Jak wygląda praca strażaka?
W dniu 24 listopada 2021r. gościliśmy Strażaków z Komedy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu. Wizyta wzbudziła ogromne zainteresowanie. Najpierw Panowie strażacy udali się do najmłodszych, czyli dzieci z przedszkola i zerówki, a także klasy I. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, utrwaliły numer alarmowy, dowiedziały się jak dbać o swoje bezpieczeństwo w czasie pożaru. Wielkie zainteresowanie wzbudził specjalny sprzęt wykorzystywany, np. podczas wypadków. Dzieci mogły przymierzyć kurtkę strażaka oraz kask. W podziękowaniu za wizytę zerówka, przedszkolaki oraz pierwsza klasa obdarowali gości laurkami, plakatem oraz medalami. Dzięki temu spotkaniu dzieci mogły poznać ciężką i odpowiedzialną pracę strażaka.
Mikołajki
6 grudnia 21r. w naszym przedszkolu i szkole zawitał najprawdziwszy Mikołaj. Towarzyszyła mu Śnieżynka. Wszystkie dzieci w przedszkolu, zerówce, a także uczniowie szkoły zostali obdarowani prezentami i słodyczami. Był to bardzo miły dzień pełen niespodzianek! Święta są już blisko... :)
26
Spotkanie z policjantami
28 października 2021 roku przedszkolaków, młodszych uczniów naszej szkoły i klasę IV odwiedzili panowie Policjanci z komisariatu w Blizanowie. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi podstawowych zachowań bezpieczeństwa na drodze. Nasi goście przypomnieli jak należy poprawnie zachowywać się na pasach, podczas jazdy rowerem. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów i stosowanie świateł odblaskowych. Utrwaliły numery alarmowe. Policjanci zaprezentowali wyposażenie policyjne: kajdanki, lizak, odznakę. Najmłodsze dzieci w podziękowaniu za przybycie przygotowały laurki. Klasa IV po spotkaniu z policjantami w ramach lekcji techniki przygotowała makiety skrzyżowań. Zdobyte wiadomości doskonale sprawdziły się podczas omawiania zagadnień z wychowania komunikacyjnego i prezentacji przepięknych makiet. Dziękujemy serdecznie Panu Policjantowi za przekazan
Powitanie jesieni w przedszkolu
w dniu 23 września 2021r przywitaliśmy nową porę roku. Dzień zaczęliśmy od zagadek związanych z Jesienią. Dzieci bez trudu poradziły sobie z odpowiedziami. Brały udział we wszystkich zorganizowanych zajęciach. Wykonały prace plastyczną ,, Jesienne Drzewa” Pokonały tor przeszkód z ogromną radością. Uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych. Każde dziecko wykonało zdjęcie na foto ściance z jeżem. Na zakończenie tego wspaniałego dnia wszystkie dzieci udały się na spacer w poszukiwaniu oznak jesieni.
Plastyczne zabawy w przedszkolu.
Tym razem na kółku plastycznym przedszkolaki robiły jeże. Bazą do naszej pracy były jednorazowe talerzyki z papieru. Brązowa kredka, trochę umiejętności składania i gięcia, ruchome oczka, puchaty nosek i nasz jeż gotowy!
Dzień Postaci z Bajek w naszym przedszkolu.
Dzień wyczekiwany przez wielu. W tym dniu można przebrać się za kogo chcesz, na chwile zapomnieć o zwykłym świecie i przenieś się do świata fantazji gdzie istnieje magia… Ten dzień zaczął się od wspólnych tańców do znanych dziecięcych utworów. Następnie odbyła się pierwsza konkurencja. Dzieci miały za zadanie poukładać puzzle aby powstał obrazek i odgadnąć jaka to bajka. Konkurs był bardzo emocjonujący. Wygrali najszybsi. Kolejnym etapem tego dnia były zagadki. Dzieci wiele wiedziały o wróżkach, bohaterach i zamkach…. Zerówka i przedszkolaki pomogły kopciuszkowi przy oddzielaniu grochu, brały udział w konkursie ,,krzesełka”. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie poradziły sobie z zadaniami i konkursami. Ten dzień dał zarówno przedszkolakom jak i zerówkowiczom mnóstwo radości i zabawy.
