• Lekcje języka polskiego na świeżym powietrzu
    • Lekcje języka polskiego na świeżym powietrzu

    • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Lekcje języka polskiego na świeżym powietrzu .

     W pierwszych tygodniach nauki nowego roku szkolnego 2020/2021, po długim czasie kwarantanny wywołanej epidemią COVID19 wreszcie mogliśmy wrócić do szkolnych ław. Tęsknili wszyscy. Szkołą ma to do siebie, że narzekamy, że trzeba do niej chodzić, ale też tęsknimy, jak jej nie ma. W związku z ładną pogodą i prośbą Ministerstwa Edukacji Narodowej, mieliśmy część lekcji na świeżym powietrzu. Ułatwiło to nam pracę metodami aktywizującymi. Klasa IV jest bardzo chętna do nauki, co zresztą widać na załączonych fotkach. Przy powtórce z części mowy, bawiliśmy się układaniem z kamieni dwusylabowych rzeczowników i braliśmy udział w językowych zawodach. Trochę też poćwiczyliśmy dodawanie, licząc, ile mamy kamieni. Na lekcjach poświęconych lekturze  „Czerwone krzesło”, tworzyliśmy grę dydaktyczną na motywach książki. Pracowało nam się wspaniale i nie mogliśmy się doczekać rozgrywek. W końcu podjęliśmy wyzwanie, każda drużyna zagrała w grę drużyn przeciwnych, a następnie każda zagrała na swojej planszy. Emocji było mnóstwo. Jeszcze więcej okrzyków radości ze zwycięstwa. Gratulujemy ciekawych gier, a Panu Tomaszowi Zdanowiczowi dziękujemy za atrakcyjne lekcje języka polskiego. Zdobyliśmy nie tylko nową wiedzę z języka ojczystego, ale także zintegrowaliśmy się i nauczyliśmy się, jak walczyć w duchu fair play.

   • Europejski Dzień Języków Obcych
    • Europejski Dzień Języków Obcych

    • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Europejski Dzień Języków Obcych .

     Podsumowanie konkursu Europejski Dzień Języków 2020 w Szkole Podstawowej

      im Polski Niepodległej w Rychnowie

      

     W dniu 26.09.2020  obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych, w tym roku świętowaliśmy go  kameralnie i bardziej wirtualnie :)

     Siedmioro uczniów z klas 7 i 8 podjęło się realizacji zadań specjalnych, których celem  było wcielenie się w role Tajnego Agenta oraz wykonanie zadań a było ich 51 – zadania te  wykonywane były za pomocą specjalne aplikacji  powstałej z inicjatywy Rady Europy i Komisji Europejskiej.

      Głównymi celami obchodów Europejskiego dnia Języków Obcych było między innymi: 

     • podnoszenie świadomości na temat znaczenia nauki języków;

     • promowanie bogatej różnorodności językowej i kulturowej obecnej w Europie;

      • zachęcanie do uczenia się języków przez całe życie w szkole i poza nią

     I tak dniu 30.09.2020 konkurs został rozstrzygnięty, uczniowie zdobyli następujące punkty:

     I miejsce – Maja Filipowicz oraz Leon Filipowicz z łączną liczbą rozwiązanych zadań 51

     II miejsce – Antoni Prus z łączną liczbą rozwiązanych zadań 49

     III miejsce – Piotr Marciniak, Adam Prus, Aleksander Pijecki z łączną liczbę rozwiązanych zadań 46

     IV miejsce – Krystian Marciniak z łączną liczbą rozwiązanych zadań 31

     Za najciekawsze wyzwanie uczniowie uznali zadania, w którym należało wysłać wiadomość tekstową w obcym języku lub zmienić język w telefonie na jeden dzień.

     Za najtrudniejsze zadanie uznano zadanie Zmyłki – polegało ono na zidentyfikowaniu i zapisaniu 3 słów w swoim własnym języku, które oznaczają bardzo różne rzeczy w innych i tak przykład dowiedzieliśmy się, że: słowo wrzesień w języku polskim jest określeniem nazwy miesiąca września , natomiast w języku chorwackim oznacza ono październik.

     Za najśmieszniejsze zadanie uznano wykonanie listy zakupów w języku obcym dla jednego z członków rodziny.

     Za najbardziej wyczerpujące  uznano kategorię Złap Formę podczas, którego uczniowie uprawiali sport z przyjaciółmi przez godzinę  rozmawiając jednocześnie w obcym języku.

     Forma konkursu, jak i same zadanie bardzo spodobały się uczniom, z tego miejsca serdecznie im dziękuję za udział w konkursie oraz wspólną zabawę.

     Katarzyna Szenfeld – nauczyciel języków obcych

      

   • Zabawy kolorami
    • Zabawy kolorami

    • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zabawy kolorami.

     6 października 20r. uczniowie uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach plastycznych.

