• Wycieczka klas VI, VII, VIII do Poznania
    • Wycieczka klas VI, VII, VIII do Poznania

    • 14 i 15 czerwca 2022 roku uczniowie klas VI, VII i VIII spędzili wycieczkowy czas w stolicy Wielkopolski Poznaniu. Wyjazd był ostatnim, w którym uczestniczyli uczniowie VIII klasy. W mieście mieliśmy okazję zwiedzić Palmiarnię. Następnie spacerowym krokiem udaliśmy się do parku na Zwierzynieckiej, gdzie znajdowały się zwierzęta w tzw. Starym Zoo. Najbardziej przypadł nam do gustu pawilon z płazami i gadami, gdzie swoje miejsce znalazły warany z Komodo. Wieczorem zainteresowani wybrali się do centrum handlowego Avenida. Na drugi dzień Kolejką Maltańską udaliśmy się do Nowego Zoo, gdzie mogliśmy zobaczyć wiele zwierząt, które nierzadko zagrożone są wyginięciem. Ostatnim punktem wycieczki były zakupy w centrum handlowym Posnania, gdzie wydano ostatnie pieniądze z kieszonkowego. Najbardziej udanym punktem wyjazdu były nocne rozmowy Polaków, które odbywały się na korytarzu schroniska młodzieżowego, gdzie spaliśmy. Wszyscy byli niezwykle wytrwali i w zasadzie nieliczni przespali się choć kilka godzin. Niewątpliwie wycieczka będzie długo zapamiętana, choćby z tej przyczyny, iż był to pożegnalny wyjazd ósmoklasistów.

     Serdeczne podziękowania składamy na ręce opiekunów, Pana Tomasza Zdanowicza, wychowawcy klas VII i VII oraz Pani Anny Olczyk, wychowawczyni klasy VI.

   • Festyn z okazji Dnia Dziecka
    • Festyn z okazji Dnia Dziecka

    • 6 czerwca 22r. odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka zorganizowany z bardzo dużym zaangażowaniem Nauczycieli, Rady Rodziców oraz Rychnowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży. Dla dzieci i uczniów przygotowano moc atrakcji, m.in. zamki dmuchane, kolejkę, kule na wodzie, rozgrywki sporotowe, malowanie twarzy, fotobudkę, quizy i konkursy z nagrodami, pokazy strażackie i wiele innych. Rodzice zadbali o słodkie poczęstunki, watę cukrową, popcorn, napoje i przede wszystkim kiełbaski z grilla oraz lody. Zabawa była przednia, nie zabrakło uśmiechów, radości, a także pięknej pogody. Podczas festynu rozegrano turniej sportowy. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Blizanowie.

     Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom Szkoły i Przedszkola za zorganizowanie zabawy, która była świetną okazją do integracji społeczności lokalnej. Dziękujemy także Panu Stanisławowi Niklasowi, Dyrektorowi GOK w Blizanowie, za ufundowanie nagród w turnieju sportowym. Kierujemy także podziękowania do Banku Spółdzielczego w Pleszewie i oddziału Banku w Blizanowie za przekazaną darowiznę, dzięki której mogliśmy zapewnić dzieciom dmuchane zjeżdżalnie i kolejkę elektryczną. 

   • Spotkanie literackie z Dominiką Pawlikowską
    • Spotkanie literackie z Dominiką Pawlikowską

