Lekcja biblioteczna o kapralu Wojtku
28 listopada 2023r. uczniowie klasy III, V oraz VI udali się do Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Uczestniczyli w warsztatach czytelniczych, które tematycznie nawiązywały do obchodzonego 25 listopada- Światowego Dnia Pluszowego Misia. Wysłuchali fragmentów opowiadania Łukasza Wierzbickiego pt.,,Dziadek i niedźwiadek’’, czytanych przez starszych kolegów z V LO w Kaliszu. Nieprzypadkowo -czytającymi byli przedstawiciele klasy mundurowej! Popularyzując literaturę dziecięcą, przypomnieli nam oni losy niezwykłego Misia, wcielonego do armii gen. W. Andersa. Podczas spotkania, pracownicy biblioteki oprowadzili naszych uczniów po nowoczesnym gmachu, oferującym komfortowe warunki do pracy i nauki. Omówili rolę biblioteki oraz przeznaczenie głównych pomieszczeń. Pozwolono nam także obejrzeć magazyn, do którego na co dzień czytelnicy nie są zapraszani. Na zakończenie gościliś
Zajęcia w ramach Laboratoriów przyszłości
Nauka chemii, biologii czy przyrody nie musi być nudna! Dzięki programowi "Laboratoria przyszłości" uczniowie naszej szkoły mogą uczyć się i zaspokajać swoją ciekawość w sposób empiryczny! Klasa 4 prowadzi hodowlę pantofelków, dzięki której uczniowie obserwują czynności życiowe pierwotniaków oraz mikroorganizmów bytujących w wodzie. Uczniowie klasy 8 również postanowili założyć swoją hodowlę mikroorganizmów - jogurtowych (.... ale chyba nie tylko jogurtowych ). Dziś podziwiali podziały komórkowe drożdży, a przy okazji utrwalili wiedzę na temat mitozy Uczniom gratulujemy pomysłów i dociekliwości w prowadzeniu projektów badawczych. W świat chemii, biologii i przyrody codziennie zabiera uczniów Pani Elżbieta Lesińska.
Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Blizanowie
11 listopada 2023r. poczet sztandarowy naszej szkoły, uczestniczył w 105-tych obchodach upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się od zapalenia zniczy oraz złożenia kwiatów pod obeliskiem przy Urzędzie Gminy. Kamień nagrobny, który ustawiono w 1985 roku stał się hołdem dla poległych i pomordowanych w II wojnie światowej mieszkańców gminy Blizanów. Pan wójt Sławomir Musioł, skierował do wszystkich zebranych słowo patriotyczne. Przypomniał ważne fakty z historii naszego kraju. Podkreślił, iż wolność i niepodległość to wartości nadrzędne. Motywem przewodnim obchodów ogłosił: ,,Porozumienie ponad wszelkimi podziałami w imię dobra Narodu’’.
Kolejnym punktem uroczystości było wykonanie przez Orkiestrę Dętą OSP Blizanów ,,Roty’’, po którym uczestnicy w kolumnie marszowej udali się do kościoła Narodzenia NMP. Proboszcz tamtejszej parafii ks. Jacek Kalf
Święto Szkoły i Pasowanie uczniów klasy I
10 listopada 23r. odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości, podczas której uczniowie klasy I zostali pasowani na ucznia i złożyli uroczyste ślubowanie na Sztandar. Ten dzień to także Święto Szkoły. To już 5 rocznica nadania naszej placówce imienia Polski Niepodległej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św., którą odprawił proboszcz Maciej Borowicz. W sali gimnastycznej odśpiewaliśmy cztery zwrotki Hymnu w ramach akcji MEiN „Szkoła do Hymnu”. Dyrektor Pan Jakub Pokojowczyk przypomniał zebranym, jak wyglądało nadanie szkole imienia. Mówił także o znaczeniu wolności w życiu każdego z nas. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie z różnych klas, których przygotowały panie: Katarzyna Marciniak, Małgorzata Agaciak, Renata Kościelak, Agata Waliszewska. Dyrektor szkoły Pan Jakub Pokojowczyk pasował uczniów klasy I, a następnie złożyli oni ślubowanie na Sztandar. P
Pasowanie na Przedszkolaka
