze przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu,przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i być dzielnym przedszkolakiem. Po złożonej obietnicy, pan dyrektor Jakub Pokojowczyk dokonał uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz upominek. Składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców na czele z Panią Przewodniczącą Justyną Pietrzak, Pani Ani Stojeckiej - autorce i wykonawczyni pięknych dyplomów, Pani Sylwii Wawrzyniak i Pani Alicji Kwiryng - nauczycielkom z przedszkola za przygotowanie uroczystości. Dziękujemy także wszystkim rodzicom za pomoc i zaangażowanie oraz dzieciom z zerówki za piękne występy! 

   • Calisiada 2022
    • Calisiada 2022

    • W dniu 23 listopada 2022 r. w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu odbyło się uroczyste podsumowanie  projektu „Calisiada 2022", w którym uczestniczyli nasi uczniowie z klasy 7 pod opieką p. Jolanty Gilickiej. Podczas uroczystości chłopcy wzięli udział w spotkaniu z p. Miłoszem Szymańskim – twórcą podcastów historycznych. Otrzymali  także dyplomy oraz upominki rzeczowe za udział w projekcie. Spotkanie z p. Miłoszem Szymańskim było doskonałą okazją do tego, aby zainteresować większą ilość uczniów tematem tworzenia podcastów. Poniżej galeria zdjęć, ale przede wszystkim link do nagrania z udziałem naszych uczniów!

   • Obchody Narodowego Święta Niepodległości
    • Obchody Narodowego Święta Niepodległości

    • 11 listopada 2022r. uczniowie wchodzący w skład pocztu sztandarowego naszej szkoły, wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji ojczyzny sprawowanej przez ks. Przemysława Krzywańskiego. Proboszcz, cytując w czasie kazania słowa Św. Jana Pawła II:  ,,Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo’’, zwrócił uwagę na to, że wolności się nie posiada. Należy ją nam nieustannie zdobywać. Jest to obowiązek i odpowiedzialność każdego Polaka. Ile dajemy naszej Ojczyźnie- zależy od nas samych. Uroczystości kościelne uświetniła swoim występem Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rychnów. Koncert  pieśni patriotycznych zachęcił do refleksji nad trudnymi dziejami Polski. W murach naszego kościoła wybrzmiały m.in. ,,Rota’’, ,,Przybyli ułani’’ czy ,,Marsz Pierwszej Brygady’’. Kolejnym puntem obchodów z udziałem naszych uczniów było uroczyste podniesienie flagi na maszt - w ramach projektu ,,Pod biało-czerwoną’’. Realizowany jest on pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Po tym doniosłym wydarzeniu, nastąpiło złożenie kwiatów przez delegacje oraz zapalenie zniczy pod obeliskiem upamiętniającym ofiary I i II wojny światowej oraz powojennych represji. Wszyscy zgromadzeni uczestnicy przemaszerowali następnie w uroczystym pochodzie do kościoła parafialnego w Blizanowie. Podczas Mszy Świętej  swoje poczty sztandarowe wystawili: strażacy ochotnicy z terenu naszej gminy, kombatanci, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika z Piotrowa. Nie mogło oczywiście zabraknąć i nas. Po zakończeniu obchodów gminnych nasi uczniowie odwiedzili cmentarz w Rychnowie, gdzie złożyli kwiaty na pomniku ku czci mieszkańców parafii rychnowskiej, którzy zginęli podczas obu wojen. Serdecznie dziękujemy: Julii Marcinkowskiej, Zofii Szafrańskiej, Ewie Kowalskiej oraz Michałowi Szalkiewiczowi, którzy reprezentowali naszą szkołę w lokalnych uroczystościach. Był to dla nich pracowity dzień. Dziękujemy także p. Justynie Filipowicz – opiekunce Pocztu Sztandarowego Szkoły za przygotowanie uczniów i udział w uroczystościach.