    • 9 czerwca 22r. w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panią Dominiką Pawlikowską, autorką książki pt. "Historia w sepii. Opatówek. Wiewiórkowscy". Pani Pawlikowska, na co dzień nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, fascynuje się historią regionu oraz losami ludzi, którym przyszło żyć w trudnych czasach II wojny światowej. Prezentowana na spotkaniu książka jest szczególna, bo poświęcona najbliższym. W podręcznikach szkolnych nie przeczytamy o losie mieszkańców malutkich miejscowości i wsi. To często temat pomijany. Uczniowie mieli zatem niebywałą okazję uczestniczyć w jedynej w swoim rodzaju lekcji historii. Autorka  opisała w książce losy swojej rodziny na tle wojennych losów Opatówka. Opowiedziała, kto znalazł się na liście proskrypcyjnej "wrogów Rzeszy" i jakie były dalsze losy aresztowanych. Uczniowie wysłuchali historii o pradziadkach Szalińskich, którzy prowadzili w swojej kamienicy przy ulicy Łódzkiej 2 restaurację. Co się z nimi stało i co działo się w tej kamienicy? W czasie okupacji wielu opatowian zostało wysiedlonych, nastąpiła wymiana mieszkańców. Autorka przedstawiła także plany Niemców dla Opatówka, jakie obiekty zamierzali wznieść i jaki przemysł rozwinąć. Historia trudna, niekiedy wstrząsająca, ale bardzo potrzebna, by ją przekazywać dalej. Pani Pawlikowska obdarowała szkolną bibliotekę egzemplarzem książki, a także przekazała kolejny na nagrodę dla ucznia. Po spotkaniu prowadziła rozmowy z zainteresowanymi, składała autografy. Ta szczególna lekcja historii pozostanie w naszej pamięci na długo. Autorka otrzymała pamiątkowy dyplom oraz książki traktujące o historii regionu, a także tomik poezji. W spotkaniu zorganizowanym przez Pana Jakuba Pokojowczyka, dyrektora szkoły oraz Pana Tomasza Zdanowicza, nauczyciela j. polskiego i historii,  uczestniczyli uczniowie klas: 5, 6, 7,8 oraz nauczyciele.  

   • Wyjątkowe lekcje edukacji przyrodniczej
    • Wyjątkowe lekcje edukacji przyrodniczej

    • 31 maja 2022r. uczniowie klasy I udali się do Centrum Edukacji Ekologicznej w Parku Przygód Piaski-Szczygliczka. Jest to wyjątkowe miejsce, które promuje świadomość ekologiczną najmłodszych. Pierwszaki spacerowały specjalnie przygotowaną ścieżką edukacyjną, na której pan przewodnik zaznajamiał ich z fauną i florą okolicznego ekosystemu. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Parku Olbrzymich Owadów. Podziwialiśmy tam  eksponaty pszczelarskie oraz odrestaurowane ule. Zapoznawaliśmy się z życiem pszczół oraz historią bartnictwa. Najwięcej emocji wzbudził w uczniach przekrój ula. Niektórzy po raz pierwszy ujrzeli wnętrze domku tych pożytecznych owadów. Dzieci miały również okazję podziwiania figur zwierząt, wykonanych w różnych skalach, które w najdrobniejszych szczegółach oddawały ich rzeczywisty wygląd. Były wśród nich: motyle, chrabąszcze, owady pszczołowate, pajęczaki czy kleszcze.  Od niedawna Park może poszczycić się nowymi modelami ptaków i grzybów, których oczywiście nie omieszkaliśmy obejrzeć. Po tej fascynującej wyprawie do świata owadów i ptaków, wzięliśmy udział w warsztatach manualnych. Pierwszoklasiści mogli wykazać się artystycznie, wykonując dowolne figurki pupilów. Ogromną atrakcją okazała się również przejażdżka kolejką turystyczną, którą dotarliśmy do jednej z głównych ulic Ostrowa Wlkp. Humory dopisywały nie tylko uczestnikom wyprawy, ale również przechodniom, którzy pozdrawiali nas co krok. Na koniec, uczniowie wzbogaceni niezapomnianymi wrażeniami, mogli odpocząć na placu zabaw. Podsumowaniem zajęć była możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w ,,Kąciku Eko Gier’’.

     Dziękujemy wychowawczyni Pani Justynie Filipowicz za zorganizowanie wyjazdu oraz Pani Marlenie Machowicz za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi.

     Zapraszamy do obejrzenia pamiątkowych fotografii.

