Nowa galeria Pasowanie na pierwszaka została dodana do albumu fotograficznego
Pasowanie na pierwszaka
- 77
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 12
W piątek 15. listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie po przyjściu do szkoły losowali zadania związane z mnożeniem. Przez cały dzień przed zakupami w szkolnym automacie trzeba było wykazać się znajomością tabliczki mnożenia. W klasie drugiej i trzeciej uczniowie poznawali i doskonalili mnożenie w formie śmiesznych rymowanek. W klasach IV-VIII zeszyty i podręczniki pozostały w plecakach, na rzecz wspólnych gier i rebusów związanych z tabliczką mnożenia. Uczniowie przekonali się, że tabliczka mnożenia to nie tylko ważna sprawa, ale przede wszystkim świetna zabawa. Gratulujemy klasowym zwycięzcom: kl. IV Szymon Zaradzki Kl. V Martyna Grzelak Kl. VI Hanna Andrzejewska Kl. VII Lena Karpisiewicz Kl.VIII Zofia Szafrańska
75 -lecie Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu
W dniu 26 listopada 2024 r. jubileusz 75-lecia obchodziła Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu, z którą nasza szkoła współpracuje od wielu lat. Uczniowie biorą udział m.in. w warsztatach czytelniczych, spotkaniach autorskich oraz konkursach organizowanych przez pracowników Książnicy.
Z tej okazji otrzymaliśmy pamiątkową statuetkę, a nauczyciel bibliotekarz p. Jolanta Gilicka - podziękowanie za długoletnią współpracę i aktywny udział w wielu wydarzeniach czytelniczych.
Dyrekcji oraz pracownikom gratulujemy tak zaszczytnego jubileuszu i życzymy dalszych sukcesów.
Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu
Zaproszenie na bal
Rychnowskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im . Polski Niepodległej w Rycnowie, zapraszają na wyjątkowy Walentynkowo – Karnawałowy Bal, który odbędzie się 15 lutego w sali OSP Rychnów. Udział w balu to nie tylko okazja do wspaniałej zabawy w radosnej atmosferze, ale również szansa na wsparcie naszych najmłodszych! Dochód z balu zostanie przeznaczony na rzecz szkoły i przedszkola w Rychnowie. Pozyskane przez nas środki przyczynią się do rozwoju dzieci oraz zapewnią im lepsze warunki edukacyjne. Przyjdź i baw się razem z nami! Czeka na Was niezapomniana noc pełna tańców, muzyki i dobrej zabawy. Koszt uczestnictwa: 460 zł od pary. Do zobaczenia na parkiecie! Szczegóły na plakacie.
106 Rocznica Odzyskania Niepodległości
- 114
11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli odzyskała wolność i niepodległość. Co roku dzień ten dla naszej szkoły jest okazją do świętowania. Cieszymy się z odzyskanej przez Polskę Niepodległości oraz radośnie obchodzimy święto szkoły, która nosi zaszczytne imię „Polski Niepodległej".
W piątek 8 listopada, włączając się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie, dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy szkoły odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” właczając się tym samym we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy.
11 listopada delegacja uczniów naszej szkoły (Zofia Szafrańska, Ewa Kowalska oraz Witold Jopek, Hanna Andrzejewska, Lena Pawlak) wraz opiekunem Panią Justyną Filipowicz uczestniczyła w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Podczas uroczystości m.in. zapalono znicze i złożono wiązanki pod obeliskiem upamiętniającym ofiary I i II wojny światowej. W kościele parafialnym w Blizanowie została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny. Oficjalną część ceremonii zamknęło oddanie hołdu Poległym przy grobie Nieznanego Żołnierza znajdującym się na blizanowskim cmentarzu. Po zakończeniu obchodów gminnych, nasi uczniowie odwiedzili cmentarz w Rychnowie. Zapalili znicz pod pomnikiem ku czci mieszkańców parafii rychnowskiej, którzy zginęli podczas obu wojen.