9 listopada 23r. odbyła się w naszej placówce ważna uroczystość dla najmłodszych, a mianowicie Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci długo się do niego przygotowywały i z radością pokazały swoje umiejętności. Pięknie śpiewały, recytowały wierszyki i tańczyły. Sprawiło im to wiele, wiele radości! Po udanym występie artystycznym dzieci zaprosiły pana Dyrektora Jakuba Pokojowczyka, aby dokonał aktu pasowania. Dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie i od dzisiaj stały się prawdziwymi PRZEDSZKOLAKAMI. Dzieci otrzymały kolorowe dyplomy i prezenty – niespodzianki. Pani Justyna Pietrzak, Przewodnicząca Rady Rodziców, złożyła najmłodszym serdeczne życzenia, a rodzicom gratulacje. Przekazała grupie prezent, który będzie służył w przedszkolu. Są to bowiem gry i klocki dydaktyczne. To był wspaniały dzień, pełen wrażeń i pozytywnych emocji. Nad przygotowaniem czuwały panie: Sylwia Wawrzyniak – wychowawcz
Być jak Ignacy „Nauka pełna energii”
W roku szkolnym 23/24 uczniowie naszej Szkoły, uczęszczający na koło przyrodnicze, uczestniczą w zajęciach w ramach programu: Być jak Ignacy „Nauka pełna energii”. Jest to już VIII edycja programu oświatowego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Szkoła pamięta - akcja MEiN
Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta". Sprzątaliśmy zaniedbane i opuszczone groby na cmentarzu parafialnym w Rychnowie. Młodzież z klasy VI przyniosła worki, oraz narzędzia ogrodnicze i znicze. Uczniowie wykazali się zaangażowaniem i pracowitością przy zgrabianiu liści i wyrywaniu chwastów. Radością napawa fakt, że młodzież potraktowała czas na sprzątnie cmentarza jako lekcję szacunku i pamięci o naszych przodkach, którzy żyli na rychnowskiej ziemi. Akcja zakończyła się zapaleniem zniczy na uporządkowanych grobach oraz wspólną modlitwą za zmarłych. Organizatorem akcji był ks. Maciej Borowicz.
Dzień Edukacji Narodowej
13.10.2023 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pana Dyrektora Jakuba Pokojowczyka, który przywitał wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości. W swoim przemówieniu podkreślił, że w tym roku obchodzimy 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Wręczył nagrody i podziękowania. Następnie przekazał głos uczniom. Przedstawienie przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pań: Renaty Kościelak i Katarzyny Marciniak. Młodzi artyści piosenkami i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli i pracowników. Po zakończonej akademii Rada Rodziców zaprosiła nauczycieli i pracowników szkoły na poczęstunek.
SPRAWOZDANIE Z WYBORÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 23/24
Na przełomie września i października odbyła się kampania wyborcza kandydatów do Rady Samorządu Uczniowskiego. Były plakaty, hasła i obietnice przedwyborcze. Ukoronowaniem akcji wyborczej były wybory, które w głosowaniu tajnym, bezpośrednim i powszechnym wyłoniły samorządową reprezentację Szkoły.
Dnia 10 października 2023 r. odbyły się wybory. Każdy uczeń z klas IV-VIII oddał swój głos na karcie wyborczej.Po czwartej godzinie lekcyjnej nastąpiło otwarcie urny i przeliczenie głosów.W wyniku głosowania wyłonił się skład Samorządu Uczniowskiego:
Pogadanki z Policjantami
4 października 23r. nasi uczniowie z klas od III do VIII brali udział w pogadankach na temat zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerach. Mł. asp. Michał Pietrzak oraz mł. asp. Mateusz Michalak z posterunku Policji w Blizanowie zwrócili uczniom szczególną uwagę na zachowanie bezpieczeństwa w drodze do szkoły oraz do domu po lekcjach. Drodzy Uczniowie! Pamiętajcie o elementarnych zasadach poruszania się na rowerach, m.in. o zakładaniu kasku, jeżdżeniu po jezdni tylko z ważną kartą rowerową i tylko tam, gdzie dozwolony jest ruch rowerów, przeprowadzaniu roweru przez pasy. Nie wyjeżdżajcie z terenu szkoły z impetem, nie patrząc na innych uczestników ruchu, w tym pieszych. Dbajcie o swoje i innych bezpieczeństwo!
