Strona główna
Szkoła pamięta - akcja MEiN
Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta". Sprzątaliśmy zaniedbane i opuszczone groby na cmentarzu parafialnym w Rychnowie. Młodzież z klasy VI przyniosła worki, oraz narzędzia ogrodnicze i znicze. Uczniowie wykazali się zaangażowaniem i pracowitością przy zgrabianiu liści i wyrywaniu chwastów. Radością napawa fakt, że młodzież potraktowała czas na sprzątnie cmentarza jako lekcję szacunku i pamięci o naszych przodkach, którzy żyli na rychnowskiej ziemi. Akcja zakończyła się zapaleniem zniczy na uporządkowanych grobach oraz wspólną modlitwą za zmarłych. Organizatorem akcji był ks. Maciej Borowicz.
Dzień Edukacji Narodowej
13.10.2023 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pana Dyrektora Jakuba Pokojowczyka, który przywitał wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości. W swoim przemówieniu podkreślił, że w tym roku obchodzimy 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Wręczył nagrody i podziękowania. Następnie przekazał głos uczniom. Przedstawienie przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pań: Renaty Kościelak i Katarzyny Marciniak. Młodzi artyści piosenkami i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli i pracowników. Po zakończonej akademii Rada Rodziców zaprosiła nauczycieli i pracowników szkoły na poczęstunek.
SPRAWOZDANIE Z WYBORÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 23/24
Na przełomie września i października odbyła się kampania wyborcza kandydatów do Rady Samorządu Uczniowskiego. Były plakaty, hasła i obietnice przedwyborcze. Ukoronowaniem akcji wyborczej były wybory, które w głosowaniu tajnym, bezpośrednim i powszechnym wyłoniły samorządową reprezentację Szkoły.
Dnia 10 października 2023 r. odbyły się wybory. Każdy uczeń z klas IV-VIII oddał swój głos na karcie wyborczej.Po czwartej godzinie lekcyjnej nastąpiło otwarcie urny i przeliczenie głosów.W wyniku głosowania wyłonił się skład Samorządu Uczniowskiego:
Pogadanki z Policjantami
4 października 23r. nasi uczniowie z klas od III do VIII brali udział w pogadankach na temat zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerach. Mł. asp. Michał Pietrzak oraz mł. asp. Mateusz Michalak z posterunku Policji w Blizanowie zwrócili uczniom szczególną uwagę na zachowanie bezpieczeństwa w drodze do szkoły oraz do domu po lekcjach. Drodzy Uczniowie! Pamiętajcie o elementarnych zasadach poruszania się na rowerach, m.in. o zakładaniu kasku, jeżdżeniu po jezdni tylko z ważną kartą rowerową i tylko tam, gdzie dozwolony jest ruch rowerów, przeprowadzaniu roweru przez pasy. Nie wyjeżdżajcie z terenu szkoły z impetem, nie patrząc na innych uczestników ruchu, w tym pieszych. Dbajcie o swoje i innych bezpieczeństwo!
Literacka Gra Miejska - Wanda Karczewska
28 września 23r. zespół uczniów z klasy 7 wraz z p. Jakubem Pokojowczykiem-dyrektorem szkoły i nauczycielem j. polskiego- udali się do Kalisza, by wziąć udział w Literackiej Grze Miejskiej poświęconej Wandzie Karczewskiej. Organizatorem tej inspirującej zabawy od wielu lat jest Szkoła Podstawowa nr 10 im. M. Konopnickiej w Kaliszu, Miasto Kalisz oraz Stowarzyszenie im. H. Sutarzewicz w Kaliszu. Gra była bardzo ciekawa. Uczniowie przemieszczali się po mieście i odwiedzali miejsca związane z życiem Wandy Karczewskiej. Na każdym postoju musieli wykonać zadania, które wymagały przede wszystkim spostrzegawczości. Finał odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody indywidualne oraz nagrody dla szkoły. Była to ciekawa lekcja języka polskiego połączona z zabawą!