We wtorek 12 listopada miała miejsce kulminacyjna część uroczystości połączona z obchodami święta szkoły. O godzinie 9.00 w kościele parafialnym ksiądz proboszcz Maciej Borowicz, odprawił Mszę Św. w intencji uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Po niej wszyscy zebrani udali się do budynku szkoły na uroczystą akademię. Witając zebranych uczniów, nauczycieli oraz przybyłych gości dyrektor szkoły Krzysztof Konewka mówił m.in., że
„11 listopada to nie tylko data w kalendarzu. To symbol wielowiekowej walki o wolność, symbol wyrzeczeń
i poświęceń pokoleń Polaków, którzy przez 123 lata niewoli nie poddali się, pielęgnując w sercach nadzieję na odrodzenie się Ojczyzny. To dzięki ich niezłomnej wierze, determinacji i ofiarności możemy dzisiaj cieszyć się wolnością. Pamięć o tamtych czasach jest dla nas niezwykle ważna. To ona kształtuje naszą tożsamość narodową, uczy patriotyzmu i szacunku dla historii. Bez zrozumienia przeszłości nie możemy w pełni docenić dzisiejszej wolności i budować przyszłości naszego kraju.Obowiązkiem każdego z nas jest dbanie o tradycje i historię Polski. To my, dzisiejsze pokolenie, jesteśmy spadkobiercami tych, którzy walczyli o niepodległość. Musimy pielęgnować polską kulturę, język i tradycje, aby nasza tożsamość narodowa była silna i trwała.
MY, jako społeczności szkoły im. Polski Niepodległej, nosząc tak piękne i zaszyte imię „Polski Niepodległej” czujemy się w obowiązku dbać i pielęgnować te tradycje. Nie tylko od święta ale w codziennej pracy i życiu, starać się wpajać w serca młodych ludzi tę miłość i szacunek do Ojczyzny.”
Wśród zaproszonych gości byli obecni: Alicja Łuczak - posłanka na Sejm X kadencji, Grzegorz Słodkowski - Radny Gminy Blizanów, ks. Maciej Borowicz - proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Rychnowie, Joanna Włodarczyk - Kierownik Referatu Oświaty Gminy Blizanów, Paulina Wróblewska - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie, Stanisław Niklas - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie, Natalia Kurek - Przewodnicząca Rady Rodziców, Sonia Kalinowska z-ca Przewodniczącej RR, Milena Konieczna - sekretarz RR, Karolina Borowska - skarbnik RR, Justyna Pietrzak - Prezes Rychnowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży, wicedyrektor szkoły, Ewa Prus - wiceprezes stowarzyszenia, Monika Gołza - skarbnik stowarzyszenia, Anna Olczyk – przewodnicząca jury konkursu plastycznego.
Po części artystycznej zostały ogłoszone wyniki I Gminnego Konkursu Plastycznego „Piękna Nasza Niepodległa, którego pomysłodawcą i koordynatorem była p. Renata Kościelak. O konkursie pisaliśmy na naszej stronie
--> tutajPatronat honorowy nad konkursem objęli i nagrody ufundowali
Pani Poseł Alicja Łuczak, Wójt Gminy Blizanów Pan Sławomir Musioł, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie Stanisław Niklas oraz- Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Polski Niepodległej w Rychnowie.
Słowa podziękowania dla nauczycieli odpowiedzialnych za przygotowanie programu (Renaty Kościelak, Zofii Szkiełka, Irenie Tomczyk, Małgorzacie Agaciak, Agacie Waliszewskiej) oraz uczniów biorących udział w przedstawieniu. Podziękowanie kierujemy również Pani Magdalenie Kubasik, która uwieczniła nasza uroczystość w obiektywie aparatu.
Pisali o nas:
Urząd Gminy Blizanów --> kliknij
Życie Kalisza --> kliknij
I Gminny Konkurs Plastyczny „Piękna Nasza Niepodległa”
- 34
W ramach obchodów Święta Odzyskania Niepodległości, Rychnowskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży oraz Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej zorganizowała I Gminny Konkurs Plastyczny „Piękna Nasza Niepodległa”, w którym udział wzięli uczniowie klas I – VIII z czterech szkół podstawowych z terenu gminy Blizanów (łącznie na konkurs wpłynęło 48 prac).
Patronat nad konkursem objęli oraz ufundowali nagrody:
- Pani Alicja Łuczak - Posłanka X kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,
- Pan Sławomir Musioł - Wójt Gminy Blizanów,
- Pan Stanisław Niklas - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie,
- Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Polski Niepodległej w Rychnowie.Celem konkursu było ukazanie piękna przyrody i krajobrazów naszej niepodległej Ojczyzny, rozwijanie indywidualnych zdolności manualnych u dzieci i młodzieży, rozbudzanie twórczej inwencji.