   • Wycieczka rowerowa
    • Wycieczka rowerowa

    • Tegoroczny Dzień Dziecka 1 czerwca 22r. uczniowie klasy 5 naszej szkoły, spędzili nieco inaczej niż zwykle…. Wraz ze swoim wychowawcą, panem Maciejem Elegańczykiem oraz Panią Elżbietą Lesińską udali się na wycieczkę rowerową do parku w Gołuchowie. W ten sposób połączono aktywność fizyczną z nauką o faunie i florze znajdujących się w gołuchowskim parku, który z uwagi na obecność wielu starych okazów drzew nazywany jest „żywym muzeum". W parku rośnie około 600 gatunków drzew i krzewów. Niektóre okazy należą do najstarszych i najpiękniejszych w Polsce. Uczniowie odwiedzili również ogród ziołowo-kwiatowy, który w okresie wiosennym w pełnej krasie zaprezentował piękno natury. W leśnej altanie uczniowie mogli, po dacie swoich urodzin, sprawdzić jakim są drzewem.

     Z uwagi na dużą powierzchnię parku, różnorodność siedlisk oraz obecność wielu sędziwych drzew, ogród jest miejscem bytowania wielu gatunków zwierząt, w tym objętych ochroną prawną. Podczas wycieczki obserwowano obecność płazów, gadów, ptaków (słuchając ich treli) oraz ślady bytowania bobra europejskiego. Park gołuchowski jest jednym z 25 miejsc gdzie hodowane są żubry, dlatego na zakończenie pobytu w parku uczniowie naszej szkoły odwiedzili też Pokazową Zagrodę Zwierząt, w której  podziwiali żubry, koniki polskie, daniele, dziki oraz pawie. Przed wyjazdem z Gołuchowa siły zostały zregenerowane w miejskiej restauracji.

     Z utęsknieniem czekamy na kolejną wyprawę :-)

   • Promocja szkoły z Opatówka
    • Promocja szkoły z Opatówka

    • 19 maja 22r. uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w spotkaniu z nauczycielami z Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. W ramach doradztwa zawodowego uczniowie zapoznali się z ofertą szkoły, a przede wszystkim z zasadami rekrutacji do wszystkich szkół w powiecie i Kaliszu. Nauczyciele wyjaśnili uczniom wszelkie wątpliwości. Spotkanie było okazją do poznania bliżej jednej z najbardziej znanych szkół ogrodniczo - rolniczych. Obecnie to nowoczesna placówka, dobrze wyposażona, zapewniająca młodzieży nie tylko dobre przygotowanie do zawodu, ale także możliwość zdobycia prawa jazdy w kilku kategoriach. Prelekcja była odpowiedzią na prośby uczniów, którzy poważnie rozważają wybór tej szkoły. Koordynatorem spotkania był Pan Jakub Pokojowczyk, dyrektor naszej placówki i jednocześnie doradca zawodowy oraz Pan Tomasz Zdanowicz, wychowawca klas 7 i 8. 

   • Nasi uczniowie wśród nagrodzonych w powiatowym konkursie plastycznym!
    • Nasi uczniowie wśród nagrodzonych w powiatowym konkursie plastycznym!

    • 25 maja 2022r. w sali konferencyjnej Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opatówku odbyło się podsumowanie kolejnej edycji konkursu pt. ,,Gdzie ukryła się głoska?’’ Adresowany był on do uczniów klas młodszych z terenu powiatu kaliskiego. W gronie laureatów znalazła się  Hanna Matczak z klasy pierwszej, zajmując trzecie miejsce. Wyróżnienie odebrała Lena Kubasik z tej samej klasy oraz Ewa Dyk z klasy drugiej. Jak się okazuje, nauka liter wcale nie musi być nudna! Przekonały się o tym nasze uczennice, które wykonały prace plastyczne, posługując się różnymi technikami. Tylko bystre oko zdoła wyszukać wszystkie zakodowane przez nie głoski. Zapraszamy więc do galerii zdjęć!      

     Gratulujemy również paniom: Renacie Kościelak i Justynie Filipowicz. To pod ich okiem powstawały te oryginalne rysunki.                                                                                      

   • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA
    • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

    • 31 maja 2022 roku w Międzynarodowy Dzień bez Papierosa klasa VIII przeprowadziła badanie wśród lokalnej społeczności na obecność nikotyny w organizmie. Dwa tygodnie wcześniej panie z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu przeprowadziły wśród naszej młodzieży warsztaty o paleniu i nikotynie. Wtedy to pozostawiły w szkole specjalny sprzęt do pomiaru nikotyny w organizmie z prośbą o przeprowadzenie badania i wypełnienie anonimowych ankiet. Udało się zebrać 20 uczestników badania.  Generalnie wszystko wypadło pomyślnie, choć rekordzista doprowadził urządzenie do granic wytrzymałości. Młodzież nauczyła się w tym dniu, że da się sprawdzić, jak nikotyna wpływa na nasze życie. Dziękujemy za koordynację działań młodzieży Panu Tomaszowi Zdanowiczowi, wychowawcy klasy VIII.