   • Święto Szkoły
    • Święto Szkoły

    • 9 listopada 22r. odbyła się uroczystość Święta Szkoły. Narodowe Święto Niepodległości jest w naszej placówce obchodzone w sposób szczególnie uroczysty, ponieważ imię do tego zobowiązuje: Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Rychnowie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym, którą odprawił ks. Przemysław Krzywański. Następnie wszyscy udali się na salę gimnastyczną. W ramach ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu", w obecności Pocztu Sztandarowego odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego. Dyrektor przywitał gości: p. Joannę Włodarczyk - kierownika Referatu Oświaty Urzędu Gminy Blizanów, p. Paulinę Wróblewską - dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie, p. Stanisława Niklasa - dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie, ks. proboszcza Przemysława Krzywańskiego, p. Ewę Prus - wiceprezesa Rychnowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży, p. Justynę Pietrzak - przewodniczącą Rady Rodziców, przybyłych członków zarządu stowarzyszenia i Rady Rodziców, wszystkich nauczycieli, pracowników oraz dzieci i uczniów. W swoim przemówieniu p. Jakub Pokojowczyk - dyrektor placówki zwrócił uwagę na współczesne pojmowanie patriotyzmu. Mówił o tym, że podstawą budowania wspólnoty jest inteligencja. Podsumował rozważania tym, iż patriotyzm dziś to przede wszystkim przyzwoitość i dobroć. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie z klas 1-3 oraz klasy 6, przygotowani przez nauczycieli: p. Małgorzatę Agaciak, p. Tomasza Zdanowicza. O dekorację zadbała p. Anna Olczyk. Warto nadmienić, iż zaprezentowany przez uczniów narodowy taniec był efektem pracy pod okiem p. Agaciak na zajęciach projektowych, które są organizowane w naszej szkole dzięki wsparciu Fundacji Lotto. W trakcie uroczystości podsumowano także szkolny konkurs plastyczny "Piękna nasza Niepodległa", którego organizatorką była p. Renata Kościelak. Jury w składzie: p. Dariusz Kaczor oraz p. Anna Olczyk wskazało najlepsze prace. Wręczono uczniom nagrody i wyróżnienia. W kategorii klas 1-3: Julia Kleczewska (I miejsce), Lea Borwik (II miejsce), Wiktoria Fabisiak (III miejsce). W kategorii klas 4-8: Witold Fułek (I miejsce), Lena Pawlak (II miejsce), Aleksander Fabisiak (III miejsce). Wyróżnienia otrzymali:Tobiasz Fułek, Julia Marcinkowska, Ewa Kowalska, Zofia Szafrańska, Wiktoria Karsznia. Nagrody pochodziły od sponsorów, pozyskane zostały dzięki staraniom p. T. Zdanowicza. Prace stanowiły część dekoracji i wszyscy mogli je oglądać. W stołówce szkolnej, w której przygotowano poczęstunek dla gości, wystawiono księgę pamiątkową oraz albumy ze zdjęciami. W tym roku obchodziliśmy 4 rocznicę nadania szkole imienia Polski Niepodległej. Dziękujemy wszystkim za przybycie i uczestniczenie w tym ważnym wydarzeniu! 

   • W oczekiwaniu na spektakl muzyczny...
    • W oczekiwaniu na spektakl muzyczny...

    • 17 października 2022 roku uczniowie od klasy 4 do 8 wyjechali do Kalisza na muzyczny spektakl w wykonaniu aktorów teatru muzycznego Forte z Wrocławia. Przedstawienie dotyczyło spraw związanych z przyszłością zawodową każdego ucznia. Bohaterka wędrowała w przeszłości i poznawała znanych Polaków, dzięki czemu upewniła się, co chce robić w życiu. Przesłanie spektaklu było jedno. Każdy ma słuchać swojego serca w wyborze zawodu. Najważniejsze, żeby iść wyznaczoną drogą konsekwentnie i z uporem. Obcować z kulturą mogliśmy dzięki uprzejmości Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, gdyż w jego murach odbyła się ta artystyczna uczta. Dziękujemy Panu Tomaszowi Zdanowiczowi za organizację wyjazdu, a Paniom Elżbiecie Lesińskiej, Marlenie Stojeckiej i Annie Olczyk za opiekę i towarzyszenie.
   • "Najlepszą metodą na poznawanie teatru jest bywanie w nim"
    • "Najlepszą metodą na poznawanie teatru jest bywanie w nim"

    •  25.10.22r. uczniowie klas 1-3 zawitali w progi Akademii Kaliskiej, gdzie stali się uczestnikami widowiska teatralnego pt.,, Pinokio’’ wystawianego przez wrocławski teatr ,,In-Art.’’. Inspirowane ono było znaną powieścią Carlo Collodiego. Zabawna i pouczająca opowieść o pajacyku, który za wszelką cenę chciał stać się prawdziwym chłopcem- dostarczyła nam wielu okazji do śmiechu i wzruszenia. Przygody tej fikcyjnej postaci, pozostawiły nas z morałem ,,Kieruj się rozsądkiem, a będziesz szczęśliwy’’. Najmłodsi z pewnością skonfrontują niebawem swoje wrażenia z oryginalną powieścią, którą będą poznawać w klasie 4 w ramach kanonu lektur. Obcowanie ze sztuką teatralną bardzo mocno oddziałuje na sferę emocjonalną, szczególnie w młodszym wieku szkolnym. Wspomaga aktywność, rozwija komunikację, doskonali mowę, buduje umiejętność skupienia uwagi. Dlatego edukacja teatralna jest tak ważnym elementem wychowania! Dziękujemy pani Justynie Filipowicz za zorganizowanie wyjazdu oraz pani Renacie Kościelak i Elżbiecie Lesińskiej za opiekę nad uczniami.

      

   • Podcast - 7. edycja projektu "Calisiada 2022"
    • Podcast - 7. edycja projektu "Calisiada 2022"

    • Uczniowie naszej szkoły: Adam Błaszczyk, Aleksander Kubicki i Antoni Kmieć brali udział w warsztatach, organizowanych w ramach 7. edycji projektu edukacyjnego  „CALISIADA 2022”.