Jury w składzie:
- Przewodnicząca - Anna Olczyk – nauczyciel, plastyk,
- Członek - Anna Janowiak – Markiewicz – artysta plastyk, ikonopis,
- Członek – Małgorzata Kraszkiewicz – nauczyciel, konsultant ODN Kalisz.Podczas pracy jury brało pod uwagę m.in:
zgodność z tematem, ogólny wyraz artystyczny i inwencję twórczą, umiejętność posługiwania się wybraną techniką plastyczną, estetykę i staranność wykonania oraz wkład pracy własnej
Biorąc pod uwagę zasady regulaminu konkursu jury nagrodziło i wyróżniło następujące prace:
Kategoria I – klasy 1- 3
I miejsce - Julia Kleczewska - Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej, opiekun p. Renata Kościelak,
II miejsce – Michalina Kuz – Zespół Szkół w Piotrowie, opiekun p. Elżbieta Olczyk,
III miejsce - Konstanty Bartoszczyk - Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Rychnowie, opiekun
p. Renata Kościelak,Wyróżnienie - Kleczewska Maja – Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Rychnowie, opiekun p. Renata Kościelak.
Kategoria II – klasy 4-6
I miejsce Wiktoria Karsznia - Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Rychnowie, opiekun p. Renata Kościelak,
II miejsce – Róża Bruś – Szkoła Podstawowa w Piotrowie, opiekun p. Ewa Kowalczyk Wiśniewska,
III miejsce - Vanessa Kubiak – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Blizanowie, opiekun p. Agnieszka Jurek,
Wyróżnienie – Hanna Matczak - Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Rychnowie, opiekun p. Renata Kościelak.
Kategoria III – klasy 7 – 8
I miejsce – Ewa Raczyk – Zespół Szkół w Piotrowie, opiekun p. Ewa Kowalczyk – Wiśniewska,
II miejsce – Aleksandra Kozłowska - Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Rychnowie, opiekun
p. Renata Kościelak,
III miejsce – Lena Karpisiewicz - Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Rychnowie, opiekun p. Renata Kościelak,Wyróżnienie - Alicja Urbaniak – Zespół Szkół w Piotrowie, opiekun p. Ewa Kowalczyk – Wiśniewska.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy. Nauczycielom dziękujemy za wysiłek i zaangażowanie włożone w przygotowanie uczniów do konkursu.
Nagrodzone Prace można oglądać w Gminnej Bibliotece Publicznej (Janków Pierwszy 101a).
Foto:Olga Wajchert
Pasowanie na ucznia klasy pierwszej.
- 132
,, My, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Rychnowie ślubujemy…’’
30 października 2024r. zapisał się w pamięci naszej szkolnej społeczności jako dzień wyjątkowy. Jedenaścioro dzieci z klasy pierwszej, zostało oficjalnie przyjętych do braci uczniowskiej. Przez kilka tygodni ćwiczyły one recytację wierszy, śpiewanie piosenek i wykonywanie wspólnego tańca, aby w końcu móc pochwalić się umiejętnościami przed zaproszonymi gośćmi. Swoją obecnością zaszczycili ich: dyrektor szkoły pan Krzysztof Konewka, wicedyrektor pani Justyna Pietrzak, radny gminny Grzegorz Słodkowski, proboszcz tutejszej parafii ks. Maciej Borowicz, przewodnicząca rady rodziców pani Natalia Kurek, rodzice pierwszaków, koledzy z oddziału przedszkolnego oraz klasy drugiej i trzeciej wraz z wychowawczyniami.
Pierwszoklasiści wykazali się wiedzą o zasadach zgodnej współpracy koleżeńskiej. Udowodnili, że wcale nie są im obce bajki, litery, cyfry czy przepisy ruchu drogowego. Dali się poznać jako patrioci kochający swoją małą Ojczyznę. Pochwalili się znajomością symboliki sztandaru szkoły, na który odbyło się uroczyste ślubowanie. Po nim, pan dyrektor dokonał pasowania na ucznia. Pokaźnych rozmiarów ołówek jaki posłużył do tego celu, z pewnością na długo pozostanie w pamięci najmłodszych, jako rekwizyt kojarzący się z tą chwilą. Uroczystość zamknęły życzenia przybyłych gości i upominki przygotowane przez rodziców świeżo upieczonych uczniów, kolegów oraz Pana Grzegorza Słodkowskiego. Rada rodziców ufundowała prezent dla całej klasy będący ciekawą pomocą dydaktyczną. Po profesjonalnej sesji fotograficznej wszyscy udali się na słodki poczęstunek.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
- 34
Dzieciaki ze szkoły oraz przedszkolaki włączyły sie w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, kóry przypada na dzień 5 listopada. W tym dniu odbyło się w naszej szkole spotkanie z pracownikiem Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu Panią Mariolą Śmiecińską. Uczniowie klasy 3 i 4 wzięli udział w warsztatach kodowania. Za pomocą ozobotów "wędrowali" i napotykali na swoich drogach ciekawe i znane bajkowe postacie. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach.