Papierowe dynie w przedszkolu
Piątkowy listopadowy poranek, to dobry czas na ugotowanie zupy dyniowej. Ale potrzebne będą dynie. A któż je przygotuje? Może nasze przedszkolaki? A z czego? Z papierowych talerzyków, kolorowych pomponików, ruchomych oczek i kolorowego papieru. Nie może też zabraknąć pomarańczowej farby. Jak wyszło? Super, choć chyba nie jadalnie. Oceńcie sami.
Święto Szkoły oraz podsumowanie Konkursu "Piękna nasza Niepodległa"
10 listopada 2021 roku obchodziliśmy w sposób bardzo uroczysty święto szkoły. Nasza placówka otrzymała trzy lata temu imię Polski Niepodległej. Tym samym co roku, w Święto Odzyskania Niepodległości, wspominamy tamten wyjątkowy czas.
W parafialnym kościele ksiądz proboszcz odprawił mszę świętą w intencji ojczyzny, pracowników naszej szkoły i uczniów, nie pomijając także tych, którzy wyprzedzili nas już w drodze do wieczności. Msza została odprawiona także w intencji chorych na Covid-19. Następnie w asyście pocztu sztandarowego udaliśmy się na salę gimnastyczną.
Pasowanie na Przedszkolaka
29 października 2021 roku odbyło się ważne wydarzenie dla dzieci z naszego przedszkola, czyli Pasowanie na Przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności- dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Przedszkolaki recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, pokazały zabawy ruchowe oraz tańczyły. Po części artystycznej dzieci obiecały zgodnie bawić się w przedszkolu i być dzielnym przedszkolakiem. Po złożonej obietnicy pan Dyrektor Jakub Pokojowczyk dokonał uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania, medal oraz upominek, a także prezent dla całej grupy ufundowany przez Radę Rodziców.
My, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Rychnowie ślubujemy…
29 października 2021roku dziewięcioro pierwszoklasistów zostało przyjętych do grona braci uczniowskiej. ,,Pasowanie’’ to jedno z najważniejszych wydarzeń ze szkolnego kalendarza imprez, dlatego też uroczystość miała podniosły charakter. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, do którego z zapałem przygotowywali się od wielu dni. Recytowali wierszyki, odgadywali zagadki, pochwalili się swoimi umiejętnościami wokalnymi, a nawet gimnastycznymi. Udowodnili, że wiedzą, co powinno znaleźć się w szkolnych plecakach oraz jak zachowuje się uczeń wzorowy. Po przedstawieniu miał miejsce najważniejszy moment programu, czyli złożenie uroczystej przysięgi na Sztandar Szkoły. Pierwszaki ślubowali sumiennie wywiązywać się ze swoich obowiązków oraz szanować dobre imię naszej szkoły. Następnie pan dyrektor Jakub Pokojowczyk dokonał aktu pasowania. Na zakończenie świeżo upieczeni uczniowie, otrzym
A tak było w Szklarskiej Porębie
49W dniach 4-8 października 2021 roku uczniowie klas VII, VIII i III wyjechali na pięciodniową wycieczkę do Szklarskiej Poręby. PO kilkumiesięcznej izolacji nauczania zdalnego, wyjazd stał się dobrym czasem na odnowienie relacji międzyludzkich, a także przyjrzeniu się swojej kondycji fizycznej. Zwiedzaliśmy najbliższą okolicę, m.in. mieliśmy spacer do Chybotka,a także wędrówkę do Zbójeckich Skał. Ponadto chłopcy prawie codziennie korzystaliz miejscowego Orlika, by zagrać w piłkę nożną. Wyjechaliśmy także na wycieczkę do Świeradowa Zdroju, gdzie weszliśmy na Zajęcznik, a następnie pojechaliśmy do Centrum Ekologicznego Izerska Łąka, gdzie obejrzeliśmy seans filmowy o kosmosie. W międzyczasie skorzystaliśmy ze spaceru po sanatoryjnym deptaku. W innym dniu zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Juna i Leśną Hutę, gdzie poznaliśmy tajniki wyrabiania przedmiotów ze szkła. Uczniowie mogli także dowiedzieć