   • Młodzieżowi Liderzy Zdrowia kontra tytoń
    • Młodzieżowi Liderzy Zdrowia kontra tytoń

    • 12 maja 22r. uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w warsztatach organizowanych w ramach projektu "Młodzieżowi Liderzy Zdrowia kontra tytoń". Szkolenie przeprowadziły Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kaliszu: Pani Elżbieta Wojtyła - kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia oraz Pani Joanna Jaroma - Woźniak - młodszy asystent. Młodzież ukończyła szkolenie z powodzeniem, więc każdy otrzymał dyplom potwierdzający posiadanie wiedzy oraz przygotowanie do edukacji rówieśników w tym temacie. Projekt jest jednym z wielu działań organizowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną Województwa Wielkopolskiego kierowanych do dzieci i młodzieży. Zajęcia były ciekawe i wartościowe. Uczniowie między innymi mogli zapoznać się z urządzeniem o tajemniczej nazwie smokerlyzer. Ten magiczny przedmiot jest urządzeniem do monitorowania zawartości tlenku węgla (CO) w wydychanym powietrzu. Jest to urządzenie wykorzystywane przez personel medyczny w programach leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu, badaniach naukowych oraz jako wskaźnik zatrucia tlenkiem węgla. Dzięki uprzejmości Pań prowadzących nasi uczniowie wypożyczyli ten sprzęt i dnia 31 maja będą przeprowadzać badania i doświadczenia wśród wszystkich chętnych osób. Wnioski przedstawią podczas zajęć z wychowawcą. Dziękujemy p. Jakubowi Pokojowczykowi i p. Tomaszowi Zdanowiczowi za organiazję zajęć i koordynowanie działań w szkole. 

   • Wycieczka do Nadleśnictwa w Czerniejewie
    • Wycieczka do Nadleśnictwa w Czerniejewie

    • 10 maja 2022 roku klasy VI, VII i VIII wyjechały na wycieczkę do nadleśnictwa Czerniejewo. W Izbie Edukacji Leśnej „Szumi Bór” odbyło się spotkanie z panią leśnik. Najpierw uczniowie wyruszyli do lasu na ścieżkę przyrodniczą. Dowiedzieli się o mieszkańcach lasu i jego poziomach. Ponadto mogli doświadczyć, jak zbudowana jest szyszka. Odbyło się także bliskie spotkanie z żyjącym w lesie przedstawicielem gadów, zaskrońcem, który spokojnie przeszedł przez leśną ścieżkę. Dalej uczniowie poprzytulali drzewa w ramach drzewoterapii, a przez cały spacer mogli wdychać olejki eteryczne, które emitowały drzewa.  Na koniec spotkania pani leśnik opowiedziała o swoim zawodzie. Przedstawiła ścieżkę edukacji, a także zakres obowiązków leśnika. Co ciekawe zaznaczyła różnicę między leśnikiem a leśniczym. Wskazała też zarobki leśnika, a przede wszystkim namawiała do edukacji w tym zakresie. Przecież nie ma nic piękniejszego, jak praca blisko przyrody. Potem wszyscy zrobili kiełbaski z ogniska, pograli w kometkę, a także rozmawiali i robili wspólne zdjęcia.

         Serdeczne podziękowania dla Pana Tomasza Zdanowicza, wychowawcy klas VII i VIII za organizację wyjazdu, a także Pani Annie Olczyk, wychowawczyni klasy VI i Pani Marlenie Machowicz szkolnej sekretarce, za opiekę i towarzyszenie w trakcie wycieczki.

   • Dzień Ziemi w naszej szkole.
    • Dzień Ziemi w naszej szkole.