     Uśmiechnięte dzieci i zabawy kolorami Holi to przepis na super zabawę. I tak właśnie grupa z kółka plastycznego spędziła mile czas. Uczniowie z radością obrzucali się kolorowymi proszkami, barwna chmura unosząca się w powietrzu sprawiła wszystkich wiele doznań estetycznych i wizualnych. 

     Dziękujemy Pani Renacie Kościelak za kreatywne zajęcia. 

   • Akcja "Sprzątanie świata"
    • Akcja "Sprzątanie świata"

    • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akcja "Sprzątanie świata".

      

     W czwartek (24.09.2020) uczniowie klas 5 i 8 uczestniczyli w akcji „Sprzątanie świata”. Uczniowie postanowi w pierwszej kolejności zabrać się za własne podwórko - jak się później okazało - słusznie. Po 45 minutach ich worki były wypełnione po brzegi. Posegregowane śmieci wyrzucili do odpowiednich pojemników. Przy okazji uczniowie nauczyli się, jak prawidłowo segregować odpady, oraz tego, że lepiej na bieżąco sprzątać po sobie, niż narażać innych na życie w otoczeniu śmieci. Akcję zorganizowali uczniowie pod opieką Pani Doroty Szwedek-Wypych.

   • Dzień Przedszkolaka i Pierwszy Dzień Jesieni
    • Dzień Przedszkolaka i Pierwszy Dzień Jesieni

    • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Przedszkolaka i Pierwszy Dzień Jesieni.

      Poniedziałek 21 września 20r. był wspaniałym czasem dla każdego dziecka – świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Czekało na dzieci wiele atrakcji i wspaniałej zabawy! Ten dzień został połączony z Pierwszym Dniem Jesieni. Dzieci z Punktu Przedszkolnego  poznały dary jesieni , odgadywały zagadki  oraz bawiły się kasztanami.  Przedszkolaki malowały liście kolorowymi farbami, a następnie robiły  odciski liści na papierze. Sprawiło to im wiele radości.  Nie zabrakło również wspólnych zabaw przy muzyce oraz  zabaw integrujących grupę. Wszyscy super się bawili.

     Z okazji z Dnia Przedszkolaka życzymy wszystkim dzieciom spełnienia marzeń, uśmiechu na twarzy i cudownych przyjaciół. Niech przygoda towarzyszy każdemu dziecku, a zabawa dostarcza jak najwięcej radości! Nad przebiegiem tych świąt czuwały Panie: Sylwia Wawrzyniak i Alicja Kwiryng.

      

   • Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
    • Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

    •                                                                                                                                    Rychnów, 25-09-20r.                  

      

     Zarządzenie nr 2/20/21

     Dyrektora Szkoły Podstawowej z Punktem Przedszkolnym w Rychnowie

     w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

     z dnia 25 września 2020r.

     Na podstawie art. 68 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. 2020 poz. 910 oraz 1378) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1603) zarządzam, co następuje:

     § 1

     Ustalam dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2020/2021  w dniach:

     • 10 listopada 20r. (wtorek) – Uroczystość Święta Szkoły
     • 4 stycznia 21r. (poniedziałek)
     • 5 stycznia 21r. (wtorek)
     • 25 maja 21r. (egzamin ósmoklasisty)
     • 26 maja 21r. (egzamin ósmoklasisty)
     • 27 maja 21r. (egzamin ósmoklasisty)
     • 4 czerwca 21r. (piątek)
     • 24 czerwca 21r. (czwartek)

     § 2

     Rada Pedagogiczna, Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców pozytywnie opiniują ww. dni.

      

     § 3

     Ustala się harmonogram dyżurów pracy nauczycieli w ww. dniach, który stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.

     § 4

     Zobowiązuję wychowawców wszystkich klas do poinformowania uczniów i ich rodziców/prawnych opiekunów do 30 września 20r. o ustalonych terminach dni wolnych. Rodzicom / prawnym opiekunom należy przekazać informację, iż w tym czasie szkoła zapewni opiekę nad uczniami, którzy w tych dniach zgłoszą się do szkoły wg ustalonego harmonogramu pracy szkoły.

     § 5

     Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania. 

      

      

                                                                              Jakub Pokojowczyk - Dyrektor Szkoły

      

   • Zielona Szkoła Mrówki 2020
    • Zielona Szkoła Mrówki 2020

    • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zielona Szkoła Mrówki 2020 .

     W dniach 7-11 września 2020 roku uczniowie z klas 4-8 wraz z opiekunami: panem Maciejem Elegańczykiem i panią Anną Olczyk, mieli przyjemność uczestniczenia w wycieczce szkolnej do Mrówek.