Uczniowie kl. I wraz z wychowawcą Panią Justyną Filipowicz oraz Panią Jolantą Gilicką odwiedzili Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Rychnowie. Pani Ania przygotowała dla uczniów bajkowe zadania i wszyscy mogli poczuć się jak postacie z bajek: Elsa, Ania, Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Goofy, Daisy dzięki fotościankom.
W tym dniu przedszkolaki przebrały się za swoich ulubionych bajkowych bohaterów, bawiły się przy muzyce, kolorowały bajkowe obrazki oraz rozwiązywały bajkowe zagadki. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć oraz bogacą słownictwo.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney'a. Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, zasad gramatyki czy kształtowania właściwych postaw moralnych.
Ratując życie i planetę.
W imieniu Dyrekcji Wojewódzkiego Specjalistycznego ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy, który od kilku lat angażuje się w sprawy związane z ochroną klimatu, prezentujemy Państwu dwa filmy edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości społecznej nt. skutków zmian klimatu.
Jesteśmy przekonani, że profilaktyka zdrowotna to dziś nie tylko badania przesiewowe potwierdzające lub wykluczające pierwsze symptomy choroby ale też działania wyprzedzające i proaktywne, tj. edukacja zdrowotna i ekologiczna. Wypowiedzi lekarzy mają na celu wzmocnić przekaz dot. ochrony środowiska, wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju i profilaktyki ochrony zdrowia.
Wierzymy, że wspólnie możemy przyczynić się do budowy bardziej świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa.
Dzień Papieski
- 36
W poniedziałek 21 października, naszą szkołę odwiedził biskup pomocniczy Łukasz Buzun. Spotkanie było m.in. okazją do wspólnego przeżywania Dnia Papieskiego, który przypadał w środę 16 października 2024 r. pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. W uroczystości wzięła również udział p. Natalia Kurek, przewodnicząca rady rodziców.
27 lipca 2005 roku w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, Sejm RP ustanowił dzień 16 października, dniem Papieża Jana Pawła II
Uczniowie w krótkim programie artystycznym przybliżyli postać Św. Jana Pawła II oraz jego nauczanie. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny „Jan Paweł II w oczach dziecka”, który ksiądz proboszcz Maciej Borowicz zorganizował dla uczniów naszej szkoły. Oto zwycięzcy:
W kategorii klas 1-3
1 miejsce Adam Szafrański
2 miejsce Ewa Tomczyk
3 miejsce Magdalena Dyk
wyróżnienie Julia Kleczewska
W kategorii klas 4-8
1 miejsce Nina Solczyńska
2 miejsce Lena Kornacka
3 miejsce Bohdan Abramovicz
wyróżnienie Amelia Mielcarek
Ten dzień, na długo pozostanie w naszej pamięci.
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
- 62
W środę 16 października wzięliśmy udział w akcji Bicia Rekordu w Udzielaniu Pierwszej Pomocy organizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w ramach Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować". Realizacja programu to dziesiątki aktywności, które mają zachęcać do propagowania nauki pierwszej pomocy, w tym Rekord w pierwszej pomocy, który odbywa się właśnie 16 października podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca.
Bicie rekordu poprzedziło szkolenie, które poprowadzili dla nas druhowie z #OSP KSRG Rychnów. O godzinie 12.00 przystąpiliśmy do bicia rekordu wykonując czynności związane z resuscytacją krążeniowo – oddechową.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i organizacji tego wydarzenia: druhom z OSP Rychnów, nauczycielom p. Arlecie Janczak p. Maciejowi Elagańczykowi, pielęgniarce szkolnej p. Krystynie Mądrzak oraz p. Magdalenie Kubasik i p. Marice Marek.
Udzielanie pierwszej pomocy jest niezwykle ważne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To umiejętność, która może uratować życie w nagłych sytuacjach.
Jak do tej pory WOŚP biła rekord?