    • 22 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Dzień Ziemi, który ma na celu pobudzić do refleksji wszystkich mieszkańców naszej planety. Każdego dnia korzystamy z jej zasobów, czerpiemy witalne siły ze źródeł przyrody, cieszymy oczy bogactwem, które przed nami roztacza. Należy podkreślić, że dbając o planetę, dbamy o swój dom, o glebę, oddech, czyste powietrze, błękit nieba i przejrzystość wody. Niestety, wraz ze wzrostem uprzemysłowienia, wciąż zwiększamy piętrzącą się ilości zanieczyszczeń oraz przyczyniamy się do degradacji otaczającego nas środowiska. Rocznie jedna osoba produkuje 300 kg śmieci! Jest to przykre, dlatego przyjmując, że czym skorupka za młodu nasiąknie... w naszej Szkole z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie i nauczyciele podjęli szereg działań, które mają na celu podniesienie świadomości ekologicznej, a tym samym w przyszłości, mamy nadzieję, że przyczynią się do poprawy kondycji otaczającej nas przyrody.Uczniowie przez cały tydzień brali udział w warsztatach edukacyjnych, podczas których uczyli się jak prawidłowo segregować odpady, jak zmniejszać ilość zużywanej wody i prądu, jak ograniczać emisję gazów cieplarnianych oraz w jaki inny sposób zminimalizować degradację środowiska. Młodsze klasy wzięły udział w akcji Sprzątania Świata, podczas której dzieci zbierały i sortowały śmieci w wyznaczonych miejscach wokół szkoły.Na szkolnym korytarzu pojawiła się wystawa ekologiczna przygotowana przez uczniów, która przypomina, że mamy piękną i niepowtarzalną planetę.Uczniowie klas 1 - 8 Szkoły Podstawowej w Rychnowie przygotowali plakaty pt:Co mogę zrobić dla Ziemi, aby ją chronić?. Prace z ich propozycjami zostały zaprezentowane podczas apelu wieńczącego tydzień ekologiczny - 27.04.2022.Po części naukowej rozpoczął się pokaz mody .... śmieciowej. Własnoręcznie przygotowane stroje modelki i modele prezentowali niczym profesjonalni topmodele.Całość uroczystości zakończono odczytaniem Zobowiązania młodego ekologa, a jako potwierdzenie przyjęcia i zobowiązania się do przestrzegania wszystkich punktów deklaracji, uczniowie złożyli odcisk palca dekorując drzewo, które ozdobi korytarz szkolny.Zachęcamy wszystkich, którym zależy na życiu w zdrowym, przyjaznym środowisku - dbajmy o Ziemię. Dziękujemy pani Eli Lesińskiej za przygotowanie wyżej opisanej imprezy.  Niech Dzień Ziemi będzie każdego dnia - mamy ją tylko jedną!

   • Obchody świąt majowych
    • Obchody świąt majowych

    •  4 maja 2022 roku społeczność naszej szkoły uroczyście obchodziła rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 -go maja. W tym roku forma świętowania przybrała nieco inny charakter.
     W pierwszej części uczniowie odśpiewali hymn narodowy w obecności sztandaru szkoły. Nauczyciel historii Pan Tomasz Zdanowicz w krótkim wykładzie przedstawił ideę tego święta, a także najważniejsze założenia majowej konstytucji. Następnie głos zabrał Dyrektor szkoły Pan Jakub Pokojowczyk, który w  swoim przemówieniu przypomniał, jak ważne jest pielęgnowanie dzieła demokracji, zwłaszcza w kontekście trwającej na Ukrainie wojny. Tym bardziej powinniśmy być dumni z tego, że nasz kraj jest silny i stabilny. Potem dzieci z „zerówki” zaprezentowały narodowy taniec trojak, ubrane w biało-czerwone wieńce. Na tym zakończyła się część oficjalna. Dalej sztandar szkoły został uroczyście wyprowadzony i przystąpiono do historycznego turnieju z wiedzy o Rzeczypospolitej w XVIII wieku i konstytucji 3 -go maja. Format turnieju przypominał znaną telewizyjną grę „Jeden z dziesięciu”. Z każdej klasy od 4 do 8 brało udział po dwóch przedstawicieli. Ostatecznie z zachowanymi szansami pozostali Szymon Przepiórka z klasy 4, Paweł Stojecki z klasy 5 i Jonasz Gołza z klasy 7. To byli zwycięzcy turnieju, którzy otrzymali nagrody książkowe. Gratulujemy wszystkim wiedzy zdobytej w ramach przygotowania do konkursu. Młodsze klasy natomiast miały ciekawe zadania w swoich salach i za pomocą mapy myślowej notowały prawa i obowiązki obywatela.