     Spędziliśmy w Ośrodku SUN SPORT pięć aktywnych dni, uczestnicząc w różnorakich zajęciach sportowych (zjazd na linie, wspinaczka po skrzynkach, ścianka wspinaczkowa, strzelnica, gra nocna, ognisko, kajaki, pływanie, wycieczka rowerowa, tor przeszkód, gra w dwa ognie, tenis stołowy, baloniada itp.). Pobyt w Mrówkach był wyjątkowy w swoim rodzaju – rzadko bowiem zdarza się, by wycieczka szkolna była tak różnorodna. Zajęcia przygotowane dla młodzieży łączyły w sobie elementy podstawy programowej z wychowania fizycznego, przyrody, geografii, biologii. Dzięki nim uczniowie kształtowali w sobie chart ducha, ćwiczyli wytrzymałość, uczyli się odpowiedzialności za siebie i swoich kolegów. 

     Oferta zajęć była bardzo bogata, a wszystkie aktywności prowadzili doskonale przygotowani instruktorzy. Pozytywnie zaskoczyła nas piękna pogoda,  przepyszne jedzenie i nowoczesny wystrój domków w ośrodku.

     Zadowoleni, zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkolnych murów.

      Z utęsknieniem czekamy na kolejną wycieczkę.

     Dziękujemy Nauczycielom za zorganizowanie nam tej Szkoły Życia :) 

   • Międzynarodowy Dzień Kropki
    • Międzynarodowy Dzień Kropki

    • Punkt Przedszkolny 

     15 września 2020r.  dzieci z Punktu Przedszkolnego obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia ubrania przedszkolaków wypełnione były kolorowymi kropkami. Celem tego święta było wzbudzenie  u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcanie do tworzenia oraz działania. Tego dnia dzieci dostrzegły kropki tam, gdzie wcześniej nikt  nie  zwracał  na to uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są na skrzydełkach biedronki, w koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora.  Bawiliśmy się dużymi obręczami, przyklejaliśmy biedronkom kropki, malowaliśmy paluszkami. Wspólnie tańczyliśmy przy piosence o biedronce oraz malowaliśmy kropki na balonach. Było kolorowo i radośnie. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał dyplom za udział w kreatywnych zajęciach. Bardzo dziękujemy Paniom: Sylwii Wawrzyniak i Alicji Kwiryng za zorganizowanie tej akcji w przedszkolu.

   • Akcja "BohaterOn"
    • Akcja "BohaterOn"

    • 1. sierpnia 20r. obchodziliśmy kolejną rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Po raz kolejny została zainicjowana akcja „BohaterOn”, mająca na celu podtrzymywanie pamięci o bohaterach tamtych wydarzeń. Zwłaszcza tych, którzy jeszcze żyją. Nasza szkoła także zgłosiła się do programu. Otrzymaliśmy materiały edukacyjne na lekcje historii, a także podjęliśmy się zadania wykonania kartki pocztowej z życzeniami i podziękowaniami dla powstańców za piękny przykład miłości do ojczyzny. Zadania podjęły się uczennice klasy VII, które najpierw wybrały sobie konkretną osobę, do której skierowały swoje barwne listy. Piękne karty zostaną przesłane do fundacji, która opiekuje się żyjącymi powstańcami i rozwozi dla nich listy od uczniów. Potwierdzeniem udziału w tej akcji będzie nadesłany w odpowiednim czasie certyfikat i podziękowania. Jest to doskonałą forma przekazania współczesnej młodzieży prawdy o wydarzeniach wojennych. Śpieszmy się, bo powstańców jest już coraz mniej. Im obecna młodzież zawdzięcza beztroskie lata młodzieńczego życia. Cześć i chwała bohaterom! Dziękujemy Panu Tomaszowi Zdanowiczowi za rozpoczęcie akcji w naszej szkole.

   • Narodowe Czytanie "Balladyny"
    • Narodowe Czytanie "Balladyny"

    • 5 września 20r. w całej Polsce  miało miejsce Narodowe Czytanie. Akcja ma na celu promowanie polskiej literatury i pokazanie korzystnego wpływu czytania na człowieka i jego otoczenie. Całe wydarzenie jak co roku swoim patronatem objęła Para Prezydencka. Również nasza szkoła zarejestrowała to wydarzenie na stronie www.prezydent.pl. Dzięki temu otrzymaliśmy pamiątkową pieczęć tego wydarzenia.

       W tym roku wybrano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W naszej szkole również włączyliśmy się do wspólnego czytania, które miało miejsce 7 września. Dzięki wparciu bibliotekarki Pani Jolanty Gilickiej połączyliśmy się zdalnie z Książnicą Pedagogiczną im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu i wysłuchaliśmy czytanego dramatu Słowackiego. Następnie nasi nauczyciele czytali fragmenty „Balladyny”. Na koniec każdy uczestnik otrzymał pamiątkową zakładkę do książki z cytatem z dramatu. Dziękujemy za akcję Pani Jolancie Gilickiej i Panu Tomaszowi Zdanowiczowi, który jest także autorem zakładek do książek.