2019 rok - w akcji wzięło udział 150 560 osób w 1 380 instytucjach.
2018 rok - w akcji wzięło udział 116 342 uczestników.
2017 rok - w akcji wzięło udział 85 010 uczestników.
2016 rok - w akcji wzięło udział 66 745 uczestników, a dodatkowo pobiliśmy Rekord Polski -
w największej lekcji resuscytacji krążeniowo-oddechowej, w której uczestniczyło łącznie 16 557 osób.2015 rok - w akcji wzięło udział 980 instytucji oraz 92 049 osób, które korzystały z 5 411 fantomów.
2014 rok - w akcji wzięło udział 67 396 osób.
2013 rok - w akcji wzięło udział 83 111 osób z 1132 instytucji.
W ciągu 7 lat realizacji akcji (w latach 2013-2019) uczestniczyło w niej 661 213 osób.
Pisali o nas:
Urząd Gminy Blizanów ---> kliknij
Życie Kalisza ---> kliknij
Dzień Edukacji Narodowej 2024
- 122
We wtorek 15 października w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w trakcie której uczniowie mieli okazję wyrazić swoją wdzięczność nauczycielom oraz pracownikom za wsparcie i poświęcenie w edukacyjnej podróży.
Na wzór amerykańskich Oskarów, uczniowie nagrodzili swoich nauczycieli w różnych kategoriach. Były to chwile pełne emocji, radości i wzruszeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci.
Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
„Budowniczy Roku” – p. Justyna Filipowicz
„Modelka Roku” – p. Agata Kurzyńska
„Debiut Roku” – p. Ewelina Józefiak
„Gorący Uśmiech” – p. Agata Waliszewska
„Jak w zegarku” – p. Zofia Szkiełka
„Dżentelmen Roku” – p. Krzysztof Konewka
„Pomocna Dłoń” – p. Agnieszka Muszyńska
„Złoty Wykładowa” – p. Michał Szurek
„Luzak Roku” – ks. Maciej Borowicz
„Głos Roku” – p. Renata Kościelak
„Oaza spokoju” – p. Katarzyna Bartoszczyk, p. Jolanta Gilicka, p. Jolanta Bednarek
„Złota Piła” – p. Małgorzata Agaciak, p. Irena Tomczyk
„Anielska Cieprliwość” – p. Dorota Szwedek – Wypych, p. Arleta Janczak
„Gołębie serce” – p. Sylwia Wawrzyniak, p. Klaudia Melka
„Sokole oko” – p. Katarzyna Szenfeld, p. Maciej Elegańczyk
„Biała Rękawiczka” – p. Urszula Gabrysiak, p. Marzena Szymczak
„Honorowy Oskar” – p. Krzysztof Konewka, p. Justyna Pietrzak.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za trud, zaangażowanie i pasję, które codziennie wkładają w kształtowanie przyszłości uczniów. Niech ta uroczystość będzie przypomnieniem, jak ważna jest rola edukacji w naszych życiu oraz jak wielkie serce mają nauczyciele dla każdego ucznia.
Obecni na uroczystości p. Natali Kurek - Przewodnicząca Rady Rdziców oraz p. Grzegorz Słodkowski - Radny Gminy Blizanów, złożyli na ręce dyrektora życzenia dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników szkoły, dziękując za trud jaki wkładają każdego dnia w wychownie i opiekę uczniów.
Foto: Magdalena Kubasik
Dzień Chłopaka w naszej szkole
- 17
30 września 2024 roku obchodziliśmy w naszej szkole oraz przedszkolu Dzień Chłopaka. To był wyjątkowo udany i wesoły dzień.Wszystkim chłopakom - życzymy dużo uśmiechu i spełnienia marzeń. Dzień Chłopaka, to nowe, nieoficjalne święto obchodzone w Polsce 30 września, głównie wśród młodzieży szkolnej. Jest to w pewnym sensie męski, albo raczej chłopięcy, odpowiednik Dnia Kobiet. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię.
XII Literacka Gra Miejska
8 października 5 osobowa drużyna uczniów klasy 8 (Fułek Witold, Kowalska Ewa, Stojecki Paweł, Szafrańska Zofia, Tomczyk Stanisław) pod opieką wychowawcy p. Macieja Elegańczyka wzięła udział XII Literackiej Grze Miejskiej. Wydarzenie organizowane było przez: Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz, Szkołę Podstawową nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu oraz Szkołę Podstawową nr 4 im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu
Gra miejska była formą rozrywki połączoną z edukacją oraz wykorzystaniem przestrzeni miasta. Łączyła w sobie cechy flash mobów, happeningów ulicznych, czy gier komputerowych oraz harcerskich podchodów.