     Serdeczne podziękowania należą się Panu Tomaszowi Zdanowiczowi za organizację akademii i turnieju, Pani Małgorzacie Agaciak za przygotowanie do tańca dzieci z zerówki i Pani Justynie Filipowicz opiekunce pocztu sztandarowego, który reprezentował placówkę także w trakcie mszy świętej w rychnowskiej parafii w trakcie uroczystości trzeciomajowych. Wszak nasza szkoła nosi zaszczytne miano Polski Niepodległej i nie mogło zabraknąć sztandaru na uroczystościach kościelnych.

   • Konferencja podsumowująca w SP nr 10 w Kaliszu
    • Konferencja podsumowująca w SP nr 10 w Kaliszu

    • 27 kwietnia 2022 roku przedstawiciele naszego grona pedagogicznego brali udział w konferencji zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 10 w Kaliszu w ramach Klubu Szkół Uczących Się. Jest to grupa szkół, które w swoich klasach prowadzą zajęcia z wykorzystaniem oceniania kształtującego. Z naszej szkoły w spotkaniu brali udział Pani Marlena Stojecka, Pani Justyna Filipowicz i Pan Tomasz Zdanowicz. Obie panie są liderkami OK w naszej szkole, a pan Zdanowicz prężnie realizuje cele oceniania kształtującego. Nauczyciele mieli okazję obserwować lekcje prowadzone przez swoich kolegów, a także uczestniczyć w spacerze po placówce i uroczystości otrzymania certyfikatu Lidera Szkół Uczących Się. Jest to jak dotąd jedyna placówka w Kaliszu z tym tytułem. Konferencja była bardzo bogata w treści i na pewno uczestniczący w niej nauczyciele wynieśli z niej coś dla siebie i własnego warsztatu pracy.

   • Otwarcie placu zabaw!
    • Otwarcie placu zabaw!

    • 29 kwietnia 22r. oficjalnie został otwarty długo wyczekiwany nowy plac zabaw. W pierwszej kolejności  z atrakcji skorzystali najmłodsi: dzieci z przedszkola i zerówki. Nie kryły one wielkiej radości. Przed wejściem panie wychowawczynie wraz z dyrektorem zapoznali wszystkich z regulaminem. Jego znajomość i przestrzeganie zapisów w nim zawartych to podstawa bezpieczeństwa. Na placu zabaw wymienione zostały wszystkie urządzenia, przeprowadzono także remont nawierzchni. Można zatem bezpiecznie korzystać z atrakcji i aktywnie spędzać czas. Obecnie placówka posiada dwa place zabaw, dzięki czemu z pewnością dla nikogo nie zabraknie miejsca :) Serdecznie dziękujemy Zarządowi Stowarzyszenia, a szczególne podziękowania kierujemy do p. Michała Błaszczyka, p. Romana Wajcherta, p. Zbigniewa Prusa, p. Andrzeja Marciniaka i p. Sebastiana Kwirynga, którzy bardzo zaangażowali się w stworzenie tego wyjątkowego miejsca. 

   • Turniej Wiedzy Pożarniczej
    • Turniej Wiedzy Pożarniczej

    • 13 kwietnia 22r. w naszej szkole  odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Wzięli w nich udział uczniowie, a ich zadaniem było rozwiązanie testu. W razie jednakowej liczby punktów, na uczestników czekały dodatkowe pytania przygotowane przez członków komisji. Zmagania uczniów oceniało jury w składzie: Hieronim Rudowicz-komendant gminny OSP, Monika Filipowicz - druhna OSP w Jastrzębnikach, Beata Sadowska – instruktor GOK Blizanów oraz Michał Błaszczyk - druh OSP w Rychnowie. Jakub Pokojowczyk- dyrektor SP w Rychnowie podziękował uczniom za udział w konkursie, a nagrody uczestnikom wręczali Sławomir Musioł - wójt gminy Blizanów i Krzysztof Bączkiewicz - prezes Gminnego Związku OSP RP w Blizanowie.