Narodowe Czytanie "Nad Niemnem"
Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej to coroczna akcja wspólnego czytania dzieł literatury polskiej. Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. I my również włączyliśmy się w tę ciekawą inicjatywę. 8 września 23r. spotkaliśmy się w pięknych okolicznościach przyrody i czytaliśmy fragmenty dzieła Orzeszkowej. Czytali uczniowie, ale także nauczyciele: p. Marciniak, p. Stojecka, p. Pokojowczyk, ks. Borowicz. Pani Katarzyna Marciniak, inicjatorka i organizatorka akcji, zapoznała także uczniów z najważniejszymi wątkami w powieści. Wszyscy spędziliśmy miło i twórczo czas. Pamiętajcie! Warto czytać, bo w ten sposób poszerzamy nie tylko swój zasób słownictwa, ale także poznajemy ciekawe historie, które rozbudzają nas do wielu poszukiwań. Nasza nauczycielka, p. Małgorzata Agaciak będzie także czytać fragmenty powieści w Gbp W Blizanowie
Wybory na Opiekuna Samorządu Uczniowskiego
Dnia 08.09.23r. odbyły się w pełni demokratyczne wybory na Opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Każdy uczeń oddał swój głos na karcie wyborczej na jednego z kandydatów. Wybory były tajne.
Po szóstej godzinie lekcyjnej nastąpiło otwarcie urny i przeliczenie głosów.
W wyniku głosowania wyłoniono Opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Została nim Pani Katarzyna Marciniak - nauczycielka języka polskiego i historii.
Rozpoczęcie roku szkolnego 23/24
4 września 23r. rozpoczął się kolejny rok szkolny. Serdecznie witamy wszystkich i życzymy owocnej pracy! Uroczystość rozpoczęła się w kościele mszą św., następnie wszyscy spotkaliśmy się w sali gimnastycznej. Dyrektor Szkoły, Pan Jakub Pokojowczyk przekazał najważniejsze informacje, m.in. dotyczące remontów, które zostały przeprowadzone w czasie wakacji, a także sporo mówił o zachowaniu bezpieczeństwa uczniów w drodze do szkoły i domu. Przedstawił także nowych nauczycieli i pracowników. W naszej placówce pracę rozpoczęli: p. Katarzyna Marciniak, p. Agata Waliszewska, p. Agata Kurzyńska, p. Arleta Janczak, p. Marzena Szymczak oraz ks. Maciej Borowicz. Życzymy im zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy. Dzieciom i uczniom życzymy wytrwałości w nauce!
Zakończenie roku szkolnego 22/23
23 czerwca 23r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2022/2023. O godzinie 9.00 w sali gimnastycznej wręczono dyplomy i nagrody książkowe najmłodszym: dzieciom z przedszkola oraz oddziału przedszkolnego „0”. Dyrektor gratulował szczególnie tym dzieciom, które ukończyły przedszkole i od września będą uczyć się już w zerówce oraz dzieciom, które już od nowego roku pójdą do klasy I. Dziękował rodzicom za zaangażowanie w życie przedszkola i szkoły.
Apel podsumowujący sukcesy
22 czerwca 23r. odbył się apel, podczas którego podsumowano najważniejsze przedsięwzięcia szkolne. Wręczono uczniom dyplomy, nagrody, wyróżniono najlepszych i najaktywniejszych.
- Wręczono dyplomy i medale najmłodszym uczestnikom zajęć pływackich, które odbywały się na basenie Konsylium.
- Podsumowa
Wycieczka do Opola
W dniach 15-16 czerwca 23r. odbyła się wycieczka do Opola, w której uczestniczyli uczniowie klas 4-8. Program był bardzo bogaty i ciekawy. Młodzież zwiedziła między innymi: Muzeum Polskiej Piosenki, Zamek Górny, zoo oraz starówkę. Wrażeń nie brakowało. Wycieczka stała się świetną okazją do integracji uczniów. Wspomnienia pozostaną z nami na całe życie. Pięknie dziękujemy Pani Elżbiecie Lesińskiej za zorganizowanie wyjazdu oraz Paniom: Annie Olczyk, Marlenie Stojeckiej i Klaudii Melce.
Jesteśmy Szkołą Uczącą Się!