Literacka Gra Miejska - Wanda Karczewska
28 września 23r. zespół uczniów z klasy 7 wraz z p. Jakubem Pokojowczykiem-dyrektorem szkoły i nauczycielem j. polskiego- udali się do Kalisza, by wziąć udział w Literackiej Grze Miejskiej poświęconej Wandzie Karczewskiej. Organizatorem tej inspirującej zabawy od wielu lat jest Szkoła Podstawowa nr 10 im. M. Konopnickiej w Kaliszu, Miasto Kalisz oraz Stowarzyszenie im. H. Sutarzewicz w Kaliszu. Gra była bardzo ciekawa. Uczniowie przemieszczali się po mieście i odwiedzali miejsca związane z życiem Wandy Karczewskiej. Na każdym postoju musieli wykonać zadania, które wymagały przede wszystkim spostrzegawczości. Finał odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody indywidualne oraz nagrody dla szkoły. Była to ciekawa lekcja języka polskiego połączona z zabawą!
Narodowe Czytanie "Nad Niemnem"
Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej to coroczna akcja wspólnego czytania dzieł literatury polskiej. Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. I my również włączyliśmy się w tę ciekawą inicjatywę. 8 września 23r. spotkaliśmy się w pięknych okolicznościach przyrody i czytaliśmy fragmenty dzieła Orzeszkowej. Czytali uczniowie, ale także nauczyciele: p. Marciniak, p. Stojecka, p. Pokojowczyk, ks. Borowicz. Pani Katarzyna Marciniak, inicjatorka i organizatorka akcji, zapoznała także uczniów z najważniejszymi wątkami w powieści. Wszyscy spędziliśmy miło i twórczo czas. Pamiętajcie! Warto czytać, bo w ten sposób poszerzamy nie tylko swój zasób słownictwa, ale także poznajemy ciekawe historie, które rozbudzają nas do wielu poszukiwań. Nasza nauczycielka, p. Małgorzata Agaciak będzie także czytać fragmenty powieści w Gbp W Blizanowie
Wybory na Opiekuna Samorządu Uczniowskiego
Dnia 08.09.23r. odbyły się w pełni demokratyczne wybory na Opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Każdy uczeń oddał swój głos na karcie wyborczej na jednego z kandydatów. Wybory były tajne.
Po szóstej godzinie lekcyjnej nastąpiło otwarcie urny i przeliczenie głosów.
W wyniku głosowania wyłoniono Opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Została nim Pani Katarzyna Marciniak - nauczycielka języka polskiego i historii.
Rozpoczęcie roku szkolnego 23/24
4 września 23r. rozpoczął się kolejny rok szkolny. Serdecznie witamy wszystkich i życzymy owocnej pracy! Uroczystość rozpoczęła się w kościele mszą św., następnie wszyscy spotkaliśmy się w sali gimnastycznej. Dyrektor Szkoły, Pan Jakub Pokojowczyk przekazał najważniejsze informacje, m.in. dotyczące remontów, które zostały przeprowadzone w czasie wakacji, a także sporo mówił o zachowaniu bezpieczeństwa uczniów w drodze do szkoły i domu. Przedstawił także nowych nauczycieli i pracowników. W naszej placówce pracę rozpoczęli: p. Katarzyna Marciniak, p. Agata Waliszewska, p. Agata Kurzyńska, p. Arleta Janczak, p. Marzena Szymczak oraz ks. Maciej Borowicz. Życzymy im zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy. Dzieciom i uczniom życzymy wytrwałości w nauce!
Zakończenie roku szkolnego 22/23
23 czerwca 23r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2022/2023. O godzinie 9.00 w sali gimnastycznej wręczono dyplomy i nagrody książkowe najmłodszym: dzieciom z przedszkola oraz oddziału przedszkolnego „0”. Dyrektor gratulował szczególnie tym dzieciom, które ukończyły przedszkole i od września będą uczyć się już w zerówce oraz dzieciom, które już od nowego roku pójdą do klasy I. Dziękował rodzicom za zaangażowanie w życie przedszkola i szkoły.