     Powiatowy etap konkursu odbędzie się 23 kwietnia w SP w Iwanowicach.

     Wyniki:Kl. 1-4: 1. Aleksander Błaszczyk, 2. Szymon Przepiórka, 3. Lena Karpisiewicz.Kl. 5-8: 1. Nadia Karpisiewicz/ Michał Cichorek, 2. Michalina Gołza, 3. Adam Prus

     Kat. szk. ponadpodstawowych: 1. Dariusz Klawczyński. 

     Gratulujemy najlepszym i dziękujemy wszystkim za udział! 

     O turnieju można przeczytać także tutaj: 

     http://www.blizanow.ug.gov.pl/index.php/1212-turniej-wiedzy-pozarniczej-w-rychnowie

     Autor zdjęć: Beata Sadowska 

      

   • Pokój i pomoc dla Ukrainy
    • Pokój i pomoc dla Ukrainy

    • Nasza szkoła od razu, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, aktywnie włączyła się w niesienie pomocy poszkodowanym. Koło wolontariatu urządziło zbiórkę past do zębów, tworzenie kolorowanek dla ukraińskich dzieci, a także doraźne niewielkie zbiórki pieniędzy wśród uczniów, które były wykorzystywane do zakupu potrzebnych w danej chwili produktów dla uchodźców ukraińskich, którzy znaleźli schronienie w Kaliszu w Centrum Księdza Orione. Ponadto Rada Rodziców naszej szkoły od razu ruszyła ze zbiórką odzieży oraz żywności i chemii. Odzew był ogromny. Uczniowie byli zaangażowani w sortowanie tego, co udało się zebrać. Aż w końcu przyjęliśmy do grona naszych uczniów, ukraińskich gości. Od przeszło miesiąca uczą się z nami szczególnie języka polskiego, ale także polskiej kultury. Ostatnio  uczniowie naszej szkoły zaangażowani zostali do konkursu na plakat i logo „Pokój dla Ukrainy” zorganizowanego przez kaliski Młodzieżowy Dom Kultury. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki. 

     Podziękowania należą się Pani Magdalenie Kubasik – Przewodniczącej Rady Rodziców, Panu Tomaszowi Zdanowiczowi – opiekunowi Samorządu Uczniowskiego i koła wolontariatu, a także Pani Renacie Kościelak – nauczycielce plastyki i opiekunce koła plastycznego. Serdecznie dziękujemy również Pani Małgorzacie Karpisiewicz, która przygotowała dla każdego ukraińskiego ucznia powitalną paczkę. Uśmiech dzieci był najlepszym podziękowaniem. Razem możemy przywrócić pokój.

   • Głośne czytanie
    • Głośne czytanie

    • 6 kwietnia 2022 roku klasa VIII kolejny raz w tym roku szkolnym podjęła się głośnego czytania dla młodszych kolegów z zerówki i edukacji wczesnoszkolnej. Akcja odbyła się w ramach obchodów Dnia Książki dla Dzieci i Roku Marii Konopnickiej. Uczniowie czytali młodszym wiersze poetki,a następnie zaprosili ich do rozmowy, wspólnej zabawy i zadań dotyczących utworów. Dzieci rysowały i uczestniczyły w językowych zawodach. Starsi wykorzystali do tego, m.in. tablice interaktywne, które na stałe zapisały się w naszej szkolnej rzeczywistości. Ósmoklasiści jednocześnie wykonywali wolontariat, ponieważ podzielili się sobą i swoim czasie bezinteresownie. Mamy nadzieję, że głośne czytanie starsi dla młodszych na stałe wpisze sięw akcje koła wolontariatu. Koordynatorowi spotkania panu Tomaszowi Zdanowiczowi serdecznie dziękujemy za jego organizację.