Ale pysznie
W środę 29 września 2021, z okazji Dnia chłopaka, na świetlicy zapachniało słodkimi wypiekami. Dziewczęta i chłopcy wspólnie piekli, dekorowali i oczywiście próbowali pyszne muffiinki. Dziękujemy Pani Małgorzacie Agaciak
6
Spotkanie literackie z Marią Duszką
28 października 21r. w Szkole Podstawowej im. Polski Niepodległej w Rychnowie gościła Maria Duszka – poetka, dziennikarka, animatorka kultury, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Pani Maria należy do Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką czterech pierwszych edycji sieradzkich Nocy Poezji i Muzyki oraz Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Mój list do świata”. Do tej pory wydała dziewięć tomików poezji, a jej wiersze zostały przełożone na kilkanaście języków obcych. Jednym z bardziej znanych jest tomik „Wolność chmur / Debesų laisvė”, w którym są wiersze w przekładzie Birutė Jonuškaitė.
Kinowe atrakcje
11 października 21r. klasy 3 i 6 wybrały się do kina na film ,, Jak rozmawiać z psem ". Ponieważ nasze wyjście związane było z Dniem Chłopaka, nie omieszkaliśmy wstąpić po seansie na dział gastronomiczny w Galerii Amber. Wszystkie serwowane tego dnia atrakcje podobały się zarówno dzieciom jak i opiekunom. Zadowoleni i podekscytowani wróciliśmy wczesnym popołudniem do murów naszej szkoły. Dziękujemy pani Annie Olczyk i Renacie Kościelak za zorganizowanie wyjazdu.
Ósmoklasiści w akcji "Kodowanie na dywanie"
W październiku 21r. na zajęciach informatyki uczniowie klas 7 i 8 pod kierunkiem pani Anny Olczyk wykonywali maty do kodowania dla młodszych uczniów. Maty stanowią fajną alternatywę dla zajęć na komputerze. Dzięki nim młodsi uczniowie uczą się kodowania z elementami programowania. Dziekujemy.
6
Dzień Edukacji Narodowej
14 października 21r. odbyła się w szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W cześci artystycznej zaprezentowali się uczniowie klasy 2 oraz 5, których przygotowała Pani Jolanta Bednarek. Nad dekoracją czuwała Pani Anna Olczyk. Dyrektor w swoim przemówieniu dziękował nauczycielom, pracownikom szkoły za codzienną pracę i trud, jaki wkładają w wychowanie i edukację dzieci oraz młodzieży. Pan Jakub Pokojowczyk złożył także podziękowania rodzicom i uczniom, a szczególne słowa skierował do ustępującej Przewodniczącej Rady Rodziców, Pani Alicji Kwiryng. Wspólnie z Panią Emilią Kulas - przedstawicielką Zarządu Stowarzyszenia wręczyli Pani Kwiryng kwiaty, dyplom i upominek. Dyrektor przybliżył także historię Komisji Edukacji Narodowej, odczytał wiersz Moniki Milczarek pt. "Pani od polskiego" oraz słowa Noblistki, Olgi Tokarczuk nawiązujące do pracy nauczyciela. Najlepsze życzeni
Całościowy Rozwój Szkoły - poziom zaawansowany