14 czerwca 23r. odbyła się w naszej szkole konferencja upowszechniająca, która była podsumowaniem realizowanego w placówce czteroletniego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej zmierzającego do wszechstronnego rozwoju nauczycieli i uczniów. Nasza placówka rozwinęła się na tyle, że przyznano jej zaszczytny tytuł „Szkoły Uczącej Się”. To zwieńczenie długotrwałej pracy nauczycieli i uczniów nad podnoszeniem jakości uczenia. W pierwszych dwóch latach realizowaliśmy zadania na poziomie podstawowym. W tym etapie poznawaliśmy podstawowe elementy oceniania kształtującego – cele lekcji, kryteria sukcesu i informację zwrotną oraz wprowadzaliśmy je do swojej codziennej praktyki. Kolejne dwa lata realizowaliśmy zadania na poziomie zaawansowanym. W tym etapie koncentrowaliśmy swoje działania na pogłębianiu rozumienia oceniania kształtującego oraz stosowaniu strategii oceniania kształtującego i wprow
Dzień Rodziny i podsumowanie projektu LOTTO "RUCH TO ZDROWIE"
W poniedziałek, 5 czerwca 23r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Rodziny. Przed swoimi rodzicami wystąpiły dzieci z punktu przedszkolnego, zerówki i klas I-III. Impreza połączona była z zakończeniem projektu "Ruch to zdrowie" finansowanego przez fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej, w ramach którego odbywały się w naszej szkole warsztaty taneczne. W warsztatach uczestniczyły dziewczynki z oddziału przedszkolnego i klas I-III. Podczas uroczystości zaprezentowały kilka tańców, których się nauczyły na zajęciach. Dzieciom występ sprawił ogromną radość, a rodzice, dumni ze swych pociech, nagradzali je gromkimi brawami. Występy zakończyły się wręczeniem małym tancerkom dyplomów i medali oraz wspólnym tańcem integracyjnym. Koordynatorką programu realizowanego w szkole była p. Małgorzata Agaciak, natomiast całą uroczystość przygotowały Panie: Klaudia Melka, Sylwia Wawrzyniak, Małgorzata Agaci
Dzień Dziecka
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – ta myśl Janusza Korczaka towarzyszyła nam 7 czerwca 23r. podczas festynu z okazji Dnia Dziecka. Rodzice i nauczyciele przygotowali dla wszystkich moc atrakcji. Były zamki dmuchane, byk rodeo, wodne kule, pokaz strażacki, grill, stoiska z napojami, lodami, pyszną zupą, cukrową watą czy popcornem. Ponadto wszyscy mogli ufarbować swoje włosy, zrobić sobie kolorowe warkoczyki, zagrać w szachy, a także wziąć udział w wyścigach sprawnościowych, czy rozgrywkach sportowych. Atmosfera i pogoda sprzyjały zabawie. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie i przygotowanie naszego wspólnego święta.
Współpraca ze Szkołą Podstawową w Krzykosach
15 maja 23r. nasz dyrektor i jednocześnie nauczyciel języka polskiego, Pan Jakub Pokojowczyk, udał się do zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzykosach. Spotkał się z uczniami klas 6-8 na spotkaniu literackim, podczas którego prezentował swoją poezję i przede wszystkim tomik "Znikąd" wydany w roku 2022. Tomik został wydany dzięki wsparciu finansowemu GBP w Blizanowie. Pan Pokojowczyk jest także wieloletnim czynnym egzaminatorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu i od 2010 roku nieprzerwalnie sprawdza matury i egzaminy ósmoklasisty. Dlatego też został poproszony o to, by w Krzykosach przeprowadził warsztaty dla uczniów klasy 8 w zakresie przygotowania do tego ważnego egzaminu. Zajęcia były bardzo wartościowe, a uczniowie bardzo aktywni: chętnie pracowali, zadawali dużo pytań dotyczących także samego przebiegu egzaminu. Dowiedzieli się między innymi tego,
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
9 maja 2023 roku uroczyście obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 -maja. Pan Dyrektor Jakub Pokojowczyk rozpoczął akademię, wprowadzono Sztandar Szkoły i odśpiewano hymn. Następnie nauczyciel, Pan Tomasz Zdanowicz krótko przedstawił historię pierwszej w Europie ustawy zasadniczej i dalszych losów Polski. W międzyczasie uczennice z klas I – III zatańczyły trojaka, a dzieci z zerówki przepiękny taniec wprowadzający nas w nastrój wyjątkowości tamtych wydarzeń. Oba tańce zostały przygotowane i wykonane w ramach realizowanego w szkole projektu Lotto „Ruch to zdrowie”. Opiekunem uczennic jest Pani Małgorzata Agaciak. Następnie młodsi uczniowie udali się do sal, gdzie wykonali w grupach plakat „Ja i Polska”, a starsi uczestniczyli w turnieju utrzymanym w formacie programu „Jeden z dziesięciu”. Tematem przewodnim w tym roku była wiedza na temat życia i działalności Ojców Konstytucji