   • Pracujemy metodą projektu
    • Pracujemy metodą projektu

    • W marcu 2022 roku po raz pierwszy w klasie V na lekcjach języka polskiego omawialiśmy lekturę Adama Bahdaja „Kapelusz za sto tysięcy” w formie edukacyjnego projektu. Uczniowie podzieleni na grupy mieli trzy zadania do wykonania. Po pierwsze plakat dotyczący świata przedstawionegow lekturze, po drugie uczniowie wykonywali lapbooka o książce i jej autorze, a na koniec pisali opowiadanie i układali krzyżówkę. W ten atrakcyjny sposób angażujący całą klasę, uczniowie omówili lekturę. Oprócz podstawy programowej zrealizowano także istotne kwestie dotyczące kompetencji kluczowych, które uczniowie nabywają w ciągu procesu edukacji szkolnej. Edukacyjny projekt narzuca, bowiem rozwijanie umiejętności pracy w grupach, radzenie sobiew sytuacjach trudnych, korzystanie z technologii informacyjnej, czy kreatywność. To są istotne umiejętności, które we współczesnym świecie stawia się na równi ze zdobytą wiedzą. Także edukacyjny projekt jawi się uczniom, jako przyjemna zabawa, a w rzeczywistości odbył się niezwykły proces rozwoju, który przygotowuje dzieci do życia w świecie. Koordynatorem tego projektu był nauczyciel języka polskiego Tomasz Zdanowicz.

   • Recytatorski sukces w III klasie
    • Recytatorski sukces w III klasie

    • Uczennica klasy III Lena Pawlak z niecierpliwością czeka na kwietniowy finał Konkursu Recytatorskiego "Zabawa z poezją". Jeszcze zimową porą dziewczynki Hania Andrzejewska i Lena Pawlak wzięły udział w eliminacjach wyżej wymienionego konkursu. Dla naszych uczestniczek było to nie lada wyzwanie  ponieważ musiały odnaleźć się w zupełnie nowych, nieznanych warunkach, ale dziewczyny są dzielne i poradziły sobie doskonale. W eliminacjach zaprezentowało się 38 uczniów kaliskich i okoliczny szkół podstawowych. Jury w składzie: Beata Paszak dyrektor MDK, Anna Katarzyna Raczko przedstawiciel biblioteki, Małgorzata Jackowska i Magdalena Żarnecka do kwietniowego finału  zakwalifikowało 11 recytatorów, a wśród nich znalazła się nasza Lena Pawlak. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy upominki. Gratulujemy naszym uczennicom Hani i Lence, dziękujemy za piękny występ, a wychowawczyni pani Renacie Kościelak za przygotowanie naszych artystek do tak pięknej recytacji. Brawo dziewczynki. Dzięki takim uczennicom jak Wy znowu mieliśmy okazję zaistnieć jako szkoła. Jesteśmy dumni, że tak godnie nas reprezentujecie. 

   • Żywa lekcja historii
    • Żywa lekcja historii

    • 4 kwietnia 2022 roku do naszej szkoły zawitała grupa historyczna Rekonstrukto z Lublina, która pokazała nam życie średniowiecznego rycerza. Uczniowie naszej szkoły, a także przedszkolaki i zerówkowicze mieli okazję zobaczyć, jak wygląda rycerska zbroja i szereg różnych elementów uzbrojenia. Ponadto opowiedziano nam o zadaniach rycerza, jak można było nim zostać i jakimi zasadami kierowali się w życiu średniowieczni wojowie. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że nie jest to łatwe życie, raczej ciężka praca dla kraju i nad własnym charakterem. Rekonstruktorzy historii opowiedzieli także o dawnych rodzajach kar za różne przewinienia. Niejednego naszego ucznia umieścili w dybach ku przestrodze pozostałych. Zagrożono nam także krzesłem
     z drewnianymi kolcami. Na szczęście tylko na groźbach się skończyło. Zabawa była bardzo udana, a przez nią także uczniowie zdobyli ciekawą wiedzę z zakresu historii średniowiecza. Na koniec każdy miał możliwość bezpośredniego kontaktu z rekwizytami i na moment poczuć się, jak prawdziwi rycerze.

     Dziękujemy panu Jakubowi Pokojowczykowi i panu Tomaszowi Zdanowiczowi za organizację żywej lekcji historii.