Podchody rozpoczęły się o godz. 10:00 na granicy osiedli Kaliniec i Serbinów, przy ul. Górnośląskiej 69A, pod neonem dawnej restauracji „U Barbary i Bogumiła”. Każdy z uczestników otrzymał od organizatorów kartę do gry, na której znalazły się wskazówki dotyczące trasy oraz zadania do wykonania. Podczas zabawy trzeba było wykazać się sprytem i spostrzegawczością.
Sprzątanie Świata 2024
- 2
26 września uczniowie klas 1-8 wraz z wychowawcami brali udział w akcji "Sprzątanie Świata". Sprzątaliśmy teren przed i za szkołą, place zabaw, boisko szkolne oraz teren przy kościele i plebanii. Ta akcja odbywa się od lat, co roku, w całej Polsce i polega na społecznym zaangażowaniu się osób w sprzątnie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. To z pozoru niemiłe zajęcie sprawiło uczniom naszej szkoły wiele radości, bo wiedzieli, że lepiej będzie się im uczyło i bawiło w miejscu, które jest czyste i przyjemne dla naszych oczu. Uczniowie spisali się na medal, bo zebrali zaskakująco dużą ilość odpadów w krótkim czasie. Dziękujemy bardzo dzieciom i wychowawcom za zaangażowanie w akcję oraz Pani Dorocie Szwedek-Wypych za zorganizowanie przedsięwzięcia.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
- 107
1 października odbyły się w naszej szkole Wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie kl. 1 – 8 w tajnych wyborach wybrali swoich przedstawicieli, którzy będą reprezentować ich interesy i współtworzyć szkolną rzeczywistość.
Przewodniczącą szkoły została: Zofia Szafrańska
Zastępcą: Aleksandra Kozłowska
Skarbnikiem: Franciszek Kowalski
Sekretarzem: Oliwia Walczak
Opiekunem SU została wybrana przez uczniów p. Agata Kurzyńska.
Wybory i kampania wyborcza są zawsze w naszej szkole wielkim świętem. Uczymy się wszyscy wielu rzeczy – począwszy od procedur demokratycznych, przez umiejętność komunikacji, myślenia o tym, co jest nam potrzebne, żebyśmy czuli się w szkole dobrze. Nowemu samorządowi i ich opiekunowi życzymy dużo siły , wytrwałości i głowy pełnej pomysłów. Powodzenia.
Samorząd może przedstawiać pozostałym organom szkoły wnioski i opinie we wszystkich sprawach, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:
1) prawo zapoznawania się z programem nauczania i stawianymi wymaganiami,
2) prawo do znajomości obowiązującego w szkole systemu oceniania,
3) prawo do organizacji życia szkolnego, które uwzględnia realizację własnych zainteresowań uczniów,
4) prawo do organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem,
5) prawo do nietykalności osobistej,
6) prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu uczniowskiego.
Zajęcia na basenie.
W czwartek 19 września uczniowie Szkoły Podstawiwej im, Polski Niepodległej w Rychnowie rozpoczęli zajęcia na basenie w Pleszewie. Dzieci pod czujnym okiem instruktorów uczą się pływać ale zawsze mają też chwilę aby skorzystać z basenów rekreacyjnych. Pod koniec roku szkolnego, najlepsi pływacy będą mieli możliwość zdobycia karty pływackiej.
8
Narodowe Czytanie 2024 - "Kordian"
- 14
11 września wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania” i czytaliśmy „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Fragmenty książki przybliżyli nam m.in: dyrektor szkoły – Pan Krzysztof Konewka, zaproszony gość – Pani Anna Bartczak, bibliotekarz Biblioteki Publicznej w Rychnowie, Pani Zofia Szkiełka – polonista SP Rychnów oraz Pani Jolanta Gilicka – nauczyciel bibliotekarz naszej szkoły. W akcji wzięli udział uczniowie klas V – VIII. Wszyscy z zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa wprowadzenia i lektury. To była ciekawa lekcja zarówno języka polskiego, jak i historii.
Głównym celem tego wydarzenia jest przede wszystkim promocja czytelnictwa oraz popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Tegoroczna akcja była doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się z wartościowymi pozycjami literatury polskiej.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w roku 2014 przeczytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza.