     Podczas warsztatów tworzyli pod kierunkiem P. Moniki Sobczak – Waliś (historyka  i regionalisty) podcast, czyli kilkuminutową audycję radiową dostępną przez Internet na żądanie.  

     Podcasty dotyczyły patronki Roku 2022 Marii Konopnickiej oraz miasta, w którym spędziła dzieciństwo i młodość, czyli XIX- wiecznego Kalisza. Gotowe pliki audio zostały zamieszczone na lokalnym portalu publicystyczno-informacyjnym "Latarnik Kaliski".

     Udział w przedsięwzięciu to doskonała okazja, aby poznać warsztat pracy lokalnych dziennikarzy oraz szansa na zaprezentowanie swoich zdolności bez potrzeby bezpośredniego kontaktu  z odbiorcami audycji. Dziękujemy p. Jolancie Gilickiej za zrealizowanie tego ciekawego projektu. 

     Nagranie udostępnione jest pod adresem: 

     https://www.youtube.com/watch?v=IC9J7jNmAMU

      

   • Ocalić od zapomnienia... Promocja książki D. Pawlikowskiej
    • Ocalić od zapomnienia... Promocja książki D. Pawlikowskiej

    • 19 października 22r. w Hotelu Kristoff w Łaszkowie odbyła się premiera szczególnej książki Dominiki Pawlikowskiej pt. "Akcja Gestapo przeciwko polskiej inteligencji na terenie gminy Blizanów". Publikacja została sfinansowana z budżetu Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie. Nad całością czuwała, i jednocześnie prowadziła spotkanie, Dyrektor GBP w Blizanowie, Pani Paulina Wróblewska. W wydarzeniu brał udział dyrektor naszej szkoły, nauczyciel języka polskiego, Pan Jakub Pokojowczyk. Na promocję książki przybyło bardzo dużo osób. Oprócz mieszkańców gminy, miłośników literatury i historii, na uroczystość przybyli: Sławomir Musioł - Wójt Gminy Blizanów, Violetta Słupianek - Dyrektor Kaliskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Jolanta Nowosielska - Dyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, dyrektorzy szkół z terenu gminy, przedstawiciele bibliotek gminnych oraz z terenu Kalisza, nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu (w tej szkole pracuje na co dzień autorka książki) oraz wiele innych osób zainteresowanych tematem. To już druga książka Pawlikowskiej, która porusza trudne tematy związane z wojną. Pierwsza pt. "Historia w sepii. Opatówek. Wiewiórkowscy" jest opowieścią o rodzinie autorki ukazanej na tle losów Opatówka zawładniętego przez Niemców. Druga książka traktuje o eksterminacji inteligencji na terenie naszej gminy. Obie książki ukazują listy proskrypcyjne, które były tworzone przez Hitlerowców. Trudne tematy podejmowane przez autorkę są bardzo ważne, książki stają się pomnikami dla tych, o których wszyscy zapomnieli. Autorka robi wszystko, by ocalić pomordowanych od zapomnienia...

     Nasza szkolna biblioteka posiada obie pozycje. Zachęcamy do wypożyczania. Nadmienimy także, że Dominika Pawlikowska gościła w naszej szkole w roku szkolnym 21/22 i przeprowadziła z uczniami jedyną w swoim rodzaju lekcję historii. Zapraszamy do biblioteki naszej oraz gminnej!

   • Uczymy się tolerancji!
    • Uczymy się tolerancji!

    • W obecnych czasach szczególnie ważnym tematem edukacji społecznej wydaje się być zagadnienie tolerancji. Od najmłodszych lat wpajamy więc naszym uczniom, iż odmienność nigdy nie powinna być wyśmiewana czy szykanowana.

     17 października 2022r. dzieci z punktu przedszkolnego, zerówki oraz klas 1-3 wybrały się do Kalisza na musical profilaktyczny pt.,, Dzwonnik z Notre Dame’’. Fabuła skłoniła do przemyśleń i refleksji, że innych powinniśmy cenić i kochać za to, co mają w głębi duszy. Nie należy wytykać inności czy wydawać sądów po tym, jak ktoś wygląda lub jak się ubiera. Aktorzy teatru Forte opowiedzieli nam historię o miłości, tęsknocie i możliwości odwrócenia złego losu. Główny bohater- garbaty Quasimodo, pokonał swój lęk przed otoczeniem, przełamując tym samym barierę samotności i odrzucenia. Poruszająca muzyka, przyciągająca wzrok scenografia, przepiękne kostiumy oraz niezwykła gra świateł. To wszystko wprowadziło nas w wyjątkowy nastrój!                                                                                                   

      Wyjazd zorganizowała pani Justyna Filipowicz. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały panie: Sylwia Wawrzyniak, Alicja Kwiryng, Renata Kościelak, Elżbieta Lesińska, Klaudia Melka oraz Anna Olczyk.