W dniach od 6 do 8 października 2021r. w miejscowości Wilga pod Warszawą odbyło się trzydniowe Szkolenie Inauguracyjne Liderów programu Całościowy Rozwój Szkoły 2. Uczestniczyły w nim panie: Marlena Stojecka oraz Justyna Filipowicz. Spotkanie rozpoczęło dwuletni projekt CRS2, do którego nasza szkoła została zakwalifikowana. Warto wspomnieć, iż nie wszystkim placówkom się to udało. Celem szkolenia było rozpoznanie możliwości doskonalenia swojego nauczania poprzez współpracę z innymi nauczycielami. Dzięki warsztatowej formie zajęć, nasze liderki wymieniły doświadczenia zawodowe z osobami z całej Polski. Dyskutowały nad tym, co pomaga uruchomić oraz rozwijać głębokie uczenie się uczniów, jaka jest rola szkolnych liderów. Pracowały nad idealnym zadaniem edukacyjnym, a nawet same wcielały się w rolę uczennic. Najcenniejszym doświadczeniem było jednak poznanie innych nauczycieli i nawiąz
Uczniowie klasy 4 poznają historię Kalisza
28 września 2021 roku uczniowie klasy 4 wraz z wychowawczynią p. Marleną Stojecką, wybrali się na wycieczkę do Kalisza. Poznawaliśmy historię naszej Małej Ojczyzny. Dowiedzieliśmy się, że Klaudiuszowi Ptolemeuszowi zawdzięczamy to, że Kalisz jest uznawany za najstarsze miasto w Polsce. Kolejną ciekawostką jest fakt, że słynny Szlak Bursztynowy przebiegał przez Kalisz i biegł niedaleko naszej szkoły. W czasie wycieczki podziwialiśmy także miasto w z tarasu widokowego na kaliskim Ratuszu. Następnie udaliśmy się do kina, gdzie obejrzeliśmy film pt "Czarny Młyn". Film zrobił ogromne wrażenie na uczniach klasy 4. Kolejnym punktem wycieczki był wspólny posiłek. Ostatnim punktem programu była fontanna przy Parku Miejskim. Wszyscy w świetnych humorach wróciliśmy do Rychnowa.
Z chemią za pan brat!
24 września 21r. w naszej szkole zagościli chemicy, którzy zaprezentowali przedszkolakom, dzieciom z zerówki oraz uczniom z klas 1-4 swój wyjątkowy pokaz. Niecodzienne lekcje chemii odbyły się w trzech grupach wiekowych, a program zajęć był za każdym razem dostosowany do wieku naszych wychowanków. Na każdej lekcji były efektowne pokazy, które bardzo się wszystkim podobały, ale poświęcono także czas na to, by porozmawiać o zastosowaniu wiedzy z tego przedmiotu w życiu codziennym. W ramach doradztwa zawodowego uczniowie i dzieci dowiedzieli się także, gdzie może pracować i czym może się zajmować osoba, która ukończy studia chemiczne. Okazało się, że wachlarz zatrudnienia jest bardzo duży, a chemicy są obecnie poszukiwani na rynku pracy. Podczas każdych zajęć był także czas na zabawę ruchową. Przemiła atmosfera z pewnością sprzyjała uczeniu się. Zajęcia w szkole zorganizował p. Pokojowczyk.
A może zostanę trenerem koni?
Korzystając z ostatnich letnich promyków słońca, klasa pierwsza oraz czwarta wraz z wychowawczyniami (p. Stojecką i p. Filipowicz), wybrały się we wrześniu 21r. na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego ,,Cicho-sza’’. Trudno wymienić wszystkie gatunki zwierząt, którym mogliśmy się przyjrzeć. Wielbłądy, lamy, małpy, szopy, osły, różnego rodzaju ptactwo czy bydło z najdalszych zakątków świata to tylko niektóre z nich. Największą atrakcją okazały się jednak zajęcia w stajni. Nasi uczniowie dowiedzieli się, jak dbać o sierść koni, jakich narzędzi używać do jej pielęgnacji. Dziewczynki nie omieszkały zadbać o końskie grzywy, na których pojawiły się warkoczyki. W ramach doradztwa zawodowego instruktorka jazdy konnej opowiedziała uczniom o tajnikach swojego zawodu. Okazało się, że wielu z z nich marzy, by w przyszłości zostać trenerem i już nawet poczyniło w tym kierunku pierwsze kr