Lekcje z paleontologiem
8 maja 23r. do naszej szkoły i przedszkola zawitał Pan Szymon Górnicki – paleontolog i paleoartysta. Pan Szymon ma szczególną pasję do historii paleontologii i paleosztuki. Jest autorem kilku artykułów, głównie na temat paleosztuki. Charakterystyczną częścią jego kreatywnej pracy są satyryczne paleontologiczne rysunki. Współcześnie angażuje się w paleoartystyczne projekty, pisanie artykułów, przeprowadzanie wywiadów oraz szeroko pojętą edukację paleontologiczną. Zajęcia edukacyjne, które przeprowadził w naszej placówce były wyjątkową podróżą w świat dinozaurów. Uczniowie i dzieci poszerzyli swoją wiedzę w zakresie edukacji przyrodniczej, a także geografii. Zajęcia były także dobrym pomysłem na realizację treści z zakresu doradztwa zawodowego. Czy warto zostać paleontologiem? Z pewnością tak, jeżeli tylko chcemy odkrywać i zagłębiać się w fascynujący świat prehistorii. Dziękujemy Panu Szy
Dzień Ziemi
Każdego roku 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tegorocznym obchodom przyświecało hasło "Zainwestuj w naszą planetę", które miało na celu podkreślenie konieczności zwrócenia naszej uwagi oraz poświęcenia czasu na zastanowienie się nad rozwiązaniem problemów środowiskowych dotyczących głównie: nadmiernej eksploatacji zasobów, degradacji ekosystemów, nadmiernej ilości śmieci i wyrzucaniu ich w miejsca do tego nie przeznaczonych.Nasza Szkoła również włączyła się w obchody tego dnia. Uczniowie klas 0 - 8 przygotowali plakaty z pomysłami jak można pomóc Ziemi. Najpiękniejsze pomysły zostały nagrodzone. Dzieci uczęszczające na świetlicę przygotowały piękne Ekostworki. Wszystkie prace można podziwiać na szkolnych korytarzach. 26 kwietnia 23r. uczniowie klas 4, 5 i 6, którzy uczęszczają na koło przyrodnicze, zaprezentowali akademię ekologiczną, w której zostały przedstawione
Współpraca ze SP w Starkówcu Piątkowskim
21 kwietnia 23r. nasz dyrektor i jednocześnie nauczyciel języka polskiego, Pan Jakub Pokojowczyk, udał się do zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Starkówcu Piątkowskim. Spotkał się z uczniami klas 4-8 na spotkaniu literackim, podczas którego prezentował swoją poezję i przede wszystkim tomik "Znikąd" wydany w roku 2022. Tomik został wydany dzięki wsparciu finansowemu GBP w Blizanowie. Pan Pokojowczyk jest także wieloletnim czynnym egzaminatorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu i od 2010 roku nieprzerwalnie sprawdza matury i egzaminy ósmoklasisty. Dlatego też został poproszony o to, by w Starkówcu przeprowadził warsztaty dla uczniów klasy 8 w zakresie przygotowania do tego ważnego egzaminu. Zajęcia były bardzo intensywne i twórcze. Uczniowie aktywnie pracowali, zadawali dużo pytań dotyczących także samego przebiegu egzaminu. Dowiedzieli się między innymi tego, jak unikać błędów
XVII Powiatowy Konkurs Recytatorski im. S. Gillera
18 kwietnia 23r. uczniowie Pana Jakuba Pokojowczyka: Nadia Karpisiewicz, Zofia Wąsiewicz, Bartosz Prus (kl. 8) uczestniczyli w XVII Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Stefana Gillera w Opatówku. Do konkursu należało przygotować recytację dowolnego wiersza Wisławy Szymborskiej. Nasi uczniowie podeszli do zadania ambitnie, wybrali bowiem wiersze trudne: "Wrażenia z teatru", "Miłość szczęśliwa", "Miłość od pierwszego wrażenia". W przesłuchaniach wzięło udział ponad 40 uczniów z klas 7 i 8 szkół podstawowych. Gratulujemy naszym uczniom odwagi i cieszymy się, że mogli zdobyć nowe doświadczenia. Oswajanie się z wystąpieniami publicznymi jest bowiem bardzo ważne we współczesnym świecie. Podziękowania dla p. J. Pokojowczyka za przygotowanie uczniów do konkursu oraz dla p. Zdanowicza, który udał się z uczniami na konkurs. Dziękujemy także rodzicom za zorganziowanie transportu.