Apel podsumowujący sukcesy
22 czerwca 23r. odbył się apel, podczas którego podsumowano najważniejsze przedsięwzięcia szkolne. Wręczono uczniom dyplomy, nagrody, wyróżniono najlepszych i najaktywniejszych.
- Wręczono dyplomy i medale najmłodszym uczestnikom zajęć pływackich, które odbywały się na basenie Konsylium.
- Podsumowa
Wycieczka do Opola
W dniach 15-16 czerwca 23r. odbyła się wycieczka do Opola, w której uczestniczyli uczniowie klas 4-8. Program był bardzo bogaty i ciekawy. Młodzież zwiedziła między innymi: Muzeum Polskiej Piosenki, Zamek Górny, zoo oraz starówkę. Wrażeń nie brakowało. Wycieczka stała się świetną okazją do integracji uczniów. Wspomnienia pozostaną z nami na całe życie. Pięknie dziękujemy Pani Elżbiecie Lesińskiej za zorganizowanie wyjazdu oraz Paniom: Annie Olczyk, Marlenie Stojeckiej i Klaudii Melce.
Jesteśmy Szkołą Uczącą Się!
14 czerwca 23r. odbyła się w naszej szkole konferencja upowszechniająca, która była podsumowaniem realizowanego w placówce czteroletniego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej zmierzającego do wszechstronnego rozwoju nauczycieli i uczniów. Nasza placówka rozwinęła się na tyle, że przyznano jej zaszczytny tytuł „Szkoły Uczącej Się”. To zwieńczenie długotrwałej pracy nauczycieli i uczniów nad podnoszeniem jakości uczenia. W pierwszych dwóch latach realizowaliśmy zadania na poziomie podstawowym. W tym etapie poznawaliśmy podstawowe elementy oceniania kształtującego – cele lekcji, kryteria sukcesu i informację zwrotną oraz wprowadzaliśmy je do swojej codziennej praktyki. Kolejne dwa lata realizowaliśmy zadania na poziomie zaawansowanym. W tym etapie koncentrowaliśmy swoje działania na pogłębianiu rozumienia oceniania kształtującego oraz stosowaniu strategii oceniania kształtującego i wprow
Dzień Rodziny i podsumowanie projektu LOTTO "RUCH TO ZDROWIE"
W poniedziałek, 5 czerwca 23r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Rodziny. Przed swoimi rodzicami wystąpiły dzieci z punktu przedszkolnego, zerówki i klas I-III. Impreza połączona była z zakończeniem projektu "Ruch to zdrowie" finansowanego przez fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej, w ramach którego odbywały się w naszej szkole warsztaty taneczne. W warsztatach uczestniczyły dziewczynki z oddziału przedszkolnego i klas I-III. Podczas uroczystości zaprezentowały kilka tańców, których się nauczyły na zajęciach. Dzieciom występ sprawił ogromną radość, a rodzice, dumni ze swych pociech, nagradzali je gromkimi brawami. Występy zakończyły się wręczeniem małym tancerkom dyplomów i medali oraz wspólnym tańcem integracyjnym. Koordynatorką programu realizowanego w szkole była p. Małgorzata Agaciak, natomiast całą uroczystość przygotowały Panie: Klaudia Melka, Sylwia Wawrzyniak, Małgorzata Agaci
Dzień Dziecka
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – ta myśl Janusza Korczaka towarzyszyła nam 7 czerwca 23r. podczas festynu z okazji Dnia Dziecka. Rodzice i nauczyciele przygotowali dla wszystkich moc atrakcji. Były zamki dmuchane, byk rodeo, wodne kule, pokaz strażacki, grill, stoiska z napojami, lodami, pyszną zupą, cukrową watą czy popcornem. Ponadto wszyscy mogli ufarbować swoje włosy, zrobić sobie kolorowe warkoczyki, zagrać w szachy, a także wziąć udział w wyścigach sprawnościowych, czy rozgrywkach sportowych. Atmosfera i pogoda sprzyjały zabawie. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie i przygotowanie naszego wspólnego święta.