W 2015 roku Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta RP.
Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, rok później „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
W 2023 roku w tysiącach miejsc w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2024/2025
- 1
Witaj szkoło! 2 września rozpoczęliśmy Nowy Rok Szkolny 2024/2025. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się w kościele mszą świętą, a następnie wszyscy spotkaliśmy się na sali gimnastycznej. Prezes Rychnowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży, a jednocześnie wicedyrektor szkoły Pani Justyna Pietrzak powitała wszystkich zebranych, a w szczególności nowego dyrektora szkoły Pana Krzysztofa Konewkę. Rada Rodziców wręczyła nowemu dyrektorowi bukiet kwiatów, witając w imieniu całej społeczności szkolnej oraz życząc powodzenia w powierzonych mu zadaniach. Dyrektor szkoły równie serdecznie powitał uczniowską brać, zaproszonych gości, grono pedagogiczne, rodziców i pracowników szkoły, a następnie wręczył akty mianowania nauczycielkom: Pani Małgorzacie Agaciak i Pani Klaudii Melce. W 85 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej minutą ciszy uczciliśmy pamięć wszystkich poległych. Po oficjalnym powitaniu uczniowie udali się wraz z rodzicami i wychowawcami do sal lekcyjnych. Drodzy uczniowie i nauczyciele do zobaczenia jutro w szkole.
Zakończenie roku w szkole
21 czerwca 24r. o godz. 11.00 odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego i pożegnanie uczniów klasy 8. W szkole gościliśmy: Panią Joannę Włodarczyk – kierownika Referatu Oświaty Urzędu Gminy Blizanów, Pana Grzegorza Słodkowskiego – Radnego Rady Gminy Blizanów, Proboszcza tutejszej parafii Ks. Macieja Borowicza, Panią Justynę Pietrzak – Prezesa Stowarzyszenia i jednocześnie przewodniczącą Rady Rodziców, Panią Ewę Prus – Wiceprezesa Stowarzyszenia. W swojej przemowie Dyrektor Jakub Pokojowczyk dziękował uczniom, rodzicom, nauczycielom za całoroczną pracę, zwracał uwagę na bezpieczeństwo podczas wakacji, a także podkreślał, jak ważna jest praca nauczycieli w dzisiejszych realiach oświaty w Polsce. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie z klas szóstej i siódmej, którzy pożegnali swoich starszych kolegów. Następnie Pani Joanna Włodarczyk wraz z Radnym wręczyli stypendia naukowe i artystyczne wybitnym uczniom. Dyrektor natomiast z wychowawcami wyróżnił uczniów klas 1-8 za wysokie wyniki w nauce. Wręczył także dyplomy i nagrody dla uczniów aktywnie działających na rzecz społeczności szkolnej. Nadano tytuł MISTRZA SZKOŁY, którymi ex aequo zostali bracia: Witold i Tobiasz Fułkowie. Dyrektor podziękował także rodzicom uczniów klasy 8 za trud wychowania i wręczył im listy gratulacyjne. Szczególnie podziękowano także uczniom klasy 3, którzy zakończyli I etap edukacyjny. Natomiast II etap edukacyjny zakończyli uczniowie klasy 8: stali się ABSOLWENTAMI szkoły. Złożyli uroczyste ślubowanie na Sztandar. Pan Pokojowczyk dziękował także przedstawicielom Rady Rodziców za wkład pracy w działalność szkoły, a także pożegnał Panią Elżbietę Lesińską i Panią Emilię Kulas, które z końcem sierpnia odchodzą z pracy i zaczynają nową drogę zawodową. Pani Justyna Pietrzak w swoim przemówieniu podziękowała dyrektorowi szkoły, który także z końcem sierpnia odchodzi i rozpoczyna pracę w innej placówce. W imieniu Wójta Gminy Blizanów, Referatu Oświaty oraz Rady Gminy podziękowania dla dyrektora za 7 lat pracy przekazała Pani Joanna Włodarczyk. Natomiast Pani Ewa Prus wręczyła pamiątkowe statuetki i złożyła podziękowania osobom, które odeszły w marcu z Zarządu Stowarzyszenia: Pani Emilii Kulas, Pani Małgorzacie Agaciak, Panu Jakubowi Pokojowczykowi oraz Panu Markowi Wąsiewiczowi.
